אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

אירדייל טרייר - Airedale

 

אירדייל טרייר   -   Airedale

שמות נוספים: אירדייל, מלך הטריירים.
ארץ מקור: אנגליה

 

מקור

האירדייל טרייר הוא צאצא של הטרייר השחור-חום, שאינו קיים עוד. הוא פותח במאה ה-19, באזורי איירדייל ו-וורפדייל של חבל יורקשייר, על-ידי ציידי לוטרה מקומיים שהיו מעוניינים בטרייר שיעבוד עם הלוטרות והמזיקים וישמש גם ככלב שמירה. טריירים גדולים ששימשו ככלבי עבודה הוכלאו עם כלבי לוטרות לצורך פיתוחו של כלב שיהיה גדול מספיק כדי להתמודד עם מטרידים אנושיים ולוטרות. הכלאות מאוחרות יותר עם הטרייר האירי וייתכן שגם הטרייר הוולשי הובילו להגדרת הגודל והסוג. מלבד ייעודיו הנוספים, האיירדייל הוכשר להיות כלב ציד והוא יעיל במיוחד כצייד של ברווזים גדולים בזכות זריזותו ויכולת השחייה המרשימה שלו. כלבי האיירדייל גם שימשו למשיכת עגלות, ככלבי שמירה, כלבי שיטור וכן סייעו לצבא.

 

תיאור

האירדייל הוא כלב שרירי הבנוי כהלכה, בעל פרווה צפופה וישרה שצמודה לגוף. חלקה החיצוני של הפרווה נוקשה, דק וקשיח, בעוד ששכבת הפרווה התחתונה קצר ורך יותר. אסור שיתעורר חשד לרפיון וכן אסור אורך גוף בלתי נאות. לכלב הבעה נלהבת וחכמה.

 

טווח משקל/גובה

משקל ממוצע : 22 ק"ג

גובה ממוצע : 58 ס"מ – 61 ס"מ

 

א ופי

האירדייל הוא כלב ידידותי, סתגלן ואמיץ, המתאפיין בכל תכונותיו של הטרייר. הם דורשים טיפול נוקשה משום שבאופן טבעי הם דומיננטיים ועלולים להיות עקשנים, אולם בדרך כלל הם אוהבים לרצות וצייתנים. הם אינם תוקפניים כלפי כלבים אחרים, אולם עומדים על שלהם כשקוראים עליהם תיגר. הם אוהבים שעשועים וטובים עם בני אדם. מדובר בכלבי משפחה מצוינים, שהנם טובים במיוחד עם ילדים ונכונים תמיד להשתתף במשחקיהם. הם בני לוויה נאמנים, מוכנים תמיד לטיול רגלי או נסיעה במכונית. הם מגוננים על בני משפחתם ובתיהם ומתאימים ככלבי שמירה.


אינטליגנציה
כלבי האיירדייל חכמים מאוד וניתנים לאילוף.
הם סתגלנים ורב-צדדיים ובנוסף לפעילויות הרגילות שמתאימות לטריירים, ניתן לאמנם גם ככלבי ציד. הם גם מתאימים במיוחד ככלבי משפחה.


אנרגיה

בינונית

 

דרישת פעילות כוללת

100-120 דקות – האיירדייל הוא כלב פעיל שזקוק לכמות סבירה של פעילות מדי יום, כשהעדיפות היא להקדשת זמן מה למשחקים שמחייבים אותו להשתמש בחוכמתו הרבה. מדובר בשחיין מהיר וזריז, שנהנה בדרך כלל מפעילות כזו, למרות שתמיד יש להקפיד שלא יסכן את עצמו במים. דיספלסיה של הירך היא אופיינית לגזע זה ולפיכך חשוב להגביל את הפעילות של הכלב עד לגיל שנה.

 

התאמה עבור ילדים

גבוהה

 

טיפוח ותצוגה

כדי להבטיח מראה נאה של האיירדייל, יש להבריש ולסרק אותו מדי יום. הטיפוח השגרתי גם מפחית את הופעתם של גירויים בעור. שערו של האיירדייל נושר פעמיים בשנה ובתקופות אלה מומלץ על הסרת השיער בידי איש מקצוע. במסגרת השגרה היומיומית יש לבדוק אם נדבקו לכפות רגליו גושי בוץ או שיער מלוכלך, וכן יש לבדוק את אוזניו, עיניו ושיניו. לעתים ייתכן שיידרש קיצוץ שיער סביב האוזניים ובתוכן, וכן יש לדאוג לניקוי שגרתי של השיניים.דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד