אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

טונקינזי - Tonkinese

 

 טונקינזי  - Tonkinese

שמות נוספים: בעבר נקרא "סיאמי מוזהב"
ארץ מקור: אמריקה

 

מקור

הטונקינזי הוא גזע חדש, שהנו תוצאה של הכלאה בין סיאמי לבין בורמזי, ולפיכך מתאפיין ברבות מן התכונות של שני הגזעים. הגזע פותח לראשונה באמריקה בשנות ה-50 וכונה בשם "סיאמי מוזהב", אולם הוא לא הצליח לנסוק ולא עורר עניין. בשנות ה-60 חזר הגזע והופיע בשם "טונקינזי". חתולי הגזע הפכו פופולאריים כחיות מחמד וכחתולי תערוכות והגזע הפך נפוץ  יותר ויותר.  הם זכו להכרה מלאה באמריקה בשנת 1975, אולם בבריטניה – למרות הגידול בפופולאריות ובכמות שלהם - הם נהנים מהכרה ראשונית בלבד.

 

תיאור

הטונקינזי הוא חתול בגודל בינוני ומבנה זר. הראש מתעגל בעדינות וצורתו כטרפז בינוני שאינו מחודד ואינו רבוע. בפרופיל, מעצור האף העדין משתפל אל הסנטר המוצק. האוזניים  מרוחקות זו מזו ורחבות בבסיס, כשהן הולכות והופכות צרות יותר באזור הקצה המעוגל. הקו החיצוני של האוזן מתקדם בעקבות קו המתאר של הפרצוף ונבלע בטרפז. העיניים פעורות יותר מעיני הגזעים האוריינטליים, אולם אינן מעוגלות לחלוטין. הן משתפלות קלות לעבר האף והמרחק ביניהן גדול. צבע העיניים המועדף עבור חתולי תערוכות הוא ירוק תכלכל, אולם הוא יכול לנוע בין ירוק לכחול בהיר. הגוף מאוזן, יציב ושרירי והגב מתרומם קמעה מאזור הכתפיים לעבר החלק האחורי של הגוף. הרגליים דקות ושריריות, כשהזוג האחורי ארוך מעט מן הקדמי. כפותיהם נאות ואובאליות. הזנב עדין וכאשר הוא מורם לאורך צד גופו של החתול מגיע אל הכתף.

 

אופי

הטונקינזי מתאפיין באופי שופע החיבה והידידותי של הבורמזי והסיאמי, קרובי משפחתו. מדובר בחתולים מוכווני אדם, שמתאימים במיוחד כחיות מחמד משפחתיות. ה"טונקס" הם חתולים סקרנים וחכמים מאוד. ניתן ללמד אותם תעלולים שונים והם זקוקים לצעצועים ולמשחקים כבידור. הם אוהבים חברה, ואם משאירים אותם לבד למשך פרקי זמן ארוכים הם זקוקים לחבר. הם קולניים למדי, מפטפטים עמך בעליצות ונשרכים אחריך לכל מקום. הסקרנות הטבועה בהם עלולה לסבך אותם לעתים קרובות, ומוטב להחזיק בהם בתוך הבית או בגינה מגודרת. לא אכפת להם להיות חתולי בית, כל עוד יש להם חברה ועניין.

 

טיפוח ותצוגה

קצר שיער

 

חזרה לתוכן העניינים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד