אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

סיאמי - Siamese

 

 

סיאמי  - Siamese

ארץ מקור: תאילנד

 

מקור

הסיאמי הוא אחד הזנים הנפוצים ביותר של חתולים גזעיים וכמו כן אחד מן הגזעים המזוהים בקלות. מקורו של הסיאמי באזור שנקרא כיום תאילנד, והוא קיים כבר במשך מאות שנים. האגדה מספרת, כי החתולים הסיאמיים היו חתולים מקודשים ושמרו על מקדשים בודהיסטיים. גורים סיאמיים נחשבו מוערכים במיוחד והענקתם כשי נתפסה ככבוד גדול. העונש על גניבת אחד החתולים המלכותיים של סיאם מן הארמון המלכותי היה מוות. הם הובאו לבריטניה בשנות ה-80 של המאה ה-19 והגיעו לאמריקה זמן קצר לאחר מכן. הצבע הקלאסי של החתול הסיאמי היה סיל-פוינט חום עם גוף בצבע קרם, אולם המגדלים המערביים פיתחו צבעים נוספים באמצעות שילוב זני חתולים אחרים בתוכניות הגידול. החתול הסיאמי המקורי סבל מפזילה ופיתולים בזנב אשר כיום נחשבים לפגמים חמורים, אולם בעבר "פגמים" אלה היו כה נפוצים, עד שהתפתחו אגדות בנוגע למקורותיהם. אחד הסיפורים מדבר על גביע יקר ערך שנעלם ועל שני חתולים סיאמיים שנשלחו לחפש אחריו. לאחר שמצאו את הגביע, אחד החתולים נשאר לשמור עליו והאחר חזר כדי לבשר את החדשות הטובות. החתול השומר היה מודאג מאוד מפני אובדן חוזר של הגביע, כרך את זנבו בחוזקה סביב הגביע ואחז בו בכוח רב כל כך, עד שהזנב הפך מפותל לצמיתות. במהלך ההמתנה לשובו של החתול האחר הוא לא הסיר את עיניו מן הגביע שמא יאבד שוב, ועיניו פיתחו פזילה. סיפור נוסף מספר על נסיכה שחששה כל כך מגניבת טבעותיה, עד שהפקידה אותן בידי החתול הסיאמי שלה למשמרת. הטבעות נתלו על זנבו של החתול, אולם כאשר החתול נרדם הטבעות נפלו ממנו. לכן, הנסיכה קשרה קשר בזנב החתול כדי שהדבר לא יקרה שוב לעולם.

 

תיאור

הסיאמי הוא חתול בגודל בינוני, שגופו הארוך והגמיש חינני ואלגנטי, אולם יוצר רושם שרירי. הם כבדים יותר מכפי שהם נראים. הגוף מאוזן ואתלטי. הרגליים האחוריות גבוהות יותר מאשר הקדמיות. הרגליים דקות והכפות קטנות ואובאליות. במבט חזיתי, הראש דומה למשולש שקוויו הישרים הולכים ומתחדדים עד שהם מגיעים לחרטום המרשים. על הפרופיל להיות ישר, ללא הפסקות או מעצורים, והסנטר עמוק וחזק. הראש נתמך על-ידי צוואר אלגנטי. האוזניים גדולות ומחודדות, וממוקמות כך, שהן ממשיכות את קווי המשולש. העיניים אוריינטליות בצורתן ונוטות לעבר האף. העיניים צריכות להיות מרוחקות זו מזו והן אינן צריכות להיות מקובעות עמוק מדי. הזנב ארוך, מחודד ונטול פיתולים.

 

אופי

הסיאמי ידוע באישיותו הקולנית לא פחות מכפי שהוא מוכר בזכות מראהו הקלאסי. מדובר בחתול פתוח ומוחצן, שיכול להיות רועש מאוד. חתולים אלה אוהבים תשומת לב וצריכים להיות חלק ממשפחה. הסיאמי אינו חתול מתאים עבור מי שנמצאים בעבודה במשך כל שעות היום, משום שהוא אינו אוהב להישאר לבד. עם זאת, ניתן להתגבר על הבעיה על-ידי גידול שני חתולים סיאמיים. הם חכמים מאוד וזקוקים תמיד לעניין. יש לספק להם לוחות גירוד וצעצועים כבידור, וניתן ללמד אותם להחזיר צעצועים. הסיאמיים נאמנים עד מאוד לבן האדם הנבחר שלהם ועלולים שלא לסבול מתחרים על חיבתו. הם נוטים להסתדר היטב עם חתולים מסוג דומה לשלהם, כגון הבורמזי או האוריינטליים, אולם מעצם היותם רכושנים נוטים להציק לזנים דומיננטיים פחות כגון ארוכי השיער.

 

טיפוח ותצוגה

סיאמי


חזרה לתוכן העניינים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד