אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

7 טיפים לשמירה על כלב בריא ומטופח

מהברשת הפרווה, דרך חפיפה יסודית ועד לצחצוח שיניים: כלב מטופח הוא כלב נקי ומאושר. מדריך מקוצר

ממש כמו בני האדם, שזקוקים לטיפוח כדי לשמור על הניקיון והבריאות, גם כלבכם זקוק לשגרת טיפוח. כלב שאינו מטופח באופן שגרתי יצמיח שיער מיותר, ידיף ריח רע ויהיה חשוף לטפילים, בעיות וזיהומי עור. מלבד החשיבות הבריאותית, פעולות הטיפוח הן גם הזדמנות מצוינת להעמיק את היחסים ביניכם לבין כלבכם, ולהעניק לו הרבה מגע, חום ואהבה. הנה כמה עצות שימושיות.

1.   עשו לו אמבטיה מפנקת
תדירות הרחצה משתנה מכלב לכלב ומעונה לעונה. רצוי להימנע מרחצת גורים ולעשות זאת במקרים חריגים בלבד. ניתן לרחוץ כלב בוגר אחת לחודש או כאשר מצב הפרווה וההיגיינה הכללית מחייבים זאת. חשוב לזכור, כי לפרוות הכלב יש מעטפת שומנית שמהווה שכבת הגנה. רחצה בתדירות גבוהה עלולה לפגוע בשכבה זו. במקרים מסוימים ניתן לרחוץ את הכלב באופן חלקי ובאזורים המלוכלכים בלבד, באמצעות מטלית וגיגית מים. חשוב לעשות שימוש בסוגי שמפו המתאימים לעורם ולפרוותם של כלבים. בתקופת הקיץ מומלץ לחפוף את פרוות כלבכם בשמפו קוטל פרעושים. אם החלטתם לרחוץ את כלבכם בחורף, ולפני שאתם מכניסים אותו לאמבטיה, חממו את החדר, רחצו אותו במים פושרים והכינו מגבות לייבוש מהיר עם יציאתו. אפשר לספוג את עודפי המים מהפרווה הרטובה בעזרת ג'ילדה (מטלית סופגת במיוחד) שתסייע לייבוש מהיר. אם ניתן, מומלץ לאפשר לכלב להתנער. ניעור הפרווה הוא הדרך הטבעית הטובה ביותר לייבוש הפרווה. השלימו את פעולת הייבוש באמצעות מגבת ולאחר מכן בהברשה טובה של הפרווה.

2.   הברישו לו את הפרווה
כל הכלבים זקוקים להברשה ולסירוק הפרווה. ההברשה עוזרת לרענן את הפרווה, לסלק עודפי פרווה בעונות הנשירה ומסייעת בשמירה על היגיינת העור. כלבים ארוכי שיער זקוקים להברשה בתדירות גבוהה יותר מאלה קצרי השיער. חשוב לשמור על שגרת הברשה וסירוק המותאמים לסוג ולאורך הפרווה. הברשת הפרווה מאפשרת לפתוח קשרים הנוצרים בפרווה ארוכה, להרחיק לכלוך, לאתר בעיות עור ונוכחות פרעושים, קרציות וטפילים אחרים. יש חשיבות גדולה לשימוש במסרקים ובמברשות המתאימים לפרווה של כלבכם. שימוש בציוד נכון ומקצועי יקל על פעולת הסירוק וההברשה.

3.   קחו אותם לספר מקצועי
את התספורת לכלבכם רצוי לעשות אצל ספרי כלבים מקצועיים בלבד. ספר כלבים מקצועי מכיר את כל סוגי הכלבים והפרוות השונות ויעניק לכלבכם טיפול מלא ושלם. תספורת מסייעת בסילוק עודפי שיער, מרעננת את הפרווה ומסייעת בשמירה על היגיינת העור והפרווה. בחודשי הקיץ, תספורת קצרה מסייעת לכלבים להתמודד עם החום והלחות. כלבים בעלי שיער ארוך, הזקוקים לתספורת מיוחדת ולא לקיצור או גילוח הפרווה, צריכים להסתפר אחת לחודשיים לערך, תלוי כמובן במצב הפרווה. בעונת החורף לא מומלץ לקצר או לגלח פרווה של כלבים, מכיוון שלפרווה תפקיד חשוב בשמירה על חום גופם של הכלבים. כלבים בעלי שיער ארוך דורשים טיפוח תדיר גם בחודשי החורף. במקרה שהחלטתם לקצר את פרוותם, מומלץ להתאים בגד או מעיל תואם על מנת לסייע להם בשמירה על חום הגוף. בביקור אצל ספר הכלבים הקפידו לבקש שיימרטו שיער מיותר הצומח בתעלת האוזן. מומלץ לגלח שיער מהאזורים האינטימיים של הכלב כדי לשמור על היגיינה טובה.

4.   הקפידו על קיצור ציפורניים
כדאי להתחיל בהרגל הזה כבר כשהכלב הוא גור, כדי שהוא יתרגל לפעולה הזו ולא יחשוש ממנה. כאשר הציפורניים גדלות הן יכולות להגיע עד לרצפה. ציפורניים ארוכות עלולות לצמוח לתוך העור ולגרום לפצעים ולזיהומים. מומלץ אחת לחודשיים לבצע בדיקה ובמקרה הצורך לקצר את ציפורניו של הכלב.

5.   צחצחו את השיניים
כמו בני אדם, גם כלבים חשופים להצטברות אבנית, להתפתחות מחלות חניכיים ולבעיות דנטאליות אחרות. הקפידו על צחצוח יומיומי של שיני כלבכם במשחת שיניים מתאימה. אם תעשו זאת באהבה ובסבלנות תוך מתן פרסים, רוב הכלבים יתרגלו לצחצוח וישתפו עמכם פעולה. יש להקפיד על בדיקת שיניים תקופתית אצל הווטרינר, ועל פי המלצתו לבצע ניקוי שיניים.

6.   שמרו על אוזניים נקיות
שעווה, לכלוך והפרשות מצטברים באוזני הכלב וחושפים אותו לדלקות. יש כלבים בעלי נטייה גנטית להתפתחות דלקות אוזניים (קוקר ספנייל, לברדור), או בעלי אוזניים ארוכות ושמוטות שאינן מאווררות ובקלות רבה יותר מצטבר בהן לכלוך. כלבים אלה זקוקים לניקיון האוזניים בתדירות גבוהה משל כלבים אחרים. חשוב להקפיד ולבדוק שהאוזניים אינן מלוכלכות ושלא צומחות בתוכן שערות. ניתן לנקות את תעלת האוזן החיצונית של הכלב באמצעות צמר גפן ותמיסה מיוחדת. ריח רע מהאוזניים או טלטול הראש מצד לצד יכולים להעיד על התפתחות דלקת ויש ללכת לטיפול וטרינרי.

7.   עקבו אחר העיניים
אחת לשבוע כדאי לבדוק את עיני כלבכם ולראות שהן לחות ומבריקות. אחת לשנה מומלץ לבצע ביקורת עיניים אצל הווטרינר. יש כלבים עם שיער ארוך שנכנס להם לעיניים והם מועדים יותר לפתח בעיות עיניים שונות, לכן חשוב לגזור את השיער סביב עיניהם. אם אתם מבחינים באדמומיות או בהפרשות מהעין, נקו אותה בעדינות עם מים סטריליים ומטלית. אם ההפרשות והאדמומיות נמשכים, כדאי שתיגשו לווטרינר. שימו לב, בכל מקרה אסור להשתמש במשחות עיניים או בטיפות מכל סוג ללא בדיקה והמלצה של וטרינר.

מאמרי טיפוח כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד