אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

בורמזי - Burmese

בורמזי - Burmese

ארץ מקור: בורמה

 

מקור

החתולה אשר נחשבת לאבי הגזע הבורמזי הייתה חתולה חומה קטנה שנקראה "וונג מאו", ואשר הובאה מבורמה לאמריקה בשנת 1930. חקירת ההרכב הגנטי של "וונג מאו" העלתה, כי היא תערובת של הגזע הסיאמי ושל זן חדש בעל פרווה כהה, שנקרא "בורמזי" בגלל מוצאו. גידול סלקטיבי אפשר לבודד את הזן החדש בעל הפרווה הכהה, והוא הפך לגזע הבורמזי כפי שאנו מכירים אותו כיום. הגזע הבורמזי הוכר תחילה על-ידי גופי רישום החתולים האמריקניים ולאחר מכן גם על-ידי ה-Governing Council of the Cat Fancy בבריטניה. הוחל במימושה של תוכנית גידול סלקטיבית, וככל שנודעו פרטים נוספים אודות המבנה הגנטי של הגזע הבורמזי, כך התאפשרה קשת רחבה של גוונים נוספים אשר הובילה לפיתוחם של עשרת הצבעים הקיימים כיום.  

 

תיאור

הבורמזי הוא חתול בגודל בינוני, שגופו אלגנטי ושרירי. הם אינם גדולים ומוצקים כבריטי קצר השיער ולא עדינים וצנומים כחתול הסיאמי. כאשר מרימים אותם מתברר כי הם כבדים באופן מפתיע יחסית לגודלם, והדבר נובע ממבנה הגוף המוצק והשרירי שלהם. הראש נתמך על-ידי צוואר בינוני והוא פרופורציונלי לגוף. בפרופיל, הראש נמתח מן הגולגולת הכיפתית ועד ללסת התחתונה. המצח מעוגל. האף 'נשבר' וקצהו בקו אחד עם הסנטר. הסנטר עמוק וחזק. במבט מן הצד, הפנים מזכירים טריז קצר וקהה, ועצמות הלחיים הרחבות הופכות צרות יותר באזור החרטום. האוזניים מופרדות זו מזו על-ידי כיפה מעוגלת, הנן רחבות בבסיס ובעלות קצה מעוגל ונוטות קמעה קדימה. הקו החיצוני של האוזניים נמשך בצורה חלקה לעבר קו הפנים, למרות שהדבר אינו ניכר בבירור בזכרים בוגרים אשר עורם מדולדל.  העיניים רחוקות זו מזו, כאשר הקו העליון נוטה בצורה אלכסונית לעבר האף והחלק התחתון מעוגל. העיניים גדולות ובוהקות וצבען יכול לנוע בין גוונים שונים של צהוב, אם כי ההעדפה שמורה לצהוב זהב. עם זאת, גון עיניו של הבורמזי מושפע מאוד מתנודות באיכות האור ובתאורה מסוימת צבען עשוי להיות שונה לחלוטין. הרגליים דקות והכפות מעודנות ואובאליות. הזנב ישר ללא פיתולים או בליטות ומסתיים בקצה מברשתי מעוגל. כאשר הזנב באורך הנכון, הוא אמור להגיע עד לכתף כשהוא מורם מכיוון צד הגוף.

 

אופי

החתול הבורמזי הוא יצור ידידותי להפליא ושופע חיבה וזקוק לתשומת לב מצד בני האדם שנמצאים בסביבתו הביתית כדי שיוכל להיות מאושר. הם אוהבים מאוד לשחק וניתן ללמד אותם להביא פיסות נייר בדומה לכלבים שמחזירים מקלות, כמו כן הם טובים עם ילדים ולכן מהווים חיות מחמד משפחתיות נהדרות. בנוסף, הם רגישים מאוד לתחושות בעליהם. במקרה של בעלים שנעדרים מן הבית לאורך היום כולו, מומלץ להחזיק בשני בורמזים, שכן הם משתעממים מהר מאוד אם אין להם שותף למשחקים. הם תובעניים מאוד ומסוגלים להשתרך אחריך ברחבי הבית כשהם משוועים לתשומת לב, וכאשר תעצור, הם יטפסו על הרגל שלך כדי שתרים ותחבק אותם. הבורמזים הם חתולים קולניים מאוד ולעתים קרובות מקדמים את פניך כשאתה חוזר הביתה, או מדברים אליך כשהם רוצים דבר מה. הסקרנות והידידותיות של הבורמזים עלולה לגרום להם להיכנס לתוך רכביהם של אורחים או רכבי משלוח, ולפיכך הם עלולים להיעלם. הדבר גם הופך אותם למטרה לגניבות. משום כך, בורמזים רבים תחומים לבתיהם ולמעשה הדבר לא ממש מפריע להם, משום שהם אוהבים חום ונוחיות ובתוך זמן קצר מוצאים עיסוקים מרתקים בתוך הבית, במיוחד אם יש להם חברה. החתולים הבורמזים נאמנים מאוד לבעליהם ובזכות יכולתם להחזיר חפצים שונים הם מכונים לעתים בשם "חתול כלב". הם אינם אוהבים שמשאירים אותם מחוץ לחיי המשפחה ולעתים מתעקשים להיות חלק בלתי נפרד מן ההתרחשויות. הם חכמים מאוד ומסוגלים להתגבר על בעיות כגון פתיחת דלתות, ובנוסף, הם אמני ההתחמקות והבריחה. הם טובים מאוד עם ילדים, אבל כשהילדים מציקים מדי החתול הבורמזי פשוט סב לאחור כשמבט רווי בוז על פניו ומתרחק מן המקום עד להשגת רגיעה. הבורמזים הם בני לוויה מצוינים ונדמה כי הם מבינים כל מה שנאמר, וכמו כן הם רגישים מאוד לרגשות ולמצבי הרוח של בעליהם. הם לא מתנגדים לרעש ולצלצולים של בית מלא חיים ובדרך כלל נוטים להצטרף להמולה.

 

טיפוח ותצוגה

בורמזי


חזרה לתוכן העניינים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד