אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

בריאר - Briard

בריאר  -  Briard

שמות נוספים: Berger de Brie

ארץ מקור: צרפת

 

מקור

אין ודאות לגבי מקורותיו של הבריאר, אולם האגדה מספרת שכלבים אלה הופיעו לראשונה באירופה של ימי הביניים, בעקבות הכלאה של כלבי רועים עם גזעים מקומיים של כלבי שמירה, אשר העניקו להם את גודלם ותוקפנותם. בצרפת, שילוב זה היה המקור לגזע הבריאר. אחת הגרסאות של סיפור עתיק קובעת, כי אוברי ממונטידייה נרצח וכי העד היחיד לרצח היה כלבו. הכלב עקב מיד אחרי הרוצח, ולאחר שלמלך נודע אודות המקרה הוא פקד על דו-קרב בין הרוצח לבין הכלב (מאורע שכיח למדי באותם ימים). הכלב ניצח! יכולותיו הפיזיות וכושר העבודה של הבריאר מרמזים על היותו צאצא של כלבו של אוברי. הגזע קיבל את שמו מחבל הארץ הידוע בשם "ברי". שרלמאן העניק זוגות של כלבי בריאר לחבריו ונפוליאון נטל עמו את כלבי הגזע למסעות המלחמה שלו. תומס ג'פרסון ייבא מספר כלבים כדי שיסייעו לאיכרים האמריקניים, ולפאייט ביקש שיועברו לאחוזתו שבאמריקה. כלבי הגזע זכו למוניטין של לוחמים נאמנים ונקבעו ככלבים הרשמיים של הצבא הצרפתי. כלבים אלה העבירו אספקה לחזית, שימשו כשומרים ואיתרו פצועים. גופם החזק אפשר להם לשאת חגורות תחמושת ולהעבירם לעמדות הירי. הם הבינו באופן אינסטינקטיבי אילו חיילים נזקקו לעזרה ואילו נידונו למות – אנשים נהגו לומר כי "כל אדם שהבריאר חולף על פניו חשוב כמת". החיילים האמריקניים התרשמו כל כך מן הגזע, עד שבתוך זמן קצר הופיעו כלבי בריאר גם באמריקה.

 

תיאור

כלבי הבריאר הם כלבים גדולים (אולם לא כבדים מאוד) ונאים, שלהם פרווה יפה, ייחודית וארוכה. הם שריריים, קשוחים ובנויים להפליא. ראשו של הבריאר נישא בגאון על צוואר שרירי. למרות השיער המכסה על עיניהם, הם ידועים בחוש הראיה המפותח שלהם! הם נעים ללא מאמץ וגומאים מרחקים בקלות. הם גמישים מאוד ויכולים להסתובב במהירות.


טווח משקל/גובה

משקל ממוצע : 35 ק"ג

גובה ממוצע: 62 ס"מ

 

אופי

מעצם היותו כלב מגונן, הבריאר הוא כלב משפחה מצוין. הוא נוטה ליצור קשר הדוק יותר עם בן משפחה אחד וידוע כי לעתים הם מגוננים על ילדים מפני זעם הוריהם! מדובר בכלב קשוח, ערני ואמיץ, אשר עלול להיות תוקפני מעט כלפי כלבים אחרים אם אינו מקבל טיפול נאות. הוא יקבל חיות מחמד אחרות אם ייחשף אליהן כראוי. הוא מאושר מחייו בבית ככלב משפחה ונוטה להתייחס לזרים בחשדנות. מדובר בכלבים עליזים ומלאי חיים שאוהבים לשחק, כשמשחקם עלול להפוך פראי אולם לעולם לא מסוכן. לפיכך, אם יש ילדים צעירים בבית נדרשת השגחה. עליך לזכור כי אם תאפשר לגור בן שמונה שבועות לשחק בפראות, כשיגיע הגור לבגרות הוא ירצה לשחק בדיוק באותו אופן!


אינטליגנציה
במהלך התבגרותם, כלבי הבריאר יכולים להיות דומיננטיים למדי ולכן חובה להתחיל באילוף מוקדם ככל האפשר.
יש לחשוף אותם לחברה כגורים – בגיל צעיר ככל האפשר – כדי להבטיח שבבגרותם יהיו נוחים וצייתנים. השילוב של עקביות, סבלנות, אהבה ונחישות יסייע בהשגת הצלחה.


אנרגיה

גבוהה

 

דרישת פעילות כוללת

20 - 0 דקות – דרישות הפעילות גבוהות, כדי לתת מענה לרמות האנרגיה של גזע זה. כלבים אלה אוהבים לשחות והריצה לצד אופניים מהווה פעילות נהדרת עבורם.

 

התאמה עבור ילדים

גבוהה

טיפוח ותצוגה

דרישות הטיפוח נכבדות למדי, אולם אין צורך בספרים מקצועיים. נדרשים הברשה וסירוק מרובים של הפרווה הזיפית הכפולה של הכלב, כדי לסייע במיתון ההשרה, במניעת קשרים ובשמירה על פרווה נקייה. מומלץ להשתמש בהברשה בקווצות (טכניקת ההברשה כלפי מעלה, שכבה אחר שכבה) עד לעור, שכן הדבר מסייע במניעת דרמטיטיס ובעיות עור אחרות. יש להקפיד על ניקיון החלק הפנימי של האוזן ולהסיר שיער עודף. כמו כן, יש לקצץ דרך קבע את השיער הצומח בין כריות הרגליים.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד