אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

החלטות, החלטות

החלטות, החלטות

הבחירה בכלב המתאים ביותר לך ולאורח חייך חשובה לשניכם. האם אתה מתכוון לבחור בגור או בכלב בוגר? גזעי או מעורב? הכלב עשוי בהחלט להיות חלק מחייך למשך עשר שנים או יותר, ולכן חשוב לעשות שיעורי בית ולשקול את כל האפשרויות.

גזעי או מעורב?
בבריטניה לבדה מוכרים כיום יותר מ-200 גזעי כלבים, בנוסף לכל אותם מעורבים ובני כלאיים מדהימים. פיתוחם של גזעי כלבים המיועדים למטרות ספציפיות הוביל למגוון רחב יותר מאשר זה הקיים ברוב הזנים האחרים – ראו, למשל, את הדני הענק גדול הממדים לעומת הצ'יוואווה הננסי.

היתרון העיקרי בבחירת כלב גזעי (טהור גזע) נעוץ ביכולת הניבוי. אתה יכול להיות בטוח למדי בנוגע לגודל הסופי, לאורך הפרווה ומרקמה, לאופי, לרמת האנרגיה ולרגישות למחלות.

במידה מסוימת, גם כלבים שהם בני כלאיים (הורים טהורי גזע המשתייכים כל אחד לגזע אחר) יכולים להיות צפויים אף הם, אולם אינך יכול להיות בטוח איזה משני הגזעים יהיה חזק יותר. לדוגמה, כלב שהוא תערובת של בורדר קולי ולברדור יכול להיות שלו ונינוח, או – לחלופין - גוש אנרגיה.

זנים מעורבים (בני תערובת) באים מרקע שהוא לחלוטין לא גזעי. במקרים מסוימים ניתן לזהות רמזים בנוגע למוצא, בעוד שבמקרים אחרים לא ניתן לנחש דבר. בעיני אנשים מסוימים מדובר ביתרון, משום שהם רוצים שהכלב שלהם יהיה יחיד ומיוחד במינו. מבחינה גנטית, הכלבים המעורבים בריאים יותר, משום שמאגר הגנים שלהם גדול יותר והם סובלים ממיעוט של מחלות תורשתיות.

גור או בוגר?
רוב האנשים מתקשים לעמוד בפני קסמיו של גור, אולם גורים אינם הבחירה האידיאלית עבור כל אחד. אימוץ של כלב נטוש "בגיל העשרה" או של כלב בוגר יכול להיות חלופה מוצלחת.

גורי כלבים הם מקסימים ועליך לדאוג לכך שכלבך יגדל בבית אוהב ונעים. באפשרותך גם לאלף אותם כדי שתוכל להתמקד בדברים החשובים לך. אבל בתקופה הראשונה הם עשויים לדרוש תשומת לב רבה, כולל יציאות תכופות החוצה לצורך לימוד נושא הצרכים ודריכות מוגברת במטרה למנוע את הפיכת הרכוש שלך לצעצועי לעיסה.

כלבים בוגרים חסרי בית יכולים להפוך לחיות מחמד נהדרות ולעתים מזומנות מגיעים כשהם כבר מחונכים  ורגילים לחברה במידה זו או אחרת. עם זאת, חשוב לזכור שכלבים בוגרים מגיעים לעתים קרובות עם "מטען רגשי" וייתכן שתידרש השקעה של זמן וסבלנות כדי להתגבר על ביישנות, תוקפנות או קשיים אחרים.

כלב או כלבה?
"מלחמת המינים" היא נושא מעורר מחלוקת. אנשים מסוימים גורסים בלהט כי כלבות נוחות יותר לאילוף ונוטות לגלות אהבה רבה יותר. אחרים טוענים כי נקבות הן עצמאיות ומרוחקות יותר. הדעה הרווחת היא כי זכרים נוטים להיות אגרסיביים יותר, אם כי סירוס עשוי לשנות את אופיים באופן דרמטי.

כלבים משני המינים שאינם מסורסים/מעוקרים יכולים תמיד להוות מקור לבעיות. בעונת הייחום, זכרים עלולים לתעות בחיפוש אחר נקבות. נקבות עלולות לסבול מתופעת ההיריון המדומה וייתכן שתתקשה לשלוט בהן במהלך תקופת הייחום. עלות העיקור של נקבה גבוהה יותר מעלות הסירוס של זכר, במיוחד אם היא בהריון. מוטב שתתייעץ עם מגדל או כל מומחה אחר, כגון וטרינר, מומחה התנהגות או מאלף, כדי לקבוע מהי הבחירה המתאימה לאורח חייך - זכר או נקבה.

בית גידול או עמותה?
אם אתה נחוש לגדל כלב גזעי או בן כלאיים,  מומלץ לפנות לבית גידול מוכר. פנה למועדוני גזע, שעשויים להחזיק ברשימה של שגרים זמינים ויכולים לקשר בינך לבין בתי גידול באזורך.

אימוץ כלב מבית מחסה או עמותה יכול לגרום לסיפוק אדיר. אלפי כלבים ממתינים להזדמנות שנייה שתאפשר להם לגדול כחיית מחמד, לאחר שבמקרים רבים ויתרו עליהם בעליהם הקודמים על לא עוול בכפם. מרכזים מוכרים בוחנים את הכלבים המובאים אליהם בקפידה רבה, ויסייעו בהתאמת הכלב המתאים ביותר לך, למשפחתך ולאורח חייך.

אין זה מפתיע שלרוב קיים מחסור בגורים המועמדים לאימוץ. ייתכן שתצטרך להקדיש זמן ולפנות לעמותות נוספות ואפילו להרחיק לאזורים אחרים. שקול פנייה לארגונים הגדולים ביותר, כגון "תנו לחיות לחיות", "אס.או.אס חיות" ועוד.

                                                                        חזרה לתוכן הענינים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד