אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

7 טיפים להתמודדות עם תוקפנות אצל חתולים

אם החתול שלכם מתנהג באגרסיביות, סביר להניח שמשהו מפריע לו ושהוא סובל. איך אפשר למנוע את ההתנהגות התוקפנית ומה עושים כשהיא פורצת?


חתול הוא נמר קטן, ולא פעם האינסטינקטים החתוליים שלו באים לידי ביטוי בנשיכות, שריטות ובקפיצות. כל זמן שההתנהגות הזו מופנית למשחק ולאימון הצורך שלו בציד ובמרדף, מדובר בהתנהגות טבעית ובריאה. הבעיה מתחילה כשהתוקפנות הזו הופכת להיות חריגה ומופנית כלפי בני הבית ואורחים.

חתול תוקפני אינו מתנהג כך מתוך רצון להזיק, לפגוע במתכוון או אפילו כפי שרבים טועים לחשוב משום ש"הוא השתגע". התוקפנות היא ביטוי לצרכים שלא באים על סיפוקם, ו/או לחוויות של לחץ וחרדה שאינן מטופלות. אז מה עושים? הנה שבעה טיפים למניעה והתמודדות עם תוקפנות חתולים.

1. הכול מתחיל בחינוך: כשאתם מאמצים חתול , חשוב מאוד כבר בשלבי הקליטה הראשונים מומלץ מאד לשחק ולאמן את החתול בעזרת משחקים ייעודיים לחתולים אותם ניתן למצוא בכל חנויות המחמד. בעלי חתולים רבים רוצים להשתובב עם החתול ולשחק איתו, בוודאי כשמדובר בגור חתולים צעיר, ואז הם מרגילים אותו לקפוץ עליהם, לנשוך ולשרוט אותם. החשיבה החתולית שונה מזו של בני האדם ומה שאתם מפרשים כתוקפנות, הוא במקרים רבים התנהגות טבעית של החתול. אם הוא התרגל לשחק אתכם כאילו הייתם הוריו או אחיו, הוא ימשיך לעשות זאת גם בעתיד ולא יבין מדוע אתם נרתעים מכך. הנשיכות והשריטות הכואבות הן כלי משחקי עבורו, ולכן חשוב להציב גבול ברור. את יצר המשחק, הרדיפה והציד שלהם נתבו למשחקים מיוחדים לצורך זה – משחקי חכה, בובות עכברים ועוד.

2. ארגז חול: אחד הדברים הכי חשובים בשמירה על שלוות הנפש של החתול היא היגיינה ובמיוחד כאשר מדובר בארגז החול בו החתול עושה את צרכיו.. חתולים הם חיות מאוד נקיות הזקוקות למקום נוח לעשיית הצרכים שלהן וכיסויים. ארגז קטן מדי, כזה שאינו מכיל חול בכמות  מספיקה, או ארגז שלא מנקים בקביעות, יגרמו לחתול שלכם עוגמת נפש, מתח רב ומכאן גם להתנהגות תוקפנית, שיכולה לבוא לידי ביטוי בעשיית צרכים במקומות שונים בבית, בנשיכות ושריטות.

3. טיפול בציפורניים: החתול זקוק למשטח נוח, גדול, הכולל מרקמים שונים כדי לשייף את ציפורניו. לכל חתול קיים צורך פיזי בהשחזת הציפורניים ובמניעת גדילתן לאורך העלול לגרום לפציעת כפות הרגליים. משטח שיוף ציפורניים הוא דרך מעולה לשמירה על אורך ציפורניים תקין ולשחרור אגרסיות ומתחים.

4. תזונה נכונה: למזון יש חשיבות רבה גם בשמירה על האיזון הנפשי של חתול.  התאמה נכונה של מזון לגיל, משקל ותנאי החיים חשובה מאד ותמנע בעיות עיכול, דלקות בדרכי השתן ולשאר ליקויים שישפיעו מאוד על מצבו הנפשי, ומכאן גם על התנהגותו. תזונה מאוזנת חשובה לשמירה על בריאות כללית ותפקוד תקין של החתול

5. סירוס ועיקור: בתקופת הייחום רמת הטסטוסטרון אצל החתולים הזכרים עולה, ובאופן טבעי הם הופכים לתוקפניים יותר. גם אצל הנקבות תקופה זו מתבטאת באי-שקט. מעבר ליתרונות הבריאותיים שיש לסירוס ועיקור חתולים, ההליך הזה גם יהפוך אותם לרגועים יותר.

6. שומר נפשו ירחק: לרוב, לפני שהחתול תוקף הוא שולח סימנים מקדימים. חשוב להיות מודעים לסימנים האלה ולזהות אותם בזמן. אם החתול זז באי-נוחות, שערותיו סומרות – ככל הנראה הוא חש מאוים. חשוב מאד להניח לחתול, להימנע ממגע ולא לנסות ליצור קשר. סביר מאד להניח כי לאחר זמן מה החתול יירגע ולאט יחזור לתפקוד רגיל ונורמאלי. חשוב מאוד שלא להגיב לתוקפנות החתול בתוקפנות מצדכם: נזיפות, עונשים ואפילו אלימות רק יגרמו לחתול להפוך לחרד ומדוכא ולא ישפרו את המצב. חתולים מגיבים טוב ליחס חם, אהבה וחיזוקים חיוביים, וחשוב לנהוג בהם ברכות.

7. טיפול תרופתי: אם אתם מספקים לחתול שלכם את כל צרכיו הפיזיים, ההתנהגותיים והרגשיים, אם אתם מכירים אותו היטב ומודעים לאופיו, ובכל זאת הוא ממשיך לנהוג בתוקפנות, סביר שהוא סובל מטראומת עבר (נטישה, התעללות ועוד) וכדאי להתייעץ עם מומחה להתנהגות חתולים שישקול אם להעניק לו טיפול תרופתי טבעי מתאים (כמו למשל שימוש בתמציות פרחי בך). במקרים קיצוניים יותר מומלץ להתייעץ עם הווטרינר לצורך קבלת טיפול תרופתי  כדאי לסייע לחתול להפחית מתחים ולחיות בשלווה.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד