אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

גורדון סטר - Gordon Setter

גורדון סטר  -   Gordon Setter

ארץ מקור: סקוטלנד

 

מקור

שורשיו של הגורדון סטר בשנת 1620, כאשר הוא נודע כ"כלב ציד שחור ויעיל". מקורו בפוינטר הספרדי ובגזעי ספניאל מוקדמים. הגזע חב את שמו לדוכס ה-4 מגורדון, אשר יצר את הגזע רשמית בטירתו שבבאנפשייר, סקוטלנד, בשנת 1827. הגורדון הוא כלב הציד המקומי היחיד של סקוטלנד, וגודל במיוחד לצורך ציד עופות, בעיקר תרנגולי בר. כלבי הגורדון, שמתאפיינים בסיבולת גבוהה יותר מאשר גזעי ציד אחרים, מצטיינים בציד בשטחי הערבה וידועים כמי שמביאים ציפורים רבות יותר מכל כלבי הציד האחרים, אם כי שהייתם בשטח עשויה להימשך זמן רב יותר.

 

תיאור

מכל גזעי הסטר, הגורדון הוא המוצק ובעל העצמות הכבדות ביותר. הוא מתאפיין במראה אלגנטי ומעורר כבוד, בעוצמה וביכולת לצוד במשך שעות רבות. פרוותם משיית וישרה, בצבע שחור וחום, ועל רגליו, חזהו, בטנו, אוזניו וזנבו פלומה כבדה. מדובר בכלבים גדולים, בעלי חזה עמוק ורגליים שריריות. הם אמורים להתאפיין בסיבולת גבוהה.

 

טווח משקל/גובה

משקל ממוצע: 30 ק"ג

גובה ממוצע: 58 ק"ג

 

אופי

כלב עדין ורגיש, אשר מהווה חיית משפחה נהדרת כאשר הוא זוכה למנת פעילות נאותה, שאם לא כן הוא עלול להיות היפראקטיבי ואף להפיל ילדים קטנים בשוגג. הגורדון החברותי והידידותי מסור לבעליו, אולם עשויות לחלוף כמה וכמה דקות עד שיקבל אנשים זרים. עם זאת, לא ניתן להסתמך על הגורדון ככלב שמירה, שכן קיים סיכוי שהוא יחליט כי הפורץ הוא שותף ראוי למשחק! הגורדון מסתדר עם כלבים אחרים ועשוי לסבול חתולים, אם יורגל לכך בגיל צעיר. כמו במקרה של גזעים אחרים, גם כאן נדרשת סוציאליזציה מוקדמת כדי לאפשר התפתחות של כלב מאוזן. יש לזכור כי הגורדון עקשן יותר מכלבי ציד אחרים ולכן הוא זקוק לאילוף נחוש ועקבי.


אינטליגנציה
זהו גזע נבון ביותר, אולם בעל רצון משל עצמו.
לפיכך, יש להתחיל באילוף בגיל צעיר ועל המאלף להיות נחוש ועקבי. עם זאת, כלבי הגורדון מסורים לבעליהם ויעשו כמיטב יכולתם כדי להשביע את רצונם. מומלץ לערב אותם בפעילות שבה יוכלו להשתמש בדרך זו או אחרת באינסטינקט הציד שלהם. תרגול של חוש הריח במסגרת אימוני ציות ומבחני שטח הם תחומים מומלצים שבהם ניתן לערב את הגורדון מבלי שהדבר יהיה כרוך בשפיכות דמים.


אנרגיה
גבוהה

 

דרישת פעילות כוללת

60-80 דקות – כלב זה פותח עבור עוצמה וסיבולת, ולפיכך ידוע ככלב הציד הקשוח ביותר, שמסוגל לעבוד במשך הזמן הממושך ביותר. כתוצאה מכך, גרסת חיית המחמד זקוקה לרמה גבוהה של פעילות כדי לשמור על מצב בריאותי תקין ועל שמחת חיים. גזע זה זקוק לגן גדול ומגודר היטב וכן להליכות ארוכות וריצות פעמיים ביום. מן הסתם קל יותר לגדל את הגזע בכפר, שבה קיימים מרחבים פתוחים רבים יותר.

 

התאמה עבור ילדים

גבוהה

 

טיפוח ותצוגה

ככלב בעל פרווה ארוכה למחצה, הגורדון זקוק להברשה וסירוק על בסיס קבוע, לפחות פעמיים בשבוע. יש לנקות את האוזניים בקביעות, שכן הן ארוכות ושמוטות – מן הסוג שלוכד אוויר ועלול להיפגע מדלקות. יש לקצץ את השיער העודף שמתחת לאוזניים כדי לאפשר זרימת אוויר משופרת בתעלה. עם זאת, לעולם אין לקצץ את חלקה החיצוני של האוזן, למרות שבמקרה של גזעי סטר אחרים הקיצוץ אכן מתבצע. יש לקצץ בקביעות את השיער הצומח על הרגליים וכן יש לבדוק את כפות הרגליים לאחר הליכות, כדי לבדוק אם נלכדו בהם עשבים או צמחים כלשהם.

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד