אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

אוריינטלי קצר שיער - Oriental Shorthair

 

אוריינטלי קצר שיער - Oriental Shorthair

שמות נוספים: כולל את ה-Foreign White

מקור

האוריינטלי הוא בעצם חתול סיאמי בעל פרווה בצבע שונה ועיניים ירוקות (להוציא במקרה של ה-Foreign White, שעיניו בצבע הכחול הקלאסי). המראה של החתול ומזגו זהים למעשה לאלה של הסיאמי. האוריינטאלי הוא גזע שפותח במיוחד ומקורו בגזע הסיאמי, אולם עבר הכלאה עם זנים אחרים לצורך הפקת צבעים שונים. הסיאמי השחור היה קיים במשך שנים רבות, אולם רק בשנות ה-50 נעשה מאמץ להפיק צבעים שונים. ה"הוואנה" הוא הזן האוריינטאלי הראשון שזכה במעמד "אליפות" בתערוכות חתולים. הוא נוצר בעקבות הכלאה של סיאמי "סיל-פוינט" עם סיאמי בן תערובת. התוצאה הייתה חתול "שוקולד סלף" וזיווגים חוזרים השיגו אף הם תוצאה דומה. הגזע נוצר בעקבות זיווג חוזר עם חתולים סיאמיים. שמם המקורי של חתולים אלה היה Chestnut Brown Foreign (זר חום ערמוני), אולם שונה ל"הוואנה" בשנת 1970. תוצרי הלוואי של תוכנית הרבייה של ההוואנה היו האוריינטאליים בצבעי לילך, שחור וכחול ואלה זכו להכרה בשנות ה-70. גידול סלקטיבי על-ידי מגדלים ייעודיים אפשר להפיק צבעים ודפוסי פרווה רבים נוספים, וכיום המגוון הקיים עשיר במיוחד.

 

תיאור

המראה הסטנדרטי של האוריינטאליים זהה לזה של הסיאמיים, בלי כל קשר לצבע הפרווה או דפוסה. האוריינטאליים הם חתולים בינוניים בגודלם, אולם כבדים יותר מכפי שהם נראים. הראש מוארך, נמתח בקווים ישרים מן האוזניים ומתחדד בחרטום העדין וכך יוצר למעשה משולש. בפרופיל צורת הראש היא כשל טרפז, האף ישר והסנטר מוצק. קצה הסנטר וקצה האף צריכים להימצא במישור אנכי אחד. הראש נתמך על-ידי צוואר ארוך ועדין. האוזניים גדולות ומחודדות ומותאמות לצורת הטרפז. העיניים אוריינטליות בצורתן ונוטות לעבר האף. הרגליים ארוכות ודקות. הרגליים האחוריות גבוהות יותר מאשר הקדמיות. כפותיהם קטנות ואובאליות. הזנב ארוך ומחודד.

 

אופי

בדומה לסיאמי, האוריינטאלי הוא חתול נבון וסקרן שאוהב שמרגישים בנוכחותו. הוא אוהב לדבר אל בני לווייתו האנושיים ואף מצפה למענה. הוא רוצה להיות חלק מן המשפחה ונהנה לשחק במשחקים כגון הבאת חפצים, כגון כדור שעשוי מנייר מעוך. האוריינטאליים זקוקים לצעצועים שיבדרו אותם והם אינם אוהבים להישאר בגפם, כך שאם אתה נעדר מן הבית במשך כל היום מומלץ להחזיק חתול אוריינטאלי נוסף. כמו כן, הם סקרניים כל כך, עד שלא מומלץ לאפשר להם לשוטט בחוץ, שכן הסקרנות שלהם עלולה לסבך אותם בצרות. עם זאת, לעתים מזומנות הם שמחים להיות חתולי בית – בתנאי שיש להם חברה.

 

טיפוח ותצוגה

אוריינטאלי

 

חזרה לתוכן העניינים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד