אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

בישון פריזה - Bichon Frise

בישון פריזה    -   Bichon Frise

שמות אחרים: בישון טנריף, כלב טנריף, Bichon a Poil Frise

ארץ מקור: בלגיה/צרפת

 

מקור

לפני מאות שנים, הבישון פריזה היה כלב נפוץ מאוד בצרפת ובספרד. הבישון מופיע בפורטרטים של בני משפחות המלוכה של שתי ארצות אלה. כלבים מסוג בישון פותחו באיים שונים באזור הים התיכון, והסברה היא כי מקורו של הבישון הוא בטנריף. הבישון ממלטה (מוכר כיום כ"מלטזי") הוא בן משפחה קרוב. לפי הסברה, במהלך המאה ה-14 הביאו אותם מלחים מטנריף לאירופה. במאה ה-18 התמקדה תשומת הלב המלכותית בכלבים אחרים והבישון הפך לכלבם של פשוטי העם, אולם אופיים שובה הלב וזריזותם זיכו אותם בתוך זמן קצר במוניטין ככלבי קרקס וככלביהם של מפעילי תיבות נגינה. לאחר מלחמת העולם ה-1, כלבים אלה התחבבו על אנשי הצבא והמגדלים הצרפתיים נזכרו בהם מחדש. בשנת 1934 נוסח התקן ושמו של הגזע שונה על-ידי נשיאת פדרציית הכלבים הבינלאומית, הגברת ניזט דה לימנס. צורת הרבים הנכונה של השם היא Bichons Frises.

 

תיאור

הבישון הוא כלב מאוזן להפליא בעל מראה מהודר ומבנה גוף קטן ויציב. עיניו ואפו השחורים כפחם עומדים בניגוד מוחלט לפרוותם הלבנה כשלג וזנבו דומה לפלומה מעוקלת, המתנשאת מעל לגבו. פרוותו המשיית, על שערותיה המסולסלות, מעניקה לו מראה של כרית פודרה. הליכתו הקופצנית יוצרת נוכחות מאושרת ונטולת דאגות.

 

טווח משקל /גובה

משקל ממוצע: 3 ק"ג – 6 ק"ג

גובה ממוצע: 23 ס"מ – 30 ס"מ

  

אופי

מדובר בכלבים קטנים, מאושרים ומלאי חיים, שאוהבים מאוד את חיי המשפחה ולכן מהווים חיות מחמד מושלמות עבור ילדים. הם אוהבים להתלוות לבני המשפחה בצאתם מן הבית, אולם ניתן להשאיר אותם בגפם מדי פעם. הם חברותיים ומתנהגים היטב בחברת כלבים וחיות אחרות.


אינטליגנציה
מדובר בכלבים קטנים ומבריקים, אשר מבינים בתוך זמן קצר את שדורשים מהם ולכן אין כל בעיה ממשית באילופם.

 

אנרגיה

בינוני


דרישת פעילות כוללת

20 - 0 דקות – כלבי הבישון מסתגלים היטב לכל רמת פעילות שמאפשרות הנסיבות המשפחתיות.


התאמה עבור ילדים

גבוהה

 

טיפוח ותצוגה

המשמעות של גידול כלב מסוג בישון היא השקעת זמן רב בהברשה. יש להבריש את הפרווה מדי יום, כדי למנוע היווצרות קשרים ובעיות עור. מדי פעם יש צורך בתספורת כדי למנוע התארכות יתר של השיער. יש לבדוק בקביעות את השיער באזור העיניים, כדי לוודא שהוא אינו גורם גירוי, וכן יש לקצץ שיער עודף בין כריות הרגליים. כיוון שהגזע אינו משיר שיער, חשוב להסיר שערות מתות בעזרת מברשת. כדי לשמור על המראה הייצוגי של "כרית הפודרה", מומלץ להסתייע בשירותיו של ספר מקצועי מדי 5 או 6 שבועות.


דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד