אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

האם החתול שלכם הוא חתול פרא או חיית מחמד ?

לפני שהבאת את החתול הביתה, בוודאי תיארת לעצמך איך תשב על הספה, תלטף אותו והוא, בתגובה, ירבוץ עליך ויגרגר בשקט. אבל אולי אין אלה פני הדברים. אולי יש לכם חתול שלא רוצה שילטפו אותו, לא רוצה לרבוץ עליכם ואולי לא רוצה להיות אתכם על אותה הספה או אפילו באותו החדר. אולי אתם שואלים את עצמכם "זה משהו שעשינו? מה יכול היה לקרות לחתול שלנו שגרם לו להיות כל כך עוין?" רוב הסיכויים שלא משהו שעשיתם אלא החוויות של החתול כחתלתול קטן, לפני שעבר לגור אתכם, הן שגרמו לו להיות כל כך ביישן.
הגדל


לפי חוקרי התנהגות של חיות, התקופה הקריטית לחיברות (socialization) חתולים היא בגיל 2 עד 7 שבועות. זו התקופה בה אישיותו של החתול מתעצבת. במשך התקופה הזו, רצוי שהחתלתולים יפגשו מגוון אנשים ויתרגלו שמחזיקים אותם בידיים. אם האדם היחיד שהחתלתול נחשף אליו הוא מגדל החתולים, או אם מחזיקים אותו בידיים רק לעתים נדירות בשלב זה, יכול להיות שבסופו של דבר הוא יגדל להיות חתול בית פחדן, בישן או לא חברותי. כל התאכזרות כלפי החתול במשך תקופת החיברות גם היא יכולה לגרום לו להתנהג בחשדנות כלפי בני אדם. "יכול להיות שהילדים בבית לא למדו אף פעם איך להתנהג עם חיות ואז החתולה ממליטה גורים והילדים מתנהגים איתם בצורה לא כל כך עדינה," אומרת פאם ג'ונסון בנט, פסיכולוגית חתולים מנאשוויל, טנסי. הסיבה יכולה להיות גם התאכזרות לא מכוונת, למשל: מישהו דורך על החתול בטעות או סוגר את הדלת על זנבו. החתול לא צריך הרבה חוויות רעות עם אנשים כדי ללמוד להתרחק מהם. גם לגורים האחרים בשגר יש תפקיד: "גורים מִשגר מסוים יכולים לגדול ולהיות לא חברותיים מפני שהגורים הגדולים והשתלטניים יותר הציקו להם שוב ושוב," אומר סאנדי מאיירס, פסיכולוג חיות מנייפרוויל, אילינוי. "הגור לומד להישאר מתחת למיטה או במחבוא כלשהו. כך מתכווצת הטריטוריה שלו וגם הביטחון העצמי והחברותיות שלו קטנים."

לכל חתול אופי משלו, בדיוק כמו לאנשים. חלק מהחתולים מוחצנים יותר באופן טבעי ואחרים הם יותר מופנמים. החברותיות של החתול יכולה להשתנות כלפי אנשים שונים. החתול שלכם יכול לבחור להיות ידידותי כלפי אנשים מסוימים וכלפי אנשים אחרים לא. אפשרות אחרת היא שהרעיונות שיש לחתול על התנהגות חברותית הם פשוט שונים מהרעיונות שלכם. יכול להיות שמספיק לו ליהנות מחברתכם כשאתם יושבים על כיסא אחד והוא יושב על כיסא אחר, מטר ממכם. בכל אופן, אפילו אם החתול אינו ידידותי באופן טבעי, יש דברים שאתם יכולים לעשות כדי לתת לו מוטיבציה להיות יותר חברותי. זיכרו שאם החתול לא נחשף כראוי בתור גור, יכול להיות שאף פעם לא יהיה אוהב באמת. אבל אפשר לעזור לו לצאת מהקונכייה שלו במידה מסוימת.

הנה כמה הצעות להתחבב על חתולך:

תנו לחתול לקבוע

אחת הטעויות החמורות ביותר שאפשר לעשות היא לנסות להכריח חתול ביישן או פחדן לצאת מהמחבוא או להכריח אותו לשבת אתכם. תנו לחתול להישאר בתחום הנוחות שלו. אם החתול רוצה להישאר מתחת למיטה, הניחו לו. אם הוא רוצה להתרחק מכם, הניחו לו. אם הוא רוצה להישאר מתחת למיטה, תנו לו. חכו לו שייגע בכם לפני שתגעו בו. קבלו כל מגע שהחתול מוכן להעניק. "על ידי זה שתכבדו את רצונו של החתול, אתם תתנו לו הזדמנות להבין שאתם לא מהווים איום. החתול צריך לדעת שהוא יכול לבדוק אתכם ביסודיות ולהרגיש שהוא יכול לתת בכם אמון," אומר מאיירס. החתול יגרום לכם לדעת מתי אפשר לגשת אליו. אם החתול מתחכך בכם, קופץ עליכם או יוזם משחק, אלה סימנים שהוא רוצה אינטראקציה אתכם. "אם תתנו לחתול להוביל תצליחו," מוסיפה בנט. "לרוב אנחנו מנסים לדלג על שלבים ולגרום לחתול לאינטראקציה אתנו לפני שהוא מוכן. אבל ברגע שאתם דוחפים, החתול נסוג." תנו לו את הזמן שהוא צריך כדי להשתנות.

שחקו יחד

משחק הוא שיטה טובה להוציא את החתול מהשריון שלו. נניח שהגיעו אורחים והחתול מתחבא מתחת למיטה כי הוא מפחד. "אם תשחקו קצת עם החתול, זה יסיח את דעתו והוא יפסיק לחשוב באובססיביות על האנשים המפחידים שם בסלון," אומרת בנט. "חתולים הם טורפים והם שואבים את הביטחון העצמי שלהם מיציאה החוצה ותפיסת טרף. כשאתם משחקים יחד, החתול מתרכז בלהיות טורף, מה שגורם לו להרגיש יותר ביטחון עצמי כי הוא בחוץ וכובש לעצמו טריטוריה." השתמשו בצעצוע שמשתף את שניכם באינטראקציה, למשל: צעצוע על חכה, מגרה נוצות או כל צעצוע אחר תלוי על חוט. "צעצועים שמערבים את שניכם הם טובים כי הם מציבים מרחק בטוח ביניכם לקצה הצעצוע," אומרת בנט, "זאת אומרת שהחתול יכול לשחק ולהרגיש שאתם לא חודרים לתחום הנוחות שלו."

תגמלו חברותיות

אפשר להניע את החתול להיות חברותי יותר אם נותנים לו פרס כשהוא עושה משהו שאתם מחשיבים חברותי. "כשהחתול מתחכך ברגליים שלכם, רובץ עליכם או מפגין חיבה באופן כלשהו, תגמלו אותו במילה טובה או צ'ופר," מציעה דר' מרילין ווייט פסיכולוגית חיות קלינית באוניברסיטת קליפורניה בדייויס. "בכך אתם מחזקים את סוג ההתנהגות הזה וממש מוציאים אותו מהחתול." תגמולים עובדים בגלל שתי סיבות: אתם מראים לחתול שלכם איזה התנהגויות אתם אוהבים לראות אצלו והם מאפשרים לכם להפוך למשהו חיובי בעיני החתול. החתול שלכם ילמד, שכשאתם נמצאים הוא מקבל את הדברים שהוא באמת מעריך, למשל, מזון, תשומת לב ומילה טובה. כשאתם בבית, זה הזמן בו החתול זוכה לשחק בצעצוע מיוחד כלשהו שאתם מוציאים מהמגירה או מהארון. כשאתם לא בסביבה, החתול לא זוכה בדברים האלה. החתול יקשר אתכם עם דברים נעימים וירצה להיות לידכם.

הכירו מה החתול אוהב ומה לא 

זהו היכן החתול אוהב שילטפו אותווהיכן לא. לדוגמא, חתולים מסוימים אוהבים לטיפות על הלחי אבל מתעצבנים אם נוגעים להם בגב. חתולים אחרים מאבדים את שלוותם אם מנסים לגעת בראשם, אבל כל עוד מלטפים להם את הגב הכל בסדר. החתול יאפשר לדעת איפה הוא רוצה שיגעו בו. אם החתלתול אוהב שמגרדים לו מאחורי האוזניים ואתם עולים על זה, בטוח שתזכו בידידותו. כדאי לדעת גם כמה זמן הוא אוהב שמלטפים אותו. "להרבה חתולים יש מידת זמן מוגבלת לליטופים; הם יכולים לסבול רק שתים שלוש דקות ולאחר מכן נגמר הסיפור, הספיק להם," אומרת ווייט. אם החתול קופץ עליכם ואחרי כמה דקות מפסיק לגרגר או מתחיל להתנהג בחוסר מנוחה, זה סימן להפסיק ללטף אותו. "אם ממשיכים ללטף אותו מעבר לגבול שלו, סביר שתעוררו אצלו התנהגות תוקפנית ולא חברותית," אומרת ווייט. צריך לדעת כמה מגע גופני החתול אוהב ולא לדחוף אותו מעבר לגבול הזה.

כבדו את אישיותו של החתול

אל תתייאשו מהחתול אם האישיות שלו אינה בדיוק כפי שחשבתם שהיא או כפי שחשבתם שהיא אמורה להיות. "לפעמים אנחנו חושבים שהחתלתול החמוד והנעים לליטוף אותו אימצנו יגדל ויהפוך אוטומטית בדיוק לחתול שתיארנו לעצמנו, לחתול שהיה לנו לפניו או שהוא יהיה כמו כלב, והדברים לא מתרחשים ככה," אומרת בנט. למדו להעריך את האישיות והאופי המיוחדים של החתול. העניקו לו אהבה ללא תנאי וסבלנות על אף הכל ובסופו של דבר, החתול בטוח ישתנה. ואתם יודעים כמה נפלא יכול להיות לחלוק את הבית עם חתול.

האם החתול שלכם משוגע?

בתור פסיכולוג חתולים, אני מקבל המון שיחות מבעלי חתולים שטוענים שהחתולים שלהם לא נורמליים. "החתול השתגע!" הם אומרים, או: "החתול שלי הכי מוזר בעולם!" האם זה נכון ? האם החתולים האלה לא נורמלים ? לא. רוב החתולים האלה נורמלים מאוד, אבל זה תמיד מפתיע את הבעלים שלהם.

להבין מה 'נורמלי' אצל חתול 

בעוד שיש חתולים המפגינים התנהגות לא נורמלית אמיתית, רבות מהבעיות שאנחנו בתור הבעלים מכנים 'לא נורמליות' הן בעצם התנהגות הגיונית לגמרי אצל חתולים – לא בהכרח מקובלת, אבל בכל זאת אפשר לכנות אותה 'נורמלית' אצל חתול. הבנה של הבעלים מה נורמלי אצלם ומה לא קובעת עד כמה יצליחו לשנות התנהגות שלהם.

היגיון חתולי 

בעיית ההתנהגות הנפוצה ביותר, זאת שגורמת לרוב הבעלים להסתכל על החתול בעיניים שכמעט יוצאות מחוריהן ולצרוח "מה קרה לך ?" היא כשהוא מפסיק להשתמש בארגז החול שלו. האמת היא, ואולי קשה להאמין שזה נכון: ההתנהגות הזאת היא נורמלית. למעשה, מנקודת המבט של החתול, זאת התנהגות הגיונית. מה פתאום הוא מסרב להיכנס לארגז החול שלו לעשות את צרכיו? ראשית כל, זאת יכולה להיות בעיה רפואית, למשל, דלקת בדרכי השתן (מצב נפוץ אצל חתולים, בעיקר אצל הזכרים). שלפוחית השתן המגורה עלולה לגרום לו לחוש שהיא יותר מלאה ממה שהיא והוא יחוש צורך להתרוקן מיד, בו במקום. אם ארגז החול נמצא בצד השני של הבית, אין לו זמן להגיע אליו. הוא עשוי לקשר את הכאב שהוא מרגיש כשהוא משתין עם ארגז החול עצמו. עוד סיבה נורמלית שהחתול יכול לבחור לעשות את צרכיו מחוץ לארגז היא שהוא פשוט מלוכלך מדי או מכיל חול מסוג לא מוכר. חתולים הם עבדים להרגליהם ומתייחסים בחשדנות לשינויים פתאומיים. חתול המתיז שתן יכול לגרום לבעליו תסכול אינסופי, אבל שוב, ההתנהגות הזאת היא נורמלית. חתול הוא חיה טריטוריאלית והתזת שתן היא, מעל לכל, כרטיס הביקור האולטימטיבי. חתול המגיע לבגרות מינית יתיז שתן לעתים קרובות (ניתן לפתור זאת באמצעות סירוס) וחתול המזהה איום על הטריטוריה שלו עלול להתיז שתן. אם החתול המסורס מתחיל להתיז שתן, יכול להיות שיש חתול בחוץ, או אולי הוספתם עוד חית מחמד למשפחה. בדרך כלל, התזת שתן היא תוצאה של משהו שונה בבית, שנתפס על ידי החתול כאיום טריטוריאלי. אם תתבוננו במצב מנקודת מבטו של החתול הדבר יעזור לכם בדרך כלל למצוא את הסיבה ולהרחיקה, לשנות אותה או להפחית בזהירות את רגישות החתול כלפי נוכחותה. עבור חיה טריטוריאלית, התזת שתן היא תגובה הגיונית לחלוטין, אסרטיבית אבל די לא תוקפנית, למצב מאיים.

מצאתם שריטה, חיפשו את החתול

מה בקשר לשריטות על הרהיטים? מרגישים כאילו החתול שלכם נחוש להשמיד לגמרי את הרהיטים בבית ? לא, הוא לא משחית את הריהוט שלכם באופן שיטתי – הוא מתנהג כחתול נורמלי. לבני משפחת החתוליים יש צורך וסיבות רבות לשרוט: לשמור על מצב הציפורניים שלהם, למתוח את השרירים, לפרוק רגשות ולשמור על הטריטוריה. שוב, הצד הטריטוריאלי של החתוליים זקוק לביטוי, והשריטות משאירות סימן בולט לעין (למרבה הצער) וסימן ריח (באמצעות בלוטות בכריות הכפות). סביר שהסיבה שהחתול משתמש בספה שלכם במקום בעמוד הגירוד שלו היא שהעמוד אינו יציב מספיק או שהמרקם שלו לא נכון. חתולים בטבע משתמשים בעץ או גדר בתור חפצים לשריטה.

להבין תוקפנות

התנהגות תוקפנית שכיחה שבעלי החתולים מגלים שהיא מביכה אותם נקראת הכוונה מחודשת של תוקפנות. דוגמא לכך יכולה להיות שהחתול מתנפל עליכם פתאום כשאתם מלטפים אותו בתום לב כשהוא מביט דרך החלון. התגובה שלכם לתוקפנות חסרת הסיבה הזאת היא שהחתול הפך למרושע, ללא סיבה. האמת הפשוטה היא שאולי הוא ראה חתול זר בחוץ וכשליטפתם אותו במפתיע הוא כבר היה עצבני. תגובת היתר שלו היתה רק לאיום שחש בשל נוכחותו של חתול בשטח שלו. זה לא אומר שעכשיו יש לכם חתול אגרסיבי. ברוב המקרים הוא יירגע אחרי כמה שעות ויחזור לעצמו. לפעמים צריך לחסום גישה לחלון עד שהוא ישכח מהחתול בחוץ.

מחלת ירח 

חתולים הם ציידים ליליים, ולכן הגיוני לחלוטין שהחתול שלכם ישוטט בלילה. אם רעשי הלילה כבר יותר מדי בשבילכם, נסו לשחק אתו מעט לפני השינה כדי להוציא קצת מהמרץ שלו ולספק את תשוקת הציד שלו. חתולים מפגינים התנהגות מצחיקה, משונה, מבלבלת, מעצבנת, רצינית ואפילו מסוכנת שלרוב גורמת לבעליהם לגרד את ראשם בפליאה. אל תניחו מראש שהחתול שלכם משונה. מצאו את הסיבה להתנהגותו, בין אם היא גופנית, רפואית, רגשית או סביבתית ותגלו שהיא הגיונית, בדרכה החתולית המשונה.

עצות התנהגות כלליות

בין אם אתם מחזיקים את החתול בתוך הבית או נותנים לו להתמודד עם הטבע בחוץ, יש כמה דברים שנחוץ לדעת על התנהגות החתול.

בעלי חתולים רבים טועים לחשוב שהם יכולים לאלף חתול כשם שאפשר לאלף כלב. חתולים, בשונה מכלבים, יוצרים קבוצות חברתיות המבוססות על כבוד לטריטוריה ולא על כבוד למנהיג הלהקה. לכן, להשתלט על החתול בכוח או להרביץ לו רק יגרמו לו לפחד ממכם ולא ישנו את התנהגותו.

היות ואפילו החתולים הטובים ביותר עושים בלגאן מדי פעם, הנה כמה עצות יעילות שיעזרו לכם לשנות התנהגות לא רצויה של החתול וישמרו עליו מפני מצבים שיכולים להזיק לו.

למדו את החתול התנהגות חלופית:

- חתולים לא אוהבים הפתעות; לכן, בקבוקי מים, מחיאות כפיים, נשיפות קולניות ורעשים פתאומיים
  אחרים מסייעים להפסיק התנהגות לא רצויה. זכרו, מיידיות היא המפתח. חייבים להגיב ברגע 
  שהחתול מתחיל להתנהג בצורה לא רצויה.

- כדי להרתיע את החתול מלנשוך, דחפו את כף ידכם בפניו ואמרו "לא!"

- חסנו את הבית מנזקי חתולים. שימו מזון בקופסאות ושמרו על חפצים שבירים שיישארו מחוץ
  לטווח הגישה של החתול.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד