אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

דלמטי - Dalmatian

דלמטי   -  Dalmatian

שמות נוספים: דאל
ארץ מקור:
יוגוסלביה

מקור

הדלמטי הוא גזע עתיק ששורשיו בשנת 2000 לפנה"ס. כלבים מנוקדים מופיעים בתגליפים ובלוחות יווניים. הם מוצגים כשהם עובדים לצד מרכבות ביוון העתיקה, ברומא ובמצרים. תיעוד מוקדם של הכלבים קיים בדלמטיה, יוגוסלביה, מקור שמו של הגזע. במהלך השנים שימשו הדלמטים ככלבי מלחמה, סיור, מושכי עגלות, רועי צאן, כלבי ציד, כלבי קרקס וכמובן כלבי כרכרות. בלי כל קשר למוצאם, הדלמטים עבדו לצד סוסים מאז ימי הביניים. מאז הגעת הגזע לבריטניה במאה ה-18, הדלמטי זכה לאהדה רבה בקרב בני האצולה, שראו בו תוספת יקרת ערך לכרכרות שלהם - וזאת במיוחד לאור יכולתו לרוץ לצד הסוסים, מתחת לציר האחורי או הקדמי של הכרכרה. במאה ה-19 אומצו הכלבים על ידי מכבי האש והמראה של דלמטים השועטים ברחובות לונדון כדי לפנות את הדרך לכרכרות המים המובלות על ידי סוסים לא היה נדיר כלל ועיקר. הגזע ממשיך להיות ידידותי לסוסים ובמסגרת תחרויות השטח המודרניות נבדקת יכולתו של הדלמטי לבצע משימות אלה.

 

תיאור

הגזע בולט בזכות פרוותו המנוקדת הייחודית; מדובר בכתמים שחורים או חומים-אדמדמים על רקע לבן. קו המתאר שלהם רבוע, והם נראים ככלבים מאוזנים, חזקים ושרירים. הם מתאפיינים בחופש תנועה, פוסעים בפסיעות רחבות ומתנהלים בתנועה חלקה, עוצמתית וקצבית.


טווח משקל/גובה

משקל ממוצע:24 ק"ג

גובה ממוצע: 58 ס"מ

 

אופי

הדלמטים הם כלבים פתוחים וידידותיים, נטולי עצבנות או תוקפנות, למרות שאם לא יטופלו כראוי ויורגלו למשמעת בגיל צעיר, הם עלולים להפוך להיפרים. הדלמטים מסורים ונאמנים ותמיד מעוניינים להשביע רצון, אולם בגלל אופיים הנחוש עלולים לפתח הרגלים שליליים. מדובר בכלבים בעלי מזג מתון, שופעי חיבה, שנהנים מחברה והשתעשעות. עם זאת, כוחם והסיבולת שלהם עלולים לעתים להיות מוגזמים עבור בעליהם. לעתים חולפות שנתיים עד שהדלמטיים הופכים מיושבים יותר.


אינטליגנציה
הדלמטים קלים לאילוף משום שהם נכונים לשתף פעולה ולהוטים להשביע רצון.
חשוב להרעיף עליהם תשבחות רבות כשהם מצליחים. עם זאת, באותה מידה קל להם ללמוד הרגלים שליליים ולכן יש לשים לב לנחישות שלהם ובמיוחד לאופי הדומיננטי של הזכרים.


אנרגיה

גבוהה

 

דרישת פעילות כוללת

20 - 0 דקות – כגורים, אין לאפשר להם רמת פעילות מוגזמת. הדלמטים הם גזע בעלי סיבולת מדהימה ויכולים לנוע בקצב בינוני כמעט ללא הגבלה. על הבעלים לזכור זאת בהקשר עם רמת הפעילות ולהקפיד על הקצבת זמן מספיק לריצה בשטח וריצה חופשית, המאפשר לבנות את השרירים ולשמור עליהם. כיוון שאינסטינקט הציד גורם להם להתענג על ריצה, קפיצה וניתור, יש להבטיח בכל עת את בטיחותם

 

התאמה עבור ילדים

גבוהה

 

טיפוח ותצוגה

בגלל שערם הקצר והזיפי הכלבים אינם דורשים סירוק תובעני או תספורת. פעם בשבוע יש להעביר כפפת הברשה בפרוותם כדי להסיר שערות מתות, ולאחר מכן לעבור על הפרווה בעזרת מטלית רכה כדי להעצים את הברק.

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד