אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

היופי כן קובע: למה חשוב לטפח את הכלב שלכם

כל כמה זמן צריך לגזור לו ציפורניים, מתי הוא זקוק לתספורת, למה אסור להגזים עם מקלחות ומה הקשר בין הברשת הפרווה לחיידקים: כל הסיבות והדרכים לשמור על כלבכם מטופח ובריא


זה אולי יפתיע אתכם, אבל טיפוח כלבים אינו אופנה חולפת אלא חלק בסיסי וחשוב מהטיפול בכלבכם. לא מדובר בדאגה למראה החיצוני בלבד. זהו צורך אמיתי, שמסייע לשמור על נקיונו – ועל בריאותו.

"טיפוח כלבים הוא נושא חשוב מאוד ומטרתו העיקרית היא שמירה על ניקיון והגיינה כללית של הכלב", מסביר הווטרינר ד"ר אייל נחמיאס. "החל מרחצה, תספורות וטיפול בפרווה, דרך טיפוח ציפורניים ועד לניקוי שיניים ואוזניים – הזנחה של כל אלה תזמין חיידקים, טפילים ומחלות שונות שניתן להימנע מהם אם מקפידים על שגרת טיפוח".

הנה כמה כללים שחשוב להקפיד עליהם בנושא.

שגרת הברשה נכונה

"טיפוח כלבים הוא בראש ובראשונה טיפול בפרווה שלהם", מדגיש מאלף הכלבים דרור בראל. "זה מה שמגן עליהם מפני פגעי מזג האוויר, רטיבות, עקיצות חרקים ועוד".

בעולם קיימים כלבים גזעיים ומעורבי גזע רבים – לכולם פרוות שונות. יש כאלה בעלי שיער ארוך וכאלה עם קצר, כלבים עם פרווה הנושרת באופן קבוע (רועים למשל) וכאלה שפרוותם נושרת על פי מחזוריות עונות השנה (קיץ וחורף). לא כל הכלבים זקוקים להברשת הפרווה, אבל רובם די נהנים מהפעולה הזו. יש לדאוג לשגרת הברשה נכונה בהתאם לסוג הכלב ופרוותו. השתמשו במברשות ומסרקים המתאימים לסוג ולאורך הפרווה.

בהיעדר הברשה קבועה, עלולה הפרווה למשוך נוכחות טפילי עור שונים והתפתחות זיהומים ודלקות עור. ככל שהכלב בעל פרווה ארוכה יותר, כך יש להגביר את תדירות ההברשה (אחת לשבוע). גם כלבים קצרי פרווה זקוקים להברשה שגרתית לצורך ריענון ושמירה על הגיינת עור ופרווה בריאה.

מי זקוק לתספורת

חלק בלתי נפרד מטיפוח הפרווה הוא התספורת. יש כלבים שהתספורת הכרחית להם ואף צריך לגלח את פרוותם מדי פעם בפעם – בעיקר בחודשי הקיץ החמים. לעומת זאת יש כאלה שאינם זקוקים לתספורת כלל. כלבי פודל, שיצו ומלטז וכלבים גזעיים אחרים ארוכי שיער הם בעלי פרווה הדורשת טיפוח שגרתי לאורך כל השנה, המשלב הברשה, תספורת ודילול הפרווה. ללא תספורת וטיפוח קבוע, פרוותם תתארך מאוד, תאגור לכלוך ותהפוך למטרד שיסכן את בריאות העור.

"עונת התספורות מתחילה כשמזג האוויר מתחמם, ולכן רצוי לספר כלבים בחודשי האביב והקיץ", אומר ד"ר נחמיאס. "אבל כשמדובר בגזעים עם שיער ארוך או כזה שאינו נושר, חשוב לספר אותם גם בחורף. מומלץ להתייעץ עם ספר כלבים מקצועי ולהתאים את התספורת המתאימה ביותר לעונת השנה.

 בגזעים שונים של כלבים יש לתת דגש על שמירת ניקיון האוזניים ומריטת עודפי שיער הצומח בתעלות האוזן, כדי למנוע התפתחות של דלקות. הדבר נכון גם לאזור איברי המין של הכלבים, שנוטה להתלכלך כתוצאה מצמיחת פרווה. לכן חשוב להקפיד לבצע ביקור תקופתי במספרת כלבים מקצועית לצורך טיפול וניקוי שוטף.

רחצה: לא להגזים

כלבים אוהבים להתפלש בבוץ, לקפוץ ולהתחכך במשטחים שונים – ופעמים רבות הם מתלכלכים ומדיפים ריח רע. רחצה יסודית, שימוש בשמפו המתאים לעור הכלב, ייבוש קפדני והברשת הפרווה יסייעו להסיר לכלוך וריח רע ולשמור על עור ופרווה נקיים ובריאים. וטרינרים ממליצים להמעיט ברחיצה ככל שניתן ולעשות זאת רק כאשר הכלב מלוכלך או מדיף ריח רע. הסיבה המרכזית לכך היא הצורך לשמור על מעטה השומן הטבעי של הפרווה: רחיצה לעיתים קרובות מדי עלולה לפגוע בשכבת ההגנה הזו. בנוסף, רחיצה וייבוש לקוי עלולים לגרום להתפתחות פטריות וגירויים עוריים.

רבים מבעלי הכלבים מעדיפים את הכלב שלהם נקי וריחני, בעיקר כשמדובר בגזעים הקטנים שנוטים להתלכלך בבטן, ולכן רוחצים אותם בשכיחות גבוהה. מהי ההמלצה אם כן? בחורף ניתן לרחוץ את הכלב אחת לחודש, וזאת תוך הקפדה יתרה על ייבוש מלא והברשה טובה של הפרווה.

ניתן תמיד גם לבצע רחצה חלקית – רק באזורים המלוכלכים.

לא לשכוח לקצר ציפורניים

"רוב כלבי הבית אינם שוחקים את ציפורניהם באופן טבעי משום שהם הולכים בעיקר על משטחים חלקים ופחות על חול ואספלט", אומר מאלף הכלבים דרור בראל. לכן, חשוב לקצר את ציפורני הכלב לפחות אחת לחודשיים כדי למנוע צמיחה מוגזמת, שעלולה להקשות על הליכתם. ציפורניים ארוכות עלולות לצמוח לתוך כרית הרגל ולגרום לזיהומים ולכאב רב. בדיקה שיגרתית על ידי וטרינר או ספר כלבים תמנע מצב של צמיחת ציפורניים ארוכות מידי.

ועכשיו לצחצח שיניים

על מנת לשמור את הכלב שלכם מטופח ונקי חשוב לדאוג לו לתחזוקה שוטפת. מעבר לבדיקות ביקורת קבועות אצל וטרינר, מומלץ להקפיד על מספר כללי אצבע שישמרו עליו נקי וימנעו ממנו לפתח מחלות.

אוזני הכלבים מועדות לזיהומים ולדלקות ולכן חשוב להקפיד על ניקוי התעלות הפנימיות והחיצוניות של האוזן. ניתן לקבל הדרכה מהווטרינר כיצד נכון לנקות את אוזנו של כלבכם ובאילו תכשירים להשתמש.

גם את השיניים של כלבכם יש לתחזק ולצחצח באופן יומיומי. אחת לשלושה חודשים יש להגיע לבדיקת שיניים אצל הווטרינר ולהעניק לכלבכם מזון יבש בעל איכויות דנטליות, המסייע להורדת הרובד החיידקי בשן.

צריך גם כושר ודיאטה

ואם כבר במזון עסקינן, חשוב לשמור על תזונה מפוקחת ומבוקרת של כלבכם על מנת למנוע את השמנתו. כלבים רבים סובלים מעודף משקל, מה שגורם למחלות ולבעיות שיניים. מזון השומר על איזון בין חלבון, שומן, סיבים תזונתיים וויטמינים יעניק לכלבכם מענה מושלם.
חשוב גם לשמור על תנועה ופעילות קבועים, כדי לשמור על כושרו הגופני של הכלב, ולמנוע השמנה ובעיות נוספות.

מאמרי טיפוח כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד