אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

דוברמן - Dobermann

דוברמן -  Dobermann

שמות נוספים: דוברמן פינצ'ר ודובי

ארץ מקור: גרמניה

 

מקור

הגזע נוצר בשלהי המאה ה-19 על-ידי גרמני בשם הר לואיס דוברמן, שהשתמש במיזוג של גזעים שונים. הסברה היא כי הוא השתמש ברוטוויילר ובדני ענק בגלל גודלם וכוחם, בגרייהאונד בגלל מהירותו ובמנצ'סטר טרייר בגלל פרוותו הבוהקת ומראהו החינני, כמו גם בגלל עקשנותו הטריירית. עם הגזעים האחרים שייתכן ותרמו לדוברמן נמנים השנאוצר, הפינצ'ר הגרמני, הרועה הגרמני, הפוינטר הגרמני קצר השיער והוויימרנר. אדון לואיס היה שומר לילה וכן לוכד כלבים וגובה מס, והיה זקוק לכלב שמירה אולטימטיבי שילווה אותו. וכך, הוא בילה 60 שנה בעיר הולדתו אפולדה, שבמדינת תורינגן בדרום-מרכז גרמניה, כשהוא שוקד על פיתוח הכלב המושלם להגנתו האישית. הדוברמן הראשון נרשם בספר הגזעים הגרמני בשנת 1893. הר לואיס מת זמן קצר לאחר מכן ואוטו גלר ופיליפ גרונינג קיבלו על עצמם את פיתוח הגזע. במהלך מלחמת העולם הראשונה הדוברמנים סבלו כמו גם גרמניה כולה. הכלבים ששרדו עד סוף המלחמה עמדו להיאכל או להיות מורדמים, משום שאיש לא היה יכול להרשות לעצמו לגדל אותם. עם זאת, הגזע התחבב על אנשי הצבא האמריקנים, שלקחו עמם כמה מן הכלבים בחזרה הביתה. לפיכך, תוכנית הגידול האמריקנית התבססה ישירות על השושלת המקורית. מועדון הדוברמן האמריקני נוסד בשנת 1921. הגזע סווג בתחילה כטרייר והוגדר כנגזרת של המנצ'סטר טרייר (באותה עת, היה מדובר בגזע גדול בהרבה מזה המוכר לנו כיום). במהלך מלחמת העולם השנייה, חיילי המארינס האמריקניים השתמשו בדוברמנים כאשר ירדו לחוף להכות באויב. כך זכו הדוברמנים לכינוי Devil Dog וגם כיום אנשים רבים עדיין חוששים מפני הגזע. הגזע הגיע לבריטניה רק לאחר מלחמת העולם השנייה, ומועדון הגזע נפתח בשנת 1948, בעיקר בזכות פעילותם הנמרצת של בני הזוג קרנאו, ששאפו לפתח את הגזע באנגליה. בני הזוג קרנאו השתמשו בבית הגידול טייבי והתחילו את פעילותם עם כלבים אירופיים, אולם מאוחר יותר החליטו שהדוברמנים האמריקניים אלגנטיים יותר והתחילו את תוכנית הגידול שלהם מחדש.

 

תיאור

מדובר בבעל חיים גדול בינוני, רב עוצמה ועם זאת אלגנטי. פרוותו חלקה וקצרה וקיימת במספר גוונים, כולל סימנים חומים. גופו של הכלב רבוע בצורתו, והוא משדר סיבולת ומהירות. יציבתו צריכה להיות גאה והכלב אמור להזכיר במראהו סוס גזעי. כל הנאמר לעיל אמור להבטיח הילוך מלא חיים ומאוזן, המתאפשר בזכות יכולותיהן המעולות של הרגליים הקדמיות וההנעה רבת העוצמה של הרגליים האחוריות.

 

טווח משקל/גובה

משקל ממןצע: 39 ק"ג

גובה ממוצע: 39 ק"ג

 

אופי

כלבי הדובי נבונים מאוד, והנם בעלי גוף ונפש פעילים. הם זקוקים לאילוף נאות שכן כלב משועמם עלול לפתח בעיות התנהגות. כלב גדול וחזק מכל גזע שהוא חייב לדעת לאן הוא שייך ומה מעמדו בהירארכיית הלהקה. חשיפה לכלבים אחרים, חיות מחמד וילדים בגיל צעיר הופכת את הדוברמן לחיית משפחה נהדרת. הוא נאמן ושופע חיבה ותמיד מגן על ביתו. הם נוטים להיות כלבים של איש אחד, ואינם סובלים הצקות, כך שיש ללמד את הילדים כיצד להתנהג בסביבתו. זרים זוכים ליחס מרוחק אולם לא תוקפני, אם כי כלב שאינו מאולף עלול לגרום לבעיות. באחריות הבעלים לדאוג להתנהגות הכלב. אם אינך יכול להשקיע את הזמן, אין זה הגזע עבורך.אינטליגנציה
כלבי הדובי נבונים מאוד ומתאפיינים ברצון עז להשביע רצון.
הם צריכים לדעת מי הבוס ומתקשרים מאוד למשפחה. הם יכולים להפוך לכלבים של איש אחד. הם מתאפיינים במזג הסוער של הטרייר ויכולים להיות פרועים למדי. על הבעלים לנקוט באילוף נחוש ועקבי. יש לדאוג לסוציאליזציה ולאילוף של הדוברמנים מגיל צעיר מאוד. אם אין לך ניסיון באילוף כלבים, הדוברמן אינו הכלב עבורך.


אנרגיה

גבוהה

 

דרישת פעילות כוללת

20 - 0 דקות – עד לגיל 12 חודשים, האילוף צריך לכלול שיעורים קצרים אך תכופים. פעילות מוגזמת של הכלב עלולה לגרום לבעיות פרקים. מדובר בגזע פעיל אשר נהנה משחיה, מליווי אופניים וריצה ללא רצועה.


התאמה עבור ילדים

בינונית


טיפוח ותצוגה

הדוברמנים זקוקים לטיפוח מועט. שפשוף טוב בכפפת גומי מאפשר הסרה של שערות מתות.

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד