אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

אלסקן מלמוט - Malamute

אלסקן מלמוט    Malamute     -             

ארץ מקור: ארצות הברית

מקור

שבט של אינואיטים מצפון מערב אלסקה, הקרוי מלמוטים, פיתח גזע כלבים למשיכת משאות כבדים בתנאי מזג אוויר קשרים ולסיוע בציד. הכלב שפיתחו בני השבט חולק שרשרת יוחסין עם גזעים ארקטיים אחרים: הסמויאד מרוסיה, ההאסקי הסיביר וכלבי האסקימו של גרינלנד ולברדור. עם זאת, הכלב המלמוטי לא נועד למהירות, אלא לכוח, והמבנה המרשים שלו תומך בעובדה זו. בעבר נאמר כי המלמוטים שלחו כלבות מיוחמות לשטח הפתוח, כדי שזאבים יוכלו להזדווג עמן. עם זאת, המלמוט אינו בן-כלאיים של זאבים והכלאות מסוג זה אינן מומלצות כלל וכלל. למרות שעד 1935 לא זכה הגזע להכרה רשמית של ה-American Kennel Club, ההשערה היא כי המלמוטים סייעו למסעות הקוטב של פרי, קוק ובירד. עיקר התרומה של המלמוטים היה  במשיכת משאות כבדים, שכן לא מדובר בכלב מרוצים. בתקופת הבהלה לזהב בוצעו מספר הכלאות עם כלבים ארקטיים מהירים יותר, אולם חובבי הגזע עשו ככל שביכולתם כדי לטהרו ולהחזירו לייעודו המקורי.

תיאור

מדובר בכלב גדול ויציב עם פרווה עבה ועמידה בפני פגעי מזג האוויר, אשר יכול להיות שחור, אפור או אדמדם עם סימונים לבנים ברורים. במובנים רבים, המלמוט דומה לדודנו הזאב. עם זאת, המלמוט הוא כלב מבוית ולא בן-כלאיים של זאבים.

 

טווח משקל /גובה
משקל ממוצע: 38 ק"ג – 56 ק"ג

גובה ממוצע : 58 ס"מ – 70 ס"מ


אופי

בגלל הדמיון הפיזי שלהם לזאבים, רוב האנשים מניחים כי המלמוטים הם כלבי שמירה טובים. לא יכולה להיות טעות גדולה מזו! מדובר בכלבים ידידותיים ושופעי חיבה במיוחד - גם לזרים גמורים - שנובחים רק לעתים רחוקות! הם כלבים נאמנים ואצילים, אולם יכולים להפגין התנהגות דומיננטית כלפי כלבים ממין דומה לשלהם. הם מסתדרים היטב עם ילדים אולם נדרשת השגחת מבוגרים בכל עת. למרות שהם עדינים מטיבם, המלמוטים צריכים ללמוד בגיל צעיר עד כמה שבריריים הם ילדים אנושיים כדי למנוע פציעה בשוגג. אם הם גודלו עם חיות בית אחרות מגיל צעיר, הם יקבלו אותם. אין להשאיר כלבים מגזע זה לבדם משום שהם כלבי להקה" ויכולים להפוך קודרים ומופנמים, וכתוצאה מכך לסבול מבעיות התנהגותיות. על הבעלים להתייחס בהבנה לצורך הקיים בקרב כלבי הגזע ליילל ולחפור, ולאפשר זמן מתאים לסיפוק הצרכים האלה. מגדלים מסוימים טוענים כי אינסטינקט החיטוט מושרש במלמוטים ומזהירים מפני נטייה לפשוט על פחי האשפה. אין זה מומלץ לבעלי כלבים חסרי ניסיון לרכוש כלבים מגזע זה.
כיוון שמדובר בגזע דומיננטי, במיוחד כלפי כלבים מאותו מין, יש להקפיד על סוציאליזציה מלאה של הכלב בטרם יותר לו לשחק בפארק עם כלבים אחרים. כלב המלמוט זקוק למטפל מיומן, אשר יקבל על עצמו בבירור את תפקיד ראש הלהקה וידריך את הכלב בשיטות אדיבות אך נוקשות. למרות שהמלמוט לעולם לא יגיב לפקודות במהירות הבזק, הוא יכול ללמוד פקודות של ציות ואג'יליטי ויבצע אותן היטב.


אנרגיה

גבוהה


דרישת פעילות כוללת

60-80 דקות - למרות שכלבי הגזע יכולים להסתגל לתנאים המשפחתיים, על הבעלים לאפשר להם לפחות שעה של פעילות מאומצת מדי יום. בעלים מסוימים מצטרפים למועדוני מזחלות כדי שיוכלו להתחרות במרוצים, וכך מספקים לכלביהם פעילות בשפע. יש לשים לב כי למלמוטים נטייה לברוח, כך שיש לאלף אותם לחזור לפני התרת הרצועה.

 

התאמה עבור ילדים
בינונית

 

טיפוח ותצוגה

יש להבריש את הכלב במשך 5 דקות מדי יום. הכלבים משירים שיער בצורה כבדה פעם בשנה, ואילו הכלבות – פעמיים בשנה, במהלך עונת הייחום. לפי הדיווחים, המלמוטים נטולי ריח כלבים ולכן אין לרחוץ אותם לעתים תכופות.

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד