אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

דקל - Dachshund Miniature

דקל    -  Dachshund Miniature    

שמות נוספים: Dachsie   

ארץ מקור: גרמניה

 

מקור

שורשי הדקל נעוצים בגרמניה של המאה ה-15. עם זאת, כלבים מסוג דקל הופיעו במצרים העתיקה ובאמנות מכסיקנית. שרידיו של כלב מסוג דקל התגלו בספינה שנטרפה לחופי איטליה במאה ה-1 לספירה. תקן הגזע הגרמני נקבע ב-1879 ומועדון הגזע הוקם ב-1888. כלבי הדקל יוצאו לבריטניה ובזכות הנסיך אלברט זכו לפופולאריות בבריטניה ובאמריקה במהלך המאה ה-19. במהלך מלחמת העולם ה-1 איבד הגזע מן הפופולאריות שלו בארצות אלה בגלל שורשיו הגרמניים, אולם הדעות הקדומות נדחקו הצדה וכיום הכלב הוא שוב חיית מחמד אהודה ואף בן לוויה למסעות ציד. כלבי דקל מיניאטוריים שימשו להוצאת ארנבות ממאורותיהם, במקום חמוסים.

 

תיאור

כלב בעל גב מוארך ורגליים קצרות, בגובה ננסי. למרות מידותיו הקטנות, הדקל הוא שרירי וחזק, בעל חזה עמוק ורחב ורגליים קדמיות מפותחות לעילא. המצח מתמזג בחרטום ומעניק לגולגולת מראה מוארך. העיניים כהות ושקדיות, בעלות מבט נבון. האוזניים הארוכות ממוקמות בחלקו הגבוה של הראש.


טווח משקל/גובה

משקל ממוצע: 4.5 ק"ג

גובה ממוצע: 33 ס"מ

 

אופי

זהו גזע נבון ביותר, אולם בעל רצון משל עצמו. לכן הוא אינו קל לאילוף. מומלץ להשתמש בטכניקות אילוף נוקשות ועקביות כדי להתגבר על נטייתו הטבעית של הכלב לשלוט, אולם בה בעת לא לעורר תחושות של חוסר צדק. דקל שאינו זוכה ליחס הוגן יזעיף פנים לאורך זמן. יש צורך בחשיפה לחברה בגיל צעיר כדי להרגיל את הדקל לילדים, זרים וחיות אחרות. מדובר בגזע שמתקשר מאוד לבני משפחתו ולבן משפחה אחד במיוחד, אולם הוא אינו כה ידידותי ביחסו לזרים. מבין שלוש גרסאות הפרווה, הדקלים בעלי הפרווה הארוכה הם הידידותיים ביותר בזכות ההכלאה עם סטר אירי וספניאל.


אינטליגנציה
מדובר בגזע נבון אולם לא קל לאילוף, כיוון שהוא סקרן מטבעו ועיקש.
ייתכן שיהיה קשה להתגבר על אינסטינקט הציד ולאלפו להגיב לקריאת שמו. נדרשת חשיפה לחברה בגיל צעיר כדי לאפשר לכלב להסתדר עם חתולים וכלבים אחרים. הסוציאליזציה תסייע לו להתגבר על חשדנותו הטבעית כלפי זרים.


Energy
Medium

 

דרישת פעילות כוללת

20-40 דקות – כלב זה נועד לציד, ולמרות רגליו קצרות, הוא זקוק לטיולים ארוכים לפחות פעם ביום, מומלץ אפילו פעמיים ביום. מומלץ להחזיק את הכלב כשהוא קשור בקולר שכן אינסטינקט הציד שלו עלול לגרום לו לצאת למרדפים, והוא עלול שלא להגיב לקריאת שמו. כלבי הדקל מאושרים בדירה או בבית. בבית שבו מדרגות, יש למנוע מן הדקלים לטפס במדרגות לעתים תכופות משום שהדבר עלול להסב נזק לחוט השדרה המוארך שלהם. אם מדובר בבית עם גינה, יש לדאוג לגידור מוקפד בגלל אינסטינקט הציד הנזכר לעיל. יש לזכור כי כלבי הדקל מסוגלים "לעקוף מכשולים" ולחפור מתחת לסוגים רבים של גדרות.


התאמה עבור ילדים

נמוכה

 

טיפוח ותצוגה

במקרה של דקלים ארוכי שיער, יש להקפיד על הברשה וסירוק לפחות פעם בשבוע. יש לקצץ לפי הצורך את השיער הצומח בין כריות הרגליים. יש להקפיד על ניקיון האוזניים, שכן כלבים בעלי אוזניים שמוטות מועדים יותר לדלקות אוזניים. למרות שהדקל מעודן באכילתו, אוזניו הארוכות עלולות לעתים להתלכלך בשעת האוכל ולכן ייתכן שיהיה צורך בניקוי נוסף.

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד