אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

הרים פירנאי - Pyrenean Mountain

 

הרים פירנאי   -   Pyrenean Mountain

שמות נוספים: Great Pyrenees

Chien de Montagne des Pyrenees, Pyr

ארץ מקור: צרפת

 

מקור

מקורו של הפיר בהרי הפירנאים, אשר מפרידים בין צרפת לספרד. ההיסטוריה המדויקת שלהם אינה ידועה, אולם הם שימשו לשמירה על עדרים בצרפת במשך אלפי שנים. התגלו מאובנים של כלבי הגזע, מתקופה קודמת לעידן הברונזה (1000-1800 לפנה"ס). לפני המהפכה הצרפתית כלבי הגזע שמרו על הטירות הגדולות של דרום צרפת. לא ידוע בדיוק אילו גזעים תרמו לפיתוח הגזע, אולם הקובאש ההונגרי, המרמנו האיטלקי וכלב הרועים האנטולי מתורכיה הם כולם מועמדים סבירים, שמראם דומה לזה של הפירנאי הענק. בהיותו נסיך, קבע לואי ה-14 כי זהו הכלב המלכותי של צרפת, למרות שהאיכרים עדיין השתמשו בכלבים אלה לשמירה על עדריהם. הכלבים אף שימשו לצורכי הברחה מעבר לגבול בין צרפת לספרד, שכן הליכתם הבטוחה אפשרה להם להשתמש בדרכים שהיו בלתי עבירות עבור בני אנוש, ולמנוע גילוי על-ידי פקידי המכס. בראשית המאה ה-20 כלבי הגזע היו מעטים, וברנרד סנאק-לגראנג' ומ. דרצן נחשבים בצדק כמצילי הגזע. עד היום ממשיכים כלבי הגזע לשמור על עדרי צאן ובקר בצרפת ולהגן עליהם מפני דובים, זאבים וגנבים.

 

תיאור

הם מלכותיים במראם ממש כמו ההרים שהעניקו להם את שמם – מסיביים, יפים ואלגנטיים מאוד. הפרווה הלבנה והמפוארת ונוכחותם המלכותית הופכת את הפירנאים לגזע ייחודי. הם נראים חזקים מאוד ועם זאת מאוזנים להפליא, ומתאפיינים בתנועה רגועה, יציבה וחלקה, אשר מונעת על-ידי רגליים אחוריות רבות עוצמה.


טווח משקל /גובה

משקל ממוצע: 48 ק"ג

גובה ממוצע: 70 ס"מ

 

אופי

כלבי ההרים הפירנאים ידועים כיום ככלבים חביבים ועדינים, וזאת בזכות דורות של גידול סלקטיבי בכל רחבי העולם. הם אמיצים, נבונים ושופעי חיבה, ומסתדרים היטב עם ילדים וחיות בית אחרות. הם מעניקים אהבה ורוצים להיכלל בכל פעילות משפחתית. עם זאת, הם יכולים להיות תוקפניים כלפי כלבים בגודל דומה לשלהם. הם אינם בוטחים בזרים ואתה ובני משפחתך תהיו מוגנים בפני זרים בלתי רצויים. הפירנאי הוא כלב עצמאי במידה סבירה ונועז, אולם יכול להיות גם עיקש, ולכן אינו מתאים לבעלי כלבים חסרי ניסיון.


אינטליגנציה
כלב ההרים הפירנאי הוא נבון במיוחד אולם יש בו עיקשות מסוימת, אשר עלולה לגרום לבעיות אם המטפל אינו עקבי ואוהב.
יש לאלפם מגיל צעיר בנחישות, שכן בבגרותם הם יהיו חזקים בהרבה וגם עצמאיים מדי.


אנרגיה

נמוכה

 

דרישת פעילות כוללת

60-80 דקות – יש לבצע את תרגול הגורים בהדרגה כדי למנוע עומס רב מדי על העצמות הגדלות ועל הרקמות העדינות, וגם במקרה של כלב בוגר יש לבנות את הפעילות בהדרגה. עם זאת, למרות גודלם הם אינם זקוקים לכמות עצומה של פעילות. במשך הזמן יש לאפשר להם להתרוצץ ללא רצועה ולצאת עמם להליכות מבוקרות שגרתיות.

 

התאמה עבור ילדים

גבוהה

 

טיפוח ותצוגה

יש להבריש או לסרק את כלבי הגזע ביסודיות פעם או פעמיים ביום כדי להסיר שערות מתות. להברשה חשיבות רבה יותר במהלך עונת ההשרה. אם לא תקפיד על כך, בפרווה עלולים להיווצר קשרים ופרוות הכלב תיראה עמומה ולא בריאה. הם דורשים רחצה שגרתית - ואין זו משימה פשוטה כלל ועיקר!

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד