אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

ביגל - Beagle

ביגל   -   Beagle

ארץ מקור: בריטניה

 

לפי ההיסטוריה, היוונים נהגו לצוד עם חבורות כלבים כבר בשנת 400 לפנה"ס. אין ספק כי כלבי הציד הגיעו לאנגליה כבר בתקופת הרומאים. רק בשנת 1550 החל סיווגם של כלבי הציד לפי ייעודם, דהיינו, כלבי ראיה, כלבי ריח וכד'. בערך בתקופה זו הוקצה השם "Begles" לסוג מסוים של כלב ציד קטן. מקור השם הוא צרפתי, ומשמעותו – "פעירת גרון". מונח זה התייחס לנטייתן של החיות להשמיע את קולן, או לנבוח, בחבורה. הגרסה האנגלית של המונח היא "Beagle", ואנגליה היא שהפכה לארץ המוצא של הביגל המודרני. שורשיו של הביגל בכלבי הציד Foxhound  ו-Harrier וגם בכלב הגישוש הקטן הידוע בשם "Kerry Beagle". בתחילה, כלבי הביגל היו זמינים במגוון גדלים וסוגי פרווה – כולל הפרווה המודרנית והחלקה של כלב הציד וכן פרווה נוקשה וזיפית. הגזע כלל גם "ביגל כיס", שגובהו היה 25 ס"מ ואשר נועד לנשיאה בשק האוכף.

 

תיאור

מדובר בכלבים קטנים, נועזים ומוצקים, שהם תמצית האיכות. יש להם הבעה חביבה והם קומפקטיים ואתלטיים. הם מתרוצצים בחופשיות וגומאים מרחקים ללא כל בעיה. יש להם פרווה קצרה וצפופה שעמידה בפגעי מזג האוויר.

 

טווח משקל /גובה

משקל ממוצע : 8 ק"ג – 14 ק"ג

גובה ממוצע: 33 ס"מ – 40 ס"מ

 

אופי

הביגלים הם כלבים בעלי אופי חביב שמסתדרים עם רוב הכלבים האחרים. הם גודלו לחיות בחבורות ולכן מתייחסים בכובד ראש לשייכותם ל"חבורת המשפחה". הביגלים אוהבים ילדים אולם יש לחשוף אותם לחתולים בגיל צעיר, כדי שיפתחו עמם קשרים תקינים. תיווכח לדעת שהביגל נוהג להסתובב ברחבי הבית כשאפו שמוט כלפי מטה. הוא עסוק בהכנת מפה מבוססת ריח של הטריטוריה שלו. מדי פעם בפעם הוא יחזור ויבדוק את השטח, ואם דבר מה אינו כשורה, הוא ישמיע את קולו. הביגל הוא כלב שמירה טוב, אולם אם נכנס הביתה פורץ, ייתכן שהביגל יעדיף לשחק איתו.


אינטליגנציה
יש להתחיל באילוף בגיל צעיר, שכן הביגל עלול לצאת משליטה ולהתמסר להרגלים המועדפים עליו – אכילת יתר והשלטת אי סדר.
ביגלים אוהבים לרצות את בעליהם, אולם יש להבהיר להם בנחישות מהן הדרישות ועל בעליהם להיות עקביים ונחרצים. אם האילוף אינו מתחיל בגיל צעיר והכלב אינו נחשף לפקודות נחושות, התהליך עלול להיות מסובך ביותר והכלב עלול לנבוח עד שיהפוך למטרד.


אנרגיה

גבוהה


דרישת פעילות כוללת

60-80 דקות – הביגלים זקוקים לרמת פעילות גבוהה. בגלל אינסטינקט הציד הבריא שלהם, אין להתירם מן הרצועה עד שיהיו מאולפים כהלכה וייענו לקריאת שמם. תהליך הלימוד של פקודה זו עשוי להימשך זמן רב, משום שהביגל נוטה ללכת לפי חוש הריח שלו. יש לדאוג שגדרות הגינה יתנשאו לגובה של 1.8 מטרים לפחות ושהשטח יהיה תחום היטב – כאשר הביגל מזהה נתיב ריח, הוא אינו חוזר מרצונו החופשי. מדובר במומחי הימלטות מדופלמים, שינסו לחפור את דרכם אל החופש. אחת הדרכים שבהן ניתן לשמור על רמת תרגול נאותה של הכלב היא באמצעות ניצול כשרון הציד הטבעי שלו. פעילויות שטח של כלבים נפוצות מאוד בקרב בעלי הביגלים. במונחי ציד, ניתן להשתמש בביגלים בחבורה או בצמד (זוג כלבים). בכל מקרה, הגזע דורש תרגול רב ולכן אינו הבחירה הנבונה מבחינת תושבי העיר.

 

התאמה עבור ילדים

בינונית

 

טיפוח ותצוגה

קל מאוד לטפח את הגזע, משום שהדבר היחיד שיש לעשות הוא להברישו הברשה יומית קצרה ומהירה כדי להסיר שערות מתות. אחת הבעיות היא, שהביגלים אוהבים להתגלגל בחומרים המדיפים ריח רע. למרבה המזל, קל לרחוץ אותם. לעומת זאת, נטייתם לאכול דברים מסריחים אינו קלה כל כך לפתרון. מומלץ להשתמש בקביעות במשחת שיניים המיועדת לכלבים! יש לבדוק את אוזניהם דרך קבע, כדי לוודא שהן נקיות ולא מודלקות.


דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד