אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

סן ברנרד - St Bernard

סן ברנרד   -     St Bernard

שמות נוספים: St Bernhardshund

ארץ מקור: שוויץ

מקור:

מקור שמו של הגזע באכסניה של מעבר סן ברנרד הגדול, אשר הוקמה בשנת 980 לספירה על-ידי סן ברנרד דה מנטון כמקום מקלט לנוסעים שעברו דרך המעבר האלפיני המסוכן המקשר בין שוויץ לאיטליה. בשנת 1707 הבינו הנזירים המותשים כי כלבים, שלהם חוש ריח מפותח, כוח ופרווה עמידה, מצוידים טוב יותר ומתאימים להצלת עולי רגל. לכלבים אלה היה חוש כיוון מובנה, אשר הבטיח את הישרדותם בסערות השלגים שגרמו לבני אדם לאבד את דרכם ואת חוש ההתמצאות שלהם בהרים. התיעוד המוקדם אבד, אולם בשנת 1800 הנזירים כבר פיתחו תוכנית גידול משלהם, וכינו את הכלבים בשם "מסטיף אלפיני". אדווין לנגסיר צייר את הכלבים ואחד מציוריו, שנקרא "כלבי מסטיף אלפיני מעוררים לחיים נוסע במצוקה", מציג שני כלבים אשר ניצבים מעל לנוסע חסר אונים. אחד הכלבים נובח כדי להזעיק עזרה, והאחר נושא סביב צווארו את בקבוק הברנדי המפורסם ומנסה לעורר את האיש באמצעות ליקוק ידו. חבית הברנדי הקטנה והמפורסמת – למרות שלא הייתה קיימת במציאות – עברה כסמל לאורך הדורות. הסיפורים אודות מקרי ההצלחה היו רבים, ואחד הכלבים המפורסמים ביותר, שנקרא בארי, הצליח להציל את חייהם של 40 בני אדם. במשימה ה-41, הכלב נהרג בידי נוסע שהיה אחוז אימה. בסביבות שנת 1810, כלבי הגזע כונו לעתים תכופות בשם "בארי האונד". בשנת 1837אבדו רבים מן הכלבים כתוצאה מהכלאה בין-גזעית, מחלות וחורפים קשים, שגרמו לנזירים לבצע הכלאות של הכלבים ששרדו עם כלבי ניופאונדלנד, כלב הרים פירנאי וגם דני ענק. כך נוצר גזע הסן ברנרד. כיום, הגזע עדיין נחשב לקמע במנזר. בשנת 1870 חשף הכומר האנגלי ג'.ס. מקדונה את הגזע לציבור ועורר סנסציה באמריקה. בשנת 1877 הוצגו כלבי הסן ברנרד הראשונים במועדון הגזע של ווסטמינסטר ונזכרו בקטלוג של המועדון. כמה מהצעות המחיר למכירת אחדים מן הכלבים הגיעו לסכום של 1000 דולר. הגזע עדיין נפוץ מאוד באמריקה, למרות שמספר הכלבים בבריטניה ובאירופה נותר מצומצם.

 

תיאור

הסן ברנרד הוא אחד הגזעים הקלים ביותר לזיהוי, מתנשא לגובה רב ומתאפיין במבנה מסיבי, שמעניק לו את ייחודיותו. מדובר בכלבים שריריים עם ראשים חזקים ומרשימים, המסוגלים לגמוא מרחקים גם בשטחים קשים למעבר, בתנועה איטית וחלקה.

 

טווח משקל/גובה

משקל ממוצע: 75 ק"ג

גובה ממוצע: 80 ס"מ

 

אופי

המונח "ענק עדין" ממצה את אופיו של הסן ברנרד. מדובר בכלבים בעלי מזג נעים, אמינים ונדיבים. גזע זה אוהב את חיי המשפחה ונהנה בחברת ילדים. מדובר בכלבים נאמנים אשר נובחים לעתים רחוקות, אולם יגנו עליך ועל רכושך בשעת הצורך. בדרך כלל הם מקבלים חיות בית אחרות ללא בעיה. אין זה הגזע הפתוח ביותר, אולם מדובר בהוגה איטי השקוע במחשבות עמוקות.


אינטליגנציה
כיוון שהם חושבים באיטיות, כלבי הסן ברנרד זקוקים להבנה רבה מצד בעליהם במהלך האילוף.
יש ללמד כלבים צעירים משלב מוקדם מאוד שלא למשוך ברצועה, שכן קשה לשנות הרגל זה בגיל בוגר יותר.

 

אנרגיה

בינונית

דרישת פעילות כוללת

60-80 דקות – יש לבצע את תרגול גורי הסן ברנרד בהדרגה כדי למנוע עומס רב מדי על העצמות הגדלות ועל הרקמות העדינות, וגם במקרה של כלב בוגר יש לבנות את הפעילות בהדרגה. למרות זאת ולמרות גודלם, הם אינם זקוקים לרמת פעילות גבוהה במיוחד. כגורים, אין לאפשר להם לעלות ולרדת במדרגות. יש להיזהר גם כאשר מאפשרים להם להתרוצץ באופן חופשי, כדי למנוע נזק לגפיהם. ריצה בשטח פתוח היא הפעילות המושלמת לטיפוח שריריהם תחת פיקוח. אין לתרגל לאחר אכילה.


התאמה עבור ילדים

גבוהה

 

טיפוח ותצוגה

הטיפוח אינו מהווה בעיה, מלבד כמות השיער שבו יש לטפל! יש להבריש או לסרק את הכלבים מדי יום כדי להסיר שערות מתות. יש לנקות את האוזניים ולבדוק את העיניים בקביעות, במיוחד במקרה של כלבים בעלי עפעפיים שמוטים. כלבי הסן ברנרד הם בעלי חיים נקיים, אולם נוטים לרייר.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד