אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש
המדריך לגידול חתלתולים

רוסי כחול - Russian Blue

 

 

 

רוסי כחול  - Russian Blue

ארץ מקור: רוסיה

 

מקור

בניגוד לרבים מגזעי החתולים החדשים יותר, הרוסי הכחול הוא גזע טבעי ולא תולדה של הכלאה סלקטיבית עם גזעים אחרים. במקור, הוא נודע בשם "חתול ארכנגלסק" והגיע לאירופה על סיפון אוניות שיצאו מן הנמל הרוסי ארכנגלסק. עם זאת, קיים בלבול מסוים בנוגע לשורשיו של הרוסי הכחול. בעבר, הוא נודע גם בשמות "חתול ספרדי" ו"חתול מלטזי", במיוחד בארצות הברית שבה נמשך השימוש בשם האחרון עד לתחילת המאה. עם זאת, קיימות הוכחות חותכות המקשרות את החתול לרוסיה. בסקנדינביה נמצאים חתולים רבים בעלי צבע שיער דומה, ואילו צפיפות פרוותם מעידה על חיים באקלים צפוני. במהלך מלחמת העולם השנייה הגזע הצטמצם מאוד והמגדלים ניסו להחיות אותו באמצעות הכלאתו עם הבריטי הכחול והסיאמי, אולם ניסיונות אלה גרמו לו להיעלם והחתולים שנוצרו בעקבות ההכלאה דמו לסיאמי הכחול. במהלך שנות ה-60, אפשר מאמץ מרוכז של מגדלים בארצות הברית ובריטניה לחזור לזן המקורי.

 

תיאור

הרוסי הכחול הוא חתול בינוני עד גדול, בעל גוף אלגנטי וחינני. הראש הוא בעל צורת טרפז והמרחק בין קצה האף לעיניים קצר. המרחק בין העיניים לבין האוזניים זהה לפחות למרחק הקיים בין קצה האף לבין העיניים. חלק הראש שבין האוזניים שטוח. שערות השפם של הרוסי הכחול בולטות ומעניקות לראש מראה רחב. בפרופיל, המצח הישר משתפל אל הקצה העליון של העין. העקומה הקעורה הרדודה המובילה מחלקה העליון של העין לקצה האף נראית כמעט ישרה ויוצרת זווית ברורה, שהנה מאוזנת כמעט עם חלקה העליון של העין. אסור שבפרופיל ייראו הפסקות, מעצורים, גבשושיות על האף או קווים ישרים בין חלקו העליון של הראש לבין קצה האף. הסנטר חזק ועמוק ויוצר קו ישר עם קצה האף, שעמו הוא נמצא במישור אנכי אחד. האוזניים גדולות ומחודדות קמעא. הן ממוקמות כך, שהקו החיצוני של האוזן ממשיך את הקו של החלק העליון של הפרצוף. עור האוזן דק ומכוסה בפרווה עדינה מאוד, כך שבתאורה מסוימת האוזן נראית שקופה כמעט. העיניים מרוחקות זו מזו וצורתן כצורת שקד. צבע העיניים הוא ירוק עשיר. הרגליים ארוכות, הכפות קטנות ועדינות והחתול מהלך כאילו על קצות האצבעות. הזנב ארוך ומחודד.

 

אופי

הרוסי הכחול הוא שקט ורגיש, לעתים ביישן ומאופק, אולם גם נאמן ביותר לבן האנוש הנבחר שלו. הם עלולים להיות חשדניים כלפי זרים וזקוקים לזמן כדי לפתח ידידות עם בני אדם, אולם לעתים קרובות המאמץ כדאי, משום שהרוסי הכחול יכול להפוך לחיית מחמד מסורה ביותר. לאחר הסתגלותם לסביבה אוהבת, הם נהנים לשחק בצעצועים ולקפוץ, לטפס ולרוץ ומתאפיינים בזריזות וקלילות רבה. הם מתענגים על תשומת לב אנושית וכאשר הם דחויים, הם עלולים להיראות פגועים למדי. הרוסי הכחול שמח מאוד להיות חתול ביתי, כל עוד הוא נמצא בחברת ידידיו האנושיים.

 

טיפוח ותצוגה

זר

 

חזרה לתוכן העניינים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד