אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

עצות איך לעזור לחתול שלכם להתרגל לבית

למדו להכיר את החתול. אם אתם מכירים את הבעלים הקודמים, נסו לקבל ממנו כמה שיותר פרטי רקע על החתול. אתם צריכים לשאול הרבה שאלות:
הגדל


האם לחתול היה מותר לצאת החוצה או שהוא נשאר כל הזמן בתוך הבית? האם יש בעיות התנהגות אצל החתול שלא נפתרו בעבר? מה סוג המצע לצרכים שהחתול מעדיף? האם הוא אוהב שמחזיקים אותו או שהוא חתול ששונא להיות על הידיים? האם החתול רגיל לחיות עם חיות אחרות? ככל שתדעו יותר על ההיסטוריה של החתול כך תוכלו לעזור לו להסתגל בקלות רבה יותר לביתכם.

אתם יכולים ללמוד הרבה על החתול רק מלצפות בו בתשומת לב. "צפו בחתול והיו פתוחים ללמוד על טבעו. אל תתעקשו להפוך אותו למה שאתם רוצים שיהיה. אם תנסו להכיר אותו, תלמדו רבות," אומרת רייט
. אם תהיו קשובים תגלו שהחתול מסמן לכם מתי הוא רוצה שישאירו אותו לבד, מתי הוא רוצה לאכול, היכן הוא מעדיף שימקמו את ארגז הצרכים שלו, או את עמוד השריטות.


אל תנסו לדחוק בחתול
. הרשו לחתול שלכם להיות זה שיזום קשר אתכם בשבוע או בשבועיים הראשונים. "אם החתול מפוחד או נוטה להשתולל תצטרכו להתקדם אתו מאד לאט. אם תכריחו את החתול להיות חבר שלכם לפני שהוא מוכן לכך, אתם עלולים לאבד את אמונו," אומר ניקולס דודמן (Dodman) (B.V.M.S), מנהל המרפאה ההתנהגותית בבית הספר הווטרינרי של אוניברסיטת טפטס (Tufts).

אל תנסו להרים את החתול או לגעת בו אם הוא לא חש בנוח כשעושים זאת. הסתפקו במידת הקשר שהחתול מוכן להציע והתקדמו בהדרגה מנקודה זו. אתם יכולים לנסות לשכנע את החתול "לצאת מהקונכייה" בעזרת פרסים של אוכל. שבו עם החתול שלכם באותו חדר, השליכו מזון לכיוון שלו, והמתינו עד שיאכל אותם.

אחר כך, השליכו את המזון מאט יותר קרוב אליכם, וצמצמו את המרחק בהדרגה עד שבסופו של דבר תוכלו להניח את הפרס על הברכיים שלכם או על כף היד. קחו את הזמן: ייתכן ויעברו מספר שבועות עד שהחתול ירגיש בנוח לקחת את הפרסים מהיד שלכם, והדבר תלוי במידת הפחדנות שלו.


בהדרגה אפשרו לחתול גישה לבית שלכם
. כשאתם מביאים חתול חדש הביתה, שימו אותו בהתחלה בחדר קטן לבד. רק לאחר מכן אפשרו לו גישה לשאר הבית. "החתול לא ירגיש בנוח ביחס לסביבה החדשה שלו עד שיבחן כל סנטימטר של הבית," אומר הווטרינר ד"ר ג'ון קיריבאסי, "על-ידי הצגת הבית לחתול בהדרגה, אתם הופכים את המשימה שלו להרבה פחות מרתיעה ומפחידה. לחתול יהיה שטח קטן יותר שיהיה עליו לחקור, וזה בניגוד למצב בו נותנים לו שטח ענק לחקירה בבת אחת."

 
צרו שגרה. החל מהיום הראשון בו אתם מביאים את החתול החדש הביתה יש צורך בשגרה קבועה. חלק חשוב מהשגרה הזו היא התדירות בה אתם משחקים עם החתול, ובאילו שעות ביום אתם עושים זאת, ארוחות סדירות, רמות הפעילות הרגילות בביתכם, וטקסי הבוקר והערב של המשפחה והחתול. "אם אתם כל הזמן משנים את האופן שבו דברים נעשים בבית, הולכת להיות לכם חיה מאד מבולבלת," אומר קיריבאסי. השגרה עוזרת לחיית המחמד לסמוך על בעליה, משום שאז היא יודעת למה לצפות.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד