אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

הרים ברנזי - Bernese Mountain

הרים ברנזי   -   Bernese Mountain

שמות נוספים: ברנר, ברנר זננהונד, כלב בקר ברנזי

ארץ מקור: שוויץ

 

מקור

שורשיו של גזע זה לפני 2000 שנה, כאשר הרומאים פלשו לשוויצריה, שהייתה ידועה אז כ"הלווטיה". באותה עת שימשו הכלבים להולכת בקר ולשמירה. סביר להניח שכלבי המסטיף הרומאיים עברו הכלאה עם כלבים ששימשו לשמירת עדרים, אשר היו מסוגלים לעמוד בתנאי מזג האוויר הקשים של האלפים ואף הצליחו לרכך את מזגם של המסטיפים. כלבי הברנר זוננהונד שימשו לאחר מכן כמושכי עגלות, לצורך העברת אריגים או מוצרי חלב מכפר לכפר. במהלך המאה ה-19 הגזע כמעט ונעלם, וזאת בגין העניין הרב בכלבי הסן ברנרד והמחסור בתוכניות הגידול המרוכזות. רק בראשית המאה ה-20 סרק חוקר כלבים שוויצרי בשם פרנץ שרטנליב את האזורים הכפריים כדי לאתר את שרידי הגזע. הוא זכה להצלחה מסוימת ברובע דורבאך של העיר ברן ולאחר מכן זכה לשיתוף פעולה מצד פרופסור אלברט היים מציריך. בזכותם זכה כלב ההרים הברנזי לתחייה מחודשת. בתחילה, כלבים אלה היו ידועים כ- 'Gelbbackler'  (לחיים צהובות), 'Vierauger'   (ארבע עיניים) או בכינוי הנפוץ יותר 'Durrbachler'. כיוון שכעת ניתן היה למצוא אותם בכל אזור ברן ולא רק בדורבאך, בשנת 1908 שונה שמם על-ידי מועדון הגזע ל"ברנר זננהונד". באותה עת היו לכלבים הברנזיים מעריצים רבים בשוויץ, באירופה ובסקנדינביה והם אף זכו להכרה באמריקה בשנת 1936. קנדה הכירה בהם אף היא בשנות ה-70, אולם הגזע עדיין נחשב לנדיר בבריטניה.

 

תיאור

כלבי הברנר, בעלי המראה האריסטוקרטי המרשים, נחשבים לאחד הגזעים האטרקטיביים ביותר של כלבי העבודה השוויצרים. יש להם פרווה שחורה מבהיקה ועליה סימנים ייחודיים. פרוותם רכה ומשיית ושכבת השיער התחתונה שלהם עבה במיוחד. מדובר בכלבים חזקים ומוצקים בעלי עצמות אדירות, כתפיים חזקות במיוחד ופסיעות ארוכות ויציבות. הם מגיעים לגובה ולאורך המרבי שלהם בסביבות גיל 15 חודשים, אולם ייתכן שיחלפו עוד שנתיים או 3 בטרם יגיעו לבגרות מלאה.


טווח משקל/גובה

משקל ממוצע: 40 ק"ג – 44 ק"ג

גובה ממוצע: 58 ס"מ – 68 ס"מ

 

אופי

מדובר בכלבים עדינים שאוהבים להיכלל בכל היבט של חיי המשפחה, ולכן מהווים בני לוויה מעולים. אלה כלבים שופעי חיבה וסבלניים שהנם טובים במיוחד עם ילדים ואף מגנים עליהם במקרה הצורך. הם זקוקים לחברה אנושית ולחיבה. הם נובחים כדי להודיע על התקרבות זרים, אולם נרגעים במהרה. אם חושפים אותם לחתולים ולחיות בית אחרות בגיל צעיר, הם יקבלו אותם. כמה מהם יכולים להיות דומיננטיים מאוד ביחסם לכלבים אחרים.


אינטליגנציה
הברנזים הם כלבים חכמים, נכונים להשביע רצון וקלים יחסית לאילוף, כל עוד הוא מתבצע בגיל צעיר.
דחיית האילוף תותיר כלב פרוע ובלתי נשלט, אשר חושב כי הוא יכול לעשות ככול העולה על רוחו!


אנרגיה
בינוני

 

דרישת אנרגיה כוללת

60-80 דקות – כגורים, יש להגביל את הפעילות לגינה למשך 4 עד 5 חודשים לפחות, כדי לאפשר צמיחה נאותה של העצמות ושל המפרקים. מסיבה זו, יש להיזהר במיוחד אם קיימות מדרגות בבית. לאחר גיל 6 חודשים ניתן להתקדם להליכה מבוקרת עם קולר ורצועה. לאחר גיל שנה, ניתן להתיר את הרצועה כדי לאפשר תרגולת של ריצה חופשית. כבוגרים, הכלבים הברנזיים זקוקים לכמות מתונה של פעילות, בטווח שבין שניים עד 8 קילומטרים מדי יום, וזאת בכפוף לרמת הכושר שלהם. עם זאת, הם נוחים מאוד ויקבלו בהבנה את קיצור זמן הפעילות שלהם.

 

התאמה עבור ילדים

גבוהה

 

טיפוח ותצוגה

נדרש סירוק יומיומי כדי למנוע קשרים ולהפחית את ההשרה. יש לקצץ דרך קבע את השיער הצומח בין כריות הרגליים.

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד