אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

אביסיני, חתול שפן - Abyssinan

 

אביסיני, חתול שפן - Abyssinan

ארץ מקור: חבש

 

מקור

ההיסטוריה של החתול האביסיני לוטה מעט בערפל, למרות שניתן לומר כמעט בוודאות שאשתו של קצין צבא אנגלי, הגב' בארט-לאונרד, הביאה את הזן המקורי מחבש לאנגליה בשנת 1868. ייתכן שגם אנשי צבא נוספים הביאו חתולים דומים מן האזור המוכר כעת כאתיופיה. ידוע כי החתול נזכר לראשונה בספר בשנת 1874, וכי הזן זוהה בבריטניה בשנת 1882 והוצג בתערוכת קריסטל פאלאס בשנת 1883. סביר להניח כי האביסינים הראשונים יוצאו לצפון אמריקה בראשית המאה ה-20. ייתכן גם כי חתולים דומים אחרים הועברו לבריטניה מדום –מזרח אסיה וחוף האוקיאנוס ההודי, ומחקרים גנטיים מצביעים על כך שקיימת קרבה בין האבסיני המודרני לבין חתולים שנמצאים באזורים אלה. האבסינים הראשונים עברו הכלאה עם חתולים בריטיים קצרי שיער ומאוחר יותר עם גזעים אוריינטליים. באמריקה, החתול האבסיני מתאפיין בצורת ראש מעוגלת וקצרה יותר, וכיום נעשים מאמצים בבריטניה למנוע התארכות נוספת של תווי הפנים אשר מעצימה את המראה הזר. גורי חתולים אביסיניים זמינים בשגרים במשך שנים רבות, ומאז שנות ה-70 הם פותחו כזן נפרד - הסומאלי. מאז 1957, זכה גם הגוון האדמדם או החום-אדמדם להכרה כגזע, בעוד שהאבסיני הכחול הוכר ככזה בשנת 1975. מאז התפתחו צבעים נוספים, וגוונים חדשים ממשיכים לזכות בהכרה.

 

תיאור

גודלם של החתולים האביסינים הוא בינוני. מדובר בחתולים אלגנטיים מאוד ובעלי מראה מלכותי, שלהם גוף גמיש וארוך ורגליים צנומות. כפותיהם קטנות ואובאליות. יש להם ראש מעוגל דמוי טריז ולאוזניהם הגדולות והמחודדות, שהמרווח ביניהם גדול, קצוות ייחודיים. עיניהם גדולות ושקדיות ויש להם פרווה קצרה וצמודה, שבה לפחות שתי טבעות צבע. זנבותיהם ארוכים למדי, רחבים בבסיס ומחודדים בקצותיהם.

 

אופי

האביסיני הוא חתול חכם וסקרן, אולם תכונות אלה מתמתנות משום שטבועה בו גם זהירות. הוא נאמן ביותר ומתקשר מאוד למשפחתו; למעשה, כאשר הוא מופרד מבני משפחתו הוא עורג אליהם. בדרך כלל, הזכר סובל חברת חתולים אחרים, אולם הנקבה עלולה להיות בעייתית מעט מתוך רצון להיות החתול היחיד במשפחה. שני המינים עשויים לפתח התקשרות אמיצה עם כלבים. הדבר הנורא ביותר שאפשר לעולל לחתול האביסיני הוא לשלול ממנו חברת בני אדם, ולכן חשוב שיחיה בחברת אנשים שמרבים להיות בבית. בנוסף, הוא אינו סובל תיחום וזקוק למרחב. הוא מטפס מוכשר ויודע בהחלט להעריך גינה שמלאה בעצים ובמקומות גבוהים. זהו אינו חתול פטפטן, אולם הוא יודע בדיוק כיצד להבהיר לבעליו מה רצונו. הוא עליז וסקרן, אולם בה בעת גם נבון ואינו נוהג בצורה פזיזה. לאחר משחק, הוא מאושר לשבת בחיק בעליו ולהתענג על ליטופים.

 

טיפוח ותצוגה

לפי אחת הדעות הרווחות, האביסיני הוא החתול שאותו קידשו המצרים הקדמונים, משום שהוא דומה מאוד לחתולים החנוטים שהמומיות שלהם התגלו. שורשיו של החתול אכן באזור המתאים, שכן האביסינים הראשונים יובאו מחבש (אתיופיה), אם כי הזנים המוקדמים היו שונים מעט מן החתול בעל הגוונים הנאים והמראה המלכותי המוכר לנו כיום. אין כל ספק כי האביסיני מזכיר במראהו את חתול הבר האפריקאי, האב הקדמון של החתול הביתי.

 

חזרה לתוכן העניינים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד