אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

לשון החתול

הגדל

תחושת נייר הזכוכית הגס שמרגישים כשהחתול מלקק אתכם היא תזכורת לכך שהלשון הארוכה והשרירית של החתול מבצעת תפקידים רבים, לרבות טיפול בפרווה שלו.

 

כלי לניקוי ועוד
החתול יכול לנקות את עצמו מכיוון שעל לשונו מצויות בליטות רבות, הנקראות פפילות (papillae). לפפילות, הממוקמות במרכז הלשון, צורה של קרסים מופנים לאחור והן מכילות כמויות גדולות של קרטין, חומר שנמצא גם בציפורניים של בני-אדם. קרסים אלו מספקים את כושר השחיקה הנדרש לחתול במהלך הניקוי.חוזק הקרסים גם מסייע לחתול להחזיק אוכל או להיאבק עם טרף.


עזרתכם נחוצה
למרות שכושר השחיקה של לשון החתול מסייעת לו לנקות את עצמו ולהתיר את הקשרים שבפרוותו, הטיפול השגרתי שלכם הוא עזרה נדרשת. כשאתם מסרקים את החתול, אתם מסירים כמות גדולה של שיער מת ושיער שנשר. אם לא תסרקו את החתול באופן קבוע, הוא עלול לעכל את השיער הזה. הדבר שיכול להביא להיווצרות כדורי שיער, שיכולים לגרום להקאות ולעצירות. חתולים עם שיער ארוך יש לסרק מידי יום וחתולים עם שיער קצר יש לסרק לפחות פעם בשבוע.


עניין של טעם
מחקרים מראים שחוש הטעם של החתול חד יותר מזה של הכלב. לחוש הטעם החריף הזה אחראיות שתי מערכות של פקעיות טעם.כמה מפקעיות-הטעם הגדולות ממוקמות בפפילות בצורת פטרייה הנמצאות בקצה הלשון ובצידיה. קבוצה של פקעיות-טעם דמויות-כוס ממוקמות בחלק האחורי של הלשון.

מחקרי טעימות שבוצעו במרכז הטיפול בחיות של חברת פורינה (Purina) ומחקרים אחרים מראים כי בנוסף לטעם, לשונו של החתול מגיבה למרקם (טקסטורה) של מזון מסוים או לתחושה שהוא מותיר בפה. זוהי אחת מהסיבות לכך שמזון חתולים יבש מגיע במגוון צורות. לשון החתול מגיבה גם לטמפרטורות ונצפתה העדפה למזונות בטמפרטורת החדר.

כאשר חתולים שותים
לשונו של החתול מקבלת צורת כפית כדי לאפשר לו ללקוק מים. לשון החתול לוקקת מים בדומה לאופן שבו פילים משתמשים בחדק שלהם. החתול מכה עם לשונו במהירות בתוך ומחוץ למים, ובולע מים לאחר כל שלוש-ארבע שכשוכים.כמות המים שהחתול שותה משתנה בהתאם לעונת השנה, לפעילות של החתול ולמזון שהוא אוכל. חתולים שניזונים מאוכל רטוב ישתו כמויות מים קטנות יותר מהכמות שישתו חתולים הניזונים מאוכל יבש. אם, מסיבה כלשהי, נראה שהחתול אינו שותה מספיק מים, יש להוסיף יותר מים לאוכל. יש להקפיד שלחתול תהיה תמיד גישה למי שתייה טריים בקערה נקייה. מים הם מרכיב חיוני והם מעורבים בעצם בכל תפקוד בגופו של החתול.


תרומה לחוש הטעם של החתול
לחתולים יש גם חוש ריח מפותח במיוחד והם מבחינים בשינויים במזון שלהם. חוקרים טוענים שחוש זה מעורר את התיאבון של החתולים או גורם להם לסרב לאכול.תיאבונו של החתול עשוי להיות מושפע מגורמים רבים לרבות רעש, אנשים זרים, שינויים בשגרה ואפילו כלי האכלה שנרחצו בחומר ניקוי חזק ולא נשטפו היטב. עם זאת, אם החתול מסרב לאכול במשך יומיים-שלושה, יש לגשת לווטרינר. סירוב מתמשך לאכול יכול להיות סימן למחלה.  

מאמרי טיפוח חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

GUI: Grid_1.asp
close