אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

בחירת החתול המתאים עבורך

בחירת החתול המתאים עבורך

עצם ההחלטה להביא הביתה חתול או חתלתול חדש מרגשת מאוד, אבל גם מפחידה מעט. כמו כל ההחלטות המשמעותיות, גם במקרה זה חשוב לאסוף מידע רב ככל האפשר. עליך לשקול את השתלבות החתול באורח חייך. האם אתה מאמץ גור או חתול בוגר? האם אתה מעדיף חתול גזעי או מעורב? בחר בחוכמה...

גזעי או מעורב?

חתולים גזעיים
כ-90% מן החתולים בבריטניה הם מעורבים.
למעשה, אנשים רבים אינם מודעים למגוון העצום של גזעי חתולים. קיימים יותר מ-100 גזעים ואפשרויות צבע שונות של חתולים גזעיים ביתיים, וכן 5 קטגוריות בסיסיות: פרסיים או ארוכי שיער, חתולים ארוכי שיער מזנים אחרים, בריטי ארוך שיער וכן ארוכי שיער מארצות אחרות.

היתרון הגדול של קניית חתלתול או חתול גזעי נעוץ בעובדה שאתה לא קונה חתול בשק. סביר להניח שהמראה והאופי שלו יתאימו לתכונות הגזע המסוים. לדוגמה, סביר להניח שחתול סיאמי גזעי יהיה רועש ושובב יותר וידרוש תשומת לב רבה יותר. בנוסף, כאשר אתה קונה חתול גזעי יש לך מושג מדויק יותר לגבי גודלו הסופי של החתול, אורך הפרווה שלו וכן בעיות בריאותיות הקשורות בגזע ושעלולות להופיע.

עם זאת, עליך להיות מודע לכך שבמקרה של חתולים גזעיים, לא רק הגודל והאופי ידועים מראש. דורות של הכלאות בין זנים גם יצרו פגיעות רבה למחלות המועברות גנטית ונטייה מוגברת לבעיות התנהגותיות.

למידע נוסף אודות זנים של חתולים גזעיים, עיין באנציקלופדיית חתולים טובה או היוועץ ב"בורר הגזע" הקיים באתר זה. ה-Governing Council of Cat Fancy (מועצת אוהבי החתולים), www.gccfcats.org, יכולה לספק רשימה מקיפה של גזעים המוכרים בבריטניה כולל קישורים למועדוני הגזע הרשמיים. מידע נוסף זמין באתר האינטרנט של ה-Feline Advisory Bureau , בכתובת www.fabcats.org.  ייתכן שכדאי לך גם לעיין בפרסומים כגון Your Cat. בקר באתר האינטרנט שלהם, בכתובת www.yourcat.co.uk.

בני כלאיים
לחתול שהוא בן-כלאיים יש שני הורים גזעיים, שכל אחד מהם משתייך לגזע אחר.
תופעה זו נפוצה יותר בעולם הכלבים, אולם קיימים גם מספר זני כלאיים של חתולים. למעשה, גזעים חדשים רבים נוצרו באמצעות הצלבות מוקפדות של זנים (לדוגמה, הגזע הטונקינזי נוצר באמצעות הכלאה של הגזע הסיאמי והבורמזי). רוב זני הכלאיים הקיימים כיום הם תוצאה של זיווגים שבוצעו בשוגג, כאשר נקבה גזעית הזדווגה עם בן לגזע אחר ולא עם ה"זיווג" שיועד לה מלכתחילה. במקרה של הכלאות, ניתן בדרך כלל להבחין במאפיינים התנהגותיים ופיזיים של שני הגזעים – לדוגמה, בן-כלאיים של הגזע הסיאמי עשוי להתאפיין במבנה פיזי דומה לזה של הסיאמי, אולם ללא הסימונים המחודדים. הוא עשוי להתאפיין גם באופי הסיאמי, למרות שהמאפיינים יכולים להיות "מדוללים" - כך שהחתול יכול להיות רעשני ועיקש, אולם לא תובעני כמו סיאמי טהור גזע.

זנים מעורבים
החתולים המעורבים באים מרקע שאינו גזעי לחלוטין.
הזנים המעורבים ביותר מסווגים כ"חתולים ביתיים קצרי שיער" או "ארוכי שיער". החיסרון העיקרי שלהם נעוץ בעובדה שאינך יודע בדיוק איך יתפתח החתול – מה יהיו גודלו, סוג פרוותו ותכונותיו העיקריות, לדוגמה. אבל עבור בעלי חתולים רבים שמתענגים על אלמנט ההפתעה, אין זה אלא יתרון! בניגוד לכלבים, החתולים אינם שונים כל כך זה מזה בגודלם ובצורתם, כך שלא צפויה לך הפתעה גדולה מדי בכל הנוגע להתפתחות החתלתול שלך.

היתרונות המשמעותיים ביותר שנלווים לבחירה בחתול מעורב הם הבריאות והדפוס ההתנהגותי. לרוב, בעלי חיים מעורבים בריאים יותר מהגזעיים, שכן הם מסתמכים על מאגר גנים גדול יותר ומתאפיינים במיעוט של בעיות גנטיות תורשתיות. הם אף נוטים להתאפיין באישיות חתולית מאוזנת ויציבה יותר. בשורה התחתונה, חתלתולים וחתולים מעורבים עולים בדרך כלל פחות – מחירם נע בין 200 – 350 ₪, בעוד שחתולים טהורי גזע יכולים להיות יקרים מאוד לרכישה.

אם אתה מוטרד מכך שלא תוכל לחזות את אופן התבגרותו של החתול המעורב, מדוע שלא תשקול אימוץ של חתול מעורב בוגר מבית מחסה לחתולים? שלא באשמתם, חתולים בוגרים רבים מחפשים בעלים חדשים. מעצם היותם מורגלים בחיי בית, הם מתאקלמים בדרך כלל במהירות ומסתגלים למשפחה החדשה – כאשר ניתנת להם ההזדמנות לעשות כן. לפרטים נוספים, צור קשר עם הארגונים הבאים:

חתול או חתלתול?
אין כמעט אדם שמסוגל לעמוד בפני קסמם של גורי חתולים. הם מתלטפים, שובבים, עליזים וסקרנים. בה בעת, הם מחייבים ערנות ותשומת לב. האם אתה מוכן להשקיע את הזמן והאנרגיה הנדרשים לצורך טיפול אחראי בחתלתול?

חתולים בוגרים
גם חתולים בוגרים אוהבים לשחק, אבל עליך לזכור שהשנים המעצבות עברו עליהם בבית אחר, בחוץ או אפילו ברחובות.
בלי כל קשר להשפעה שעיצבה אותם, יש לזכור שאישיותם מעוצבת יותר ולפיכך קלה יותר להבנה. אם יתמזל מזלך, תוכל לקבל מידע מבעליו הקודם של החתול - כולל הרגלים הקשורים בארגז הצרכים, העדפות מזון ואופי.

חתולים מבוגרים
בדרך כלל, קשה יותר לשלב חתולים בגיל העמידה וחתולים מבוגרים בבתים חדשים.
עם זאת, חתולים בוגרים נחשבים לחיות מחמד חדשות מוצלחות במיוחד ורוב הסיכויים שישנו לילות שלמים. בעיות נפוצות כגון הטלת שתן או תוקפנות, במיוחד כלפי חתולים אחרים, סבירות פחות במקרה של חתול בוגר אשר "הוכיח" בעיקרון את תאימותו.

ההשפעה על משפחתך
אם יש כבר בביתך חתול אחד לפחות ואתה נחוש להביא הביתה חיית מחמד נוספת, הרי שגור עשוי לגרום לפחות התנגשויות חברתיות מאשר חתול בוגר.
אם עדיין אין לך חתול, אולם אתה מקווה לגדל חתולים אחדים בעתיד, שקול את האפשרות של אימוץ שני חתלתולים יחד, כדי שיוכלו לגדול זה לצד זה וכדי שאפשר יהיה למנוע חיכוכים עתידיים.

מן הסתם, הדרך הטובה ביותר לקבל החלטה בנוגע לגילה המתאים של חיית המחמד העתידית היא באמצעות משחק עם כל חתול או חתלתול המוצע לאימוץ. ההתקשרות מבוססת על כימיה ולכן קשה לחזות אותה מראש.

זכר או נקבה?
בהנחה שהם מסורסים/מעוקרות, הן זכרים והן נקבות יכולים להיות חיות מחמד נהדרות – ולמעשה ההבדלים ההתנהגותיים ביניהם מועטים מאוד. על כל אדם שטוען כי נקבות אוהבות יותר וזכרים הם עצמאיים יותר, יש מישהו אחר שמגדל "ילד טוב של אימא" או נקבה דעתנית.

1.        בדרך כלל, זכרים גדולים מעט יותר מנקבות.

2.        חתולים זכרים שאינם מסורסים יכולים להציב מספר קשיים, כגון שיטוט, ריסוס שתן חריף והסתבכות בקרבות.

3.        נקבות שאינן מעוקרות יכולות להיות קולניות מאוד וייתכן שיהיה קשה מאוד להחזיקן בבית בעונת הייחום. חתולות יכולות להיכנס להריון החל בשלב מוקדם מאוד של חייהן, והמלטות בלתי מתוכננות עלולות להיות בעייתיות מאוד.

4.        ייתכן שבחירת המין תיקבע בסופו של דבר על-ידי החתולים שכבר נמצאים בביתך. אם כבר יש בבעלותך חתול זכר חברותי (ומסורס), ייתכן שנקבה צעירה (מעוקרת) תהיה הבחירה הנכונה ביותר עבורו ועבורך.

5.        עלות העיקור של נקבה גבוהה יותר מעלות הסירוס של זכר, במיוחד אם היא בהריון. רוב בתי המחסה והעמותות מעקרים/מסרסים את החתולים שלהם לפני הצגתם כמועמדים לאימוץ.

מה עליך לחפש בחתול גזעי
לאחר שהחלטת מהו הגזע המתאים לך ושגר זמין, בקר את החתלתולים מספר פעמים בטרם תיקח אחד מהם הביתה.
תכונות האופי מתגלות בתוך ימים או שבועות, ויכולות לסייע לך להחליט אם חתלתול מסוים מתאים למשפחתך. הביקורים יכולים להתחיל כשהחתלתולים בני שבועות ספורים, אולם על הגור להגיע לגיל של שבעה או שמונה שבועות לפחות כדי שניתן יהיה להפרידו מאמו.  יש מגדלים אשר הופכים את התהליך על פיו. ייתכן שירצו לבקר בביתך, כדי לוודא שאתה מספק סביבה אוהבת ואחראית.

יש לקחת בחשבון גורמים רבים לפני הבחירה בחתלתול שתיקח הביתה. יש חשיבות רבה לאישיות, לסובלנות, לרמת הפעילות ובסופו של דבר גם לאופן ההשתלבות במשפחה.

חתלתול שנוטה להתרחק מן הקבוצה ומסרב בתוקף להתקרב אליך עשוי, מן הסתם, להפוך לחתול ביישן שנרתע ממגע. חתלתול שנושך ושורט את ידיך בעקביות עלול לשחק בצורה אגרסיבית למדי בבגרותו. חפש חתלתול שמגיב בחיוב, אולם לא בצורה אגרסיבית מדי, למגע ידך או לקולך וגם לאחיו ואחיותיו.

ודא שהחתלתולים והחתולים נראים בריאים ושיש להם עיניים בהירות וברורות, שיניים לבנות ללא עודף אבנית, אוזניים נטולות שעווה עבה בגוון חום או שחור, ציפורניים חלקות ופרווה עבה (בכפוף לגזע) ומבריקה. רוב המגדלים הפרטיים ובתי מחסה מסוימים יאפשרו לך לקחת את חיית המחמד החדשה לווטרינר לצורך ביצוע בדיקה גופנית לפני ההתחייבות הסופית.

בנוסף, יש לקחת בחשבון את הרקע הסוציאלי של החתלתול או החתול. ייתכן שלעולם לא תדע מי היו הוריו, אבל אתה בהחלט יכול להתעניין ברמת האינטראקציה החברתית ובטיפול שקיבלו החתלתולים.

למרבה הצער, חתולים וחתלתולים הגדלים פרא – כגון חתולים תועים וחששניים שנמצאו בשדות – עלולים לשאת לצמיתות את השפעות הסוציאליזציה הלקויה. כאשר חתלתולים נוהגים בפחדנות רבה, נושפים ומנסים לחמוק, עליך להניח שהתנהגות זו תשתנה רק לאחר זמן רב, אם בכלל. בתים רועשים ופעילים אינם הסביבה המושלמת עבורם, ולכן עליך לשקול אימוץ של חתלתול ידידותי וחברותי.
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד