אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

קולי מזוקן - Bearded Collie

קולי מזוקן  -   Bearded Collie    

שמות נוספים: בירדי

ארץ מקור: סקוטלנד

 

מקור

"קולי" הוא המונח הסקוטי הכולל, המתייחס לכלב רועים. ה"בירדי" פותח בסקוטלנד על בסיס כלב הרועים המקומי - במיוחד כלב הצאן האנגלי העתיק - סביר להניח שבשילוב גנים של כלב הרועים הפולני ושל הקומונדור. מדובר בנציג מוצק למדי של קבוצת כלבי הרועים. סביר להניח, שגזע הקולי המזוקן כלל שני סוגי כלבים. האחד היה קטן יותר ובעל עצמות קלות יותר, ושימש לאיסוף הצאן באזורים ההרים וככלב רועים. פעילותו של כלב הרועים הייתה משולבת בפעילות הרועה: שניהם פסעו מאחורי הצאן, והכלב נהג לרוץ קדימה ואחורה כשהוא נובח כל העת. פעילות זו נועדה לשלוף את בני הצאן המסתתרים או האבודים ממקום מחבואם. הגרסה האחרת של הבירדי הייתה כלב בעל עצמות כבדות יותר, בעל פרווה שחורה ועבה. סוג כלב זה שימש להולכת בעלי חיים באזורי השפלה. לפי הסברה, הקולי המזוקן המודרני הוא שילוב של שתי הגרסאות של כלב הרועים. ההיסטוריה של הקולי המזוקן אינה מוגדרת בבהירות. קיימות עדויות לפעילותם של כלבים מגזע ה"בירדי" מן המאה ה-18 וה-19, אשר מתארות כיצד סייעו בהולכת בקר מאזורי ההרים שבצפון ובמערב אל השוק. הספר "כלבי סקוטלנד", מאת ד.ג'. תומאס גריי, שנכתב ב-1891 מתייחס לקולי המזוקן ומתאר אותו כבעל "פרווה הדומה למדי לשטיחון שעל מפתן הדלת". הבירדי הוצג לראשונה בתערוכת אדינבורו שנערכה ב-1897 והסטנדרט של הגזע שונה בשנת 1898 על-ידי גב' הול ווקר. הגזע כמעט ונכחד, עד שאישה בשם גב. וויליסון החליטה להחיותו לאחר מלחמת העולם ה-2. מועדון הקולי המזוקן הוקם בשנת 1955, לאחר שהכלב הופיע לראשונה בתערוכת Crufts. הגזע זכה במעמד אליפות בשנת 1959 ויצוא הכלבים מבריטניה לארצות אחרות החל בשנות ה-60. הגזע זכה להכרת ה-American Kennel Club בשנת 1976.

 

תיאור

כלבי ה"בירדי" הרזים והפעילים מתאפיינים במבנה חזק וגומאים מרחקים ללא מאמץ כמעט. הפרווה החיצונית שלהם נוקשה ומדובללת ומשתפלת באופן טבעי לצדדים, בעוד ששכבת השיער התחתונה צמודה לגוף, רכה ופרוותית. מן הלחיים, השפתיים התחתונות והאזור שמתחת לסנטר, הפרווה צומחת לאורך לעבר החזה וכך יוצרת את הזקן האופייני לכלבי הגזע!

 

טווח משקל /גובה

משקל ממוצע: 18 ק"ג – 28 ק"ג

גובה ממצוע : 53 ס"מ – 56 ס"מ

 

אופי

כלבי הגזע להוטים ללמוד ואוהבים להיות בקרבת בני אדם. מדובר בכלבים עדינים שאוהבים להיכלל בכל היבט של חיי המשפחה. כלבי הבירדי נוטים להסתדר עם כלבים אחרים ועם חיות מחמד אחרות. זרים מתקבלים על-ידם בהתלהבות ובנביחות קולניות, אולם בדרך כלל מדובר בקבלת פנים חמה. לא מומלץ להשאיר את כלבי הבירדי לבדם בבית למשך פרקי זמן ארוכים, שכן הם נוטים להשתעמם ועלולים לנבוח לעצמם ואף לחולל נזקים נוספים. הגז זקוק לכמות נכבדה של גירויים פיזיים ומנטאליים. אינסטינקט נהיגת הצאן הגלום בהם עשוי לבוא לידי ביטוי גם בחיי המשפחה, שכן הכלב יכול לנסות ולנהוג בילדים ואף במבוגרים ולקבצם בחדר אחד. אם יש ילדים קטנים בבית מומלץ לנהוג בזהירות, שכן כלבי הבירדי נהנים ממשחק קשוח!


אינטליגנציה
כלבים אלה, שהנם נבונים ובעלי אופי עצמאי, דורשים אילוף המתבסס על ההבנה שכדאי להם לעשות את שאתה מורה להם לעשות. הם אינם יכולים להתמודד עם גערות והתייחסות נוקשה.
על הבעלים להיות עדינים אך תקיפים. כלבי הגזע להוטים ללמוד ואוהבים להיות בקרבת בני אדם.


אנרגיה

גבוהה

 

דרישת פעילות כוללת

60-80 דקות – מדובר בגזע פעיל מאוד, אשר זקוק לפעילות מאומצת. כלבי הבירדי אוהבים מאוד משחקי צלחת מעופפת וכדורגל, ומצליחים מאוד בפעילות אג'יליטי, ציות וטרקינג.

 

התאמה עבור ילדים

גבוהה

 

טיפוח ותצוגה

במקרה של הקולי המזוקן, הטיפוח הוא פעולה מורכבת. מומלץ להקפיד על סירוק יסודי לפחות פעם בשבוע. יש להרים את הפרווה ולהגיע עד לעור. אין טעם בסירוק הפרווה העליונה, שכן קשרים איומים עלולים להיווצר אם לא תסרק כל שכבה ביסודיות. מומלץ להשתמש במברשת סיכות. יש לקצץ דרך קבע את השיער הצומח בין כריות הרגליים. ייתכן שיהיה צורך גם בקיצוץ ציפורני הרגליים וכן יש לנקות את האוזניים על בסיס קבוע. כלבי הבירדי משירים שיער, אולם ההשרה לא תהיה כבדה אם תקפיד על סירוק קבוע. עם זאת, בתקופה שבה צומח שיער הגורים – בהיותם בני 9-18 חודשים – יש לבצע את הסירוק פעמיים-שלוש בשבוע כדי למנוע נשירה כבדה והיווצרות קשרים. במהלך תקופה זו, של התחלפות השיער, הכלבים נוטים להיראות מרופטים מעט.

           

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד