אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

בורדר קולי - Border Collie

בורדר קולי   -   Border Collie

שמות נוספים: הבורדר, קולי החווה, קולי עבודה

ארץ מקור: בריטניה

 

מקור

בדומה לרוב גזעי הרעיה, הבורדר קולי הוא צאצא של כלב הרועים הפרסי. שורשיו של גזע זה במאה ה-18, למרות שאת שמו הנוכחי קיבל רק בשנת 1915. כלבי הקולי עבדו לצד הרועים באזורי הגבול שבין סקוטלנד לאנגליה במשך מאות שנים וגודלו אך ורק בגין יכולות העבודה שלהם. מגדלי בורדר מסוימים חוששים כי שימת הדגש על מראה ועל יופי עלולה לגרום לחורבן הגזע, ולכן מתמקדים בעיקר ביכולות העבודה של כלבים אלה.

 

תיאור

הבורדר קולי הוא כלב בעל פרופורציות ראויות, המתאפיין בזריזות ובאיזון מושלם. הפרווה יכולה להיות חלקה או באורך בינוני, כולל שכבה תחתונה עבה ועמידה בפני מים. בשעת העבודה, כלבי הגזע נמצאים בעמדת כיפוף, כשעיניהם הערניות מקובעות על נושא העבודה. מאפיין העין ה"היפנוטית" בולט אצל הבורדר קולי יותר מאשר בקרב גזעים אחרים, ואיכות זו היא שהופכת אותם ליעילים יותר ברעיית צאן, שכן הם משתמשים בעיניהם להכוונת העדר מבלי שיצטרכו למשוך או לנבוח.


טווח משקל/גובה

משקל ממוצע: 15 ק"ג – 19 ק"ג

גובה ממוצע: 51 ס"מ – 55 ק"ג

 

אופי

כלבי הבורדר קולי נכונים תמיד לעבוד, והם קשובים, ערניים ודרוכים בכל עת. הם יוצרים ברית קרובה עם בעליהם ובני משפחתם, אולם מהווים כלבים מתאימים למשפחה שלה ילדים קטנים רק בתנאי שהם זוכים לזמן פעילות רב, משום שבאופן טבעי הם נוטים לנהוג בכל דבר שזז – כולל ילדים! הם מסורים לגמרי לבעליהם ונכונים ללכת בעקבותיהם לקצות ארץ. הם נחושים ונועזים, אולם יש לדאוג להם לעיסוק בכל עת, שכן מוחותיהם עובדים כל העת והם עלולים להיקלע לצרות. הם לא אוהבים טיפשים ואפילו עלולים לנשוך את מי שאינם רואים עין בעין איתם!


אינטליגנציה
רמת התבונה שלהם גבוהה במיוחד ומוחותיהם דומים לספוג, אשר קולט כל משימה חדשה בהתלהבות ומתוך שאיפה להשביע רצון. משום כך, כלבים אלה הם מתנת שמים עבור מי שמעוניינים להתחרות בתחומי הציות/האג'יליטי/הרעייה. הייעוד הטבוע בדמם הוא רעיית צאן, ואם הם אינם נדרשים לעשות כן, יש לספק להם פעילויות אחרות אשר יגרמו להם סיפוק ושמחה - ואף ימנעו מהם לנהוג בילדים! רמת התבונה שלהם גבוהה במיוחד ומוחותיהם דומים לספוג, אשר קולט כל משימה חדשה בהתלהבות ומתוך שאיפה להשביע רצון. משום כך, כלבים אלה הם מתת שמים עבור מי שמעוניינים להתחרות בתחומי הציות/האג'יליטי/הרעייה. הייעוד הטבוע בדמם הוא רעיית צאן, ואם הם אינם נדרשים לעשות כן, יש לספק להם פעילויות אחרות אשר יגרמו להם לסיפוק ושמחה - וימנעו מהם לנהוג בילדים!

 

אנרגיה

גבוהה

 

דרישת פעילות כוללת

20 דקות – כלבים אלה זקוקים לפעילות רבה כדי לשמור על מבנה שרירי וכדי להעסיק את מוחותיהם. אם לא תקפיד על כך, הבורדר עלול להפגין התנהגות גרועה במיוחד ואף להפוך אגרסיבי. הכפר הוא סביבת המגורים המושלמת עבורם, שכן שם הם מקבלים את החופש שלו הם זקוקים.


התאמה עבור ילדים

נמוכה

 

טיפוח ותצוגה

קל מאוד לתחזק את פרוותו של הבורדר קולי, בתנאי שהיא מוברשת פעם בשבוע והקשרים מטופלים על בסיס קבוע. בשעת הצורך, יש לקצץ את הפלומה הצומחת על הרגליים הקדמיות.דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד