אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

קבוצות גזע

קבוצות גזע

היתרון הגדול של קניית חתול גזעי נעוץ בעובדה שאתה לא קונה חתול בשק. הזנים הגזעיים נוטים להיות בעלי תכונות אופייניות לגזע, והדבר הופך אותם לבחירה האידיאלית כשאתה מחפש חתול שישתלב בתנאים ובסגנון של חייך. לדוגמה, אם אתה מעוניין בחתול מחמד נינוח, החתול הפרסי הוא בחירה טובה עבורך. אם אתה מעוניין בחתול פעיל וקולני אשר ממהר ללמוד תעלולים חדשים, החתול הסיאמי מתאים לך יותר.

בריטי קצר שיער
מקורו של גזע זה בחתולים ביתיים רגילים והוא קיים במגוון צבעים ודפוסי פרווה: החל בלבן, דרך שחור וכלה במפוספס כסוף.
המגדלים החלו לקבע את הסוג במאה ה-19, כדי להבטיח את שימור האיכויות הייחודיות של החתול, עד שבסופו של דבר זכה הבריטי קצר השיער להכרה כזן גזעי. כאשר הגזע עמד לפני הכחדה באמצע המאה ה-20, הוסיפו לו המגדלים מעט מתכונותיהם של החתול הפרסי והחתול האוריינטלי כדי להחיותו. הבריטי קצר השיער הוא חתול בריא וחסון, אשר מתאפיין בגוף שרירי וחזק שנתמך על-ידי רגליים קצרות. יש לו פרצוף עגול, עיניים גדולות ופרווה עבה וקצרה.

בדומה לחתול הפרסי, הוא יכול להיות עצמאי ולא תובעני, אולם נהנה מחיבוק טוב. רוב החתולים מזן זה אוהבים להיות בחוץ, אבל כמה מהם עשויים להסתגל לחייו של חתול בית.

בורמזי
זהו גזע נוסף אשר מעוניין מאוד שירגישו בקיומו! הבורמזים הקולניים (אמנם לא קולניים כמו הסיאמיים) מכונים לעתים מזומנות בשם "חתול-כלב", בגלל האסרטיביות שלהם, הנאמנות הכלבית שלהם לבעליהם ונכונותם להשתתף במשחקי "החזרה".
הם אוהבים מאוד לקחת חלק במה שאתה עושה – זהו סוג החתול שיושב על העיתון כאשר בעליו מנסה לקרוא אותו. הבורמזי הוא חתול בגודל בינוני בעל גוף חסון, חזה מעוגל, ראש עגול ועיניים גדולות ומלוכסנות קמעא, בסגנון סיאמי. יש לו גם פרווה רכה, קצרה וקטיפתית שקיימת במגוון צבעים.

קצרי שיער מארצות אחרות
לגזעים אלה יש אך מעט במשותף, למעט האישיות השופעת וה"גדולה מהחיים" שלהם. החל בחתול הבנגאלי בעל המראה הפראי, שנוצר דרך זיווג בין חתול ביתי לחתול הנמר האפריקאי, וכלה בדבון רקס בעל המראה השובב והחייזרי – מדובר בהחלט בקבוצה מגוונת מאוד.
היא כוללת את הטיפאני ארוך השיער, את הקורניש רקס והדבון רקס מתולתלי הפרווה. גם הבדלי הגדלים ניכרים לעין – החל בבנגאלי הגדול וכלה בסינגפורה הזעיר. החתולים מגיעים מכל קצוות התבל, כולל אנגליה, רוסיה, המזרח הרחוק ואפריקה, כשכמה מהם (כגון האוסיקט) הם "מעשה ידי אדם" ונוצרו דרך הכלאה או התאמה של גזעים קיימים. בדרך כלל, מדובר בחתולים 'של אנשים'. הם פעילים, חכמים ותובעניים, יורדים לנשמתך כשהם רוצים לאכול, לשחק או להתלטף – ודוחים בכל תוקף כל ניסיון להתעלם מהם!

אוריינטלי
יש שני סוגים של החתול האוריינטלי: בעל פרווה קצרה ובעל פרווה ארוכה למחצה
ניתן לתאר את הסוג בעל השיער הקצר כ"סיאמי צבעוני, דהיינו, ללא התווים המחודדים. הזן ארוך הפרווה מכונה "אנגורה". לעתים מזומנות, התכונות הפיזיות ותכונות האופי של החתול האוריינטלי דומות לאלה של החתול הסיאמי, למרות שלזן בעל השיער הלבן יש גם עיניים כחולות. לכל הזנים האחרים עיניים צהובות או ירוקות.

החתול הפרסי הוא באמת "נער הזוהר" של עולם החתולים. מדובר באחד הזנים הקדומים ביותר של החתול הגזעי, המוכר בעיקר בזכות פרוותו הארוכה והעבה שאורכה יכול להגיע עד 15 ס"מ.

צורתו של החתול הפרסי "מוצקה", והמשמעות היא שהוא מצויד ברגליים קצרות למדי, צוואר קצר וחזה רחב. הזנב דמוי המברשת מרהיב עין ורעמת השיער שבעורפו פלומתית. למותר לציין, כי שכבת השיער התחתונה העבה והפרווה הארוכה מחייבות סירוק יומיומי של החתול הפרסי (לפחות 20 דקות מדי יום). גם העיניים מחייבות טיפול צמוד, משום שהן עלולות לדמוע. המגוון הרחב של הצבעים והדפוסים מבטיח כי כל אחד יוכל למצוא את החתול הפרסי שמתאים עבורו.

בדרך כלל, לפרסי אופי רגוע ונינוח. הוא חתול ביתי נהדר ואוהב לנמנם, ולכן מתאים במיוחד אם אתה עובד במשרה מלאה. עם זאת, כדי למנוע מהחתול לחוש בדידות במהלך היום, יש צורך בפרסי נוסף שיהיה שותף למשחקים ולהצטנפות.  

סוגים בעלי פרווה ארוכה למחצה
 קבוצה זו מכילה שישה גזעים אשר שונים זה מזה עד מאוד בכל הנוגע למראה ולאופי, למרות שלכולם פרווה ארוכה (אמנם לא ארוכה כפרוותו של החתול הפרסי). להלן תיאור אופי קצר של כל אחד מן הגזעים.

בירמן
לבירמן פרווה עבה ומשיית, זהב עשיר ועיניים כחולות חודרות ועגולות. הפרווה קיימת בשלל צבעים ומחייבת סירוק יומיומי.
היא גם מחודדת, והמשמעות היא שאבריו הבולטים של החתול, כגון רגליו, זנבו, פרצופו ואוזניו, כהים יותר מאשר שאר חלקי גופו. כיוון שכפותיו אינן מחודדות, נראה כאילו החתול עוטה כסיות. גופו של הבירמן ארוך אך חסון, אם כי הוא אינו מוצק כחתול הפרסי ולפי אחת הסברות זורם בעורקיו דם סיאמי. מבחינת אופיו, הבירמן הוא עליז, ידידותי, חכם ורגוע. הם מלאי אהבה ולעתים מזומנות תובעים תשומת לב ודורשים להיות במרכז ההתענינות.

מיין קון
זהו גזע גדול, שרירי ונאה, אשר נדרש לעמוד בחורף הקר של מדינת מיין, השוכנת על חופה המזרחי של אמריקה – ומכאן פרוותו הארוכה והעבה, העמידה בתנאי מזג אוויר קשים. יש לו פלומה סביב צווארו וכיסויי אוזניים מובנים - אוזניים שעירות – כאמצעי הגנה.
הזנב דמוי המברשת מזכיר את זנבו של הרקון (ומכאן ה"קון" שבשמו). מדובר בגזע אלגנטי, בנוי כהלכה, אתלטי וחזק, אשר זקוק לגירויים רבים ואוהב במיוחד את המרחבים שבחוץ. הוא צייד מצטיין ואינו נרתע מפני קור ורטיבות; מזג האוויר הבריטי הוא כאין וכאפס לעומת תנאי האקלים שעמם נאלצו להתמודד אבותיו! המיין קון לא יצליח לתפקד כחתול בית במשרה מלאה, אבל הוא אוהב לבלות בחברת בעליו והנו חיית מחמד שופעת חיבה ועליזה, שניתנת לאילוף בקלות.

חתול יערות נורבגי
חתול היערות הנורבגי, הדומה למיין קון, גם הוא פליט מן האקלים הקשה של צפון סקנדינביה. הוא גדול וחזק, מצויד ברגליים אחוריות חזקות (וארוכות) במיוחד, ומקרין אלגנטיות רבה.
ראשו המחודד ועיניו הגדולות הופכות אותו גם לחתול אטרקטיבי במיוחד. גזע זה בנוי לטיפוס וכפי שמרמז שמו, אוהב במיוחד להתחכך בעצים. לפיכך, חובה לרכוש עץ חתולים גדול המותאם למיקום בתוך הבית (כדי למנוע מהחתול לטפס על וילונות, ארונות וכד'). חתול היערות הנורבגי, שהנו חסיד של מרחבי הטבע, אוהב גם לשהות בחברת בני אדם בתוך הבית.

רגדול
הרגדול המדהים, שנוצר על-ידי הכלאה בין נקבה פרסית לבירמן זכר, הוא הענק העדין - גדול וכבד, אך רגוע במיוחד. הגזע מתאפיין בלחיים מלאות, עיניים גדולות ואובאליות וצוואר קצר.
למרות גודלו, הוא בעל מראה עדין מאוד. מקור השם בתופעה המאפיינת לעתים את חתולי הגזע, אשר נרגעים כל-כך כשמרימים אותם עד שגופם הופך רפוי לחלוטין - ממש כמו בובת סמרטוטים (רג-דול). הרגדול הוא שקט ושופע אהבה, נחשב לחתול בית נהדר ואינו נמשך לציד כפי שנמשכים אליו כמה מבני הגזעים הגדולים האחרים, שאוהבים את החיים במרחבי הטבע.

סומאלי
זוהי הגרסה קצרת השיער של האביסיני. הפרווה אמנם אינה ארוכה כשל גזעים אחרים המשתייכים לקטגוריה, אולם היא "צבועה" באופן מיוחד (בכל שערה שניים או שלושה גוונים) ומהווה סימן היכר מרשים של הגזע.
לסומאלי אוזניים גדולות יחסית – תכונה המאפיינת בדרך כלל חתולים שמקורם באקלים חם, שכן היא מסייעת להם להתקרר. בדומה לחתול האביסיני, גם הסומאלי מתאפיין בחוכמה ובידידותיות כלפי אנשים. למרות שהוא נראה כחתול בר ונהנה מן הגירויים שמספקת לו השהייה בחוץ, הוא גם אוהב מאוד את נוחיותו של הבית.

ואן טורקי
גזע גדול נוסף, בעל מבנה גוף ארוך ושרירי. הפרווה המשיית והארוכה למחצה שלו נטולת שכבה תחתונה ולפיכך אינה שופעת כפרוותם של גזעים אחרים, אולם הוואן הנו מרשים ואלגנטי בכל מקרה.
מראה הפרווה ייחודי מאוד – צבע הבסיס הוא לבן-גיר, כשסביב האוזניים והזנב נראים סימונים צבעוניים. סימן ההיכר של חתולי הגזע היא אהבת השחייה! מקורו של הגזע מאזור אגם "ואן" שבטורקיה, הוא אוהב מאוד להיות במים ונמשך לאגמים וברכות שבהם הוא יכול לשחות. הוואן הטורקי אוהב לשחק עם מי ברז זורמים אפילו יותר מאשר רוב החתולים. הם רבי תושייה וקשוחים, אבל מגלים אהבה רבה לבני האדם.

סיאמי
הסיאמי הוא אחד מגזעי החתולים העתיקים והאלגנטיים ביותר. לחתול הסיאמי גוף ארוך וחטוב, רגליים אחוריות חזקות ועיניים כחולות חודרות.
בדומה לחתול הפרסי, גם החתול הסיאמי השתנה באופן דרמטי במהלך השנים. כיום הראש מתאפיין במבנה אלכסוני יותר, העיניים מלוכסנות יותר, האוזניים גדולות יותר והגוף קטן ואתלטי יותר. פרוות החתול הסיאמי היא "מחודדת", כלומר, קצותיה כהים יותר מאשר שאר חלקי הגוף, בעיקר ברגליים ובכפות הרגליים, בפנים, באוזניים ובזנב. הפרווה קצרה ומשיית, וכמעט נטולת שכבת תחתונה. למרות שהם דורשים טיפוח מועט בלבד, הסיאמיים הם חתולים "במשרה מלאה" שאוהבים בני אדם וזקוקים לתשומת לב רבה. הסיאמיים הם עקשנים וחכמים מאוד, ובהחלט מהווים גורם שיש להתחשב בו!

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד