אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

נפית: השימושים הרבים שלה יכולים להפתיע אתכם

מהי נפית? מה סוד עצמתו על החתולים? האם היא מזיקה? מדוע יש חתולים שאינם מגיבים לה?
מקורה של הנפית באירופה ואסיה. לפני יותר מאלפיים שנה השתמשו בה הרומאים לבישול וריפוי. בימי הביניים השתמשו בנפית לטפל בעצבנות, הצטננויות, ובעיות עיכול. היא הובאה לעולם החדש על ידי המתיישבים הראשונים, שגידלו אותה למטרות רפואיות ולמאכל. ככל שהתרחבה אמריקה, כך גברה הפופולאריות של הנפית.
הגדל


כיצד הכירו אותה החתולים? לחוקרים אחדים יש תיאוריה הגורסת שהמצרים, הידועים בפולחן החתולים שלהם, היו כנראה הראשונים שהגישו מנחות נפית לאליליהם הפרוותיים. התומכים בתיאוריה הזאת גורסים שהיות והמצרים הכניסו חתולים מבויתים למזרח התיכון, אולי גם הכירו את ההשפעות המענגות של נפית על רוב החתולים.

השמות נפית [catnip] ו-catmint מתחלפים זה בזה לפעמים. מכל מקום, אלה הם שני זנים שונים של nepeta, שיח רב-שנתי ממשפחת המנטה. שמו המדעי של הצמח המכונה בפינו נפית הוא Nepeta cataria, שיח רב-שנתי חזק הצומח לגובה של 66-100 ס"מ. שני הזנים גדלים בכל רחבי צפון אמריקה.

נפית גורמת לרוב החתולים לחוויה דמוית טרנס של עונג ועליצות. עצמת התגובה משתנה מחתול לחתול. השפעתו קצרת טווח, לרוב 5-20 דקות. אחרי שהוא נהנה מהשפעת הנפית, החתול אינו מסוגל להגיב שוב למשך שעה בערך.

מחקרים מראים שחתולים מגיבים לנפית על ידי שאיפה ולא על ידי אכילה. כשחתול נוגס בנפית רוב הסיכויים הם שהוא עושה זאת רק כדי לשחרר את ריח הצמח.

יכולת התגובה לנפית היא תכונה תורשתית ולפעמים מתארים אותה בתור נוכחות או היעדר של "גן נפית". הגן אינו מופיע אצל 30% מהחתולים, בערך. חתלתולים עם הגן אינם מגיבים לנפית עד גיל 6-8 חודשים. מחלות או לחץ עשויים למנוע את התגובה.

עבור החתול חובב נפית, הרחת העשב אינה מזיקה ואינה ממכרת.

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד