אוהבי בע"ח

גורים גורים גורים

 

גורים גורים גורים

הטבע מודיע כי עקב חילופי העונות הקרבים יש גורים חדשים שבאו לעולם וכולם מחכים לבית החדש.

לאחר עונת החורף בה אורך היום הקצר השרה פעילות הורמונאלית ויחום. כלבות רבות הרו והמליטו. אנו עדים כעת לגורים רבים המחפשים בית חם בעמותות אך גם גורים גזעיים בבתי הגידול השונים.

הכלב הוא ללא ספק חלק בלתי נפרד מהמשפחה  ועלינו, כבעליו, מוטלת האחריות לדאוג לבריאותו ורווחתו.

לרבים מכם זהו הגור הראשון שאתם מגדלים ושאלות רבות מתעוררות לגבי הגידול והטיפול בגור. החלטנו לצרף לכם מעט מידע ראשוני וכן עצות ו"טיפים" שיכולים לעזור בתהליך הגידול שלעיתים נראה מפרך אך ללא ספק מלא כיף והנאה.

 

 

מה לבחור ? כלב גזעי או מעורב ? כדאי להחליט מראש מה אנו מחפשים ?

מבחינה רגשית ומוסרית אימוץ של כלב מעורב עוזרת להציל חיים של מישהו שמחכה בכלביה או במשפחה אומנת לבית החדש. הכלב המאומץ יוקיר לכם תודה כל חייו ויזכה אתכם המון חום ואהבה. ההרגשה הנפלאה שעזרנו להציל חיים תלווה אותנו תמיד.

לרוב העמותות יש גבוי של וטרינרים הקשורים עימם למקרה של בעיה או תקלה כלשהיא. יש לרוב גם חבילת אימוץ המגיעה עם הכלב כמו שק מזון , קולר ורצועה.

לעומת זאת כלב גזעי מגיע עם תכונות אופי ידועות מראש , יש לעיתים גזעים מסוימים שמתאימים מאד לאורח החיים של אנשים מסוימים : למשל אנשים האוהבים מאד פעילות גופנית וצריכים בן לויה מתאים שיוכל להתאים לריצה ופעילות מחוץ לבית כמו למשל כלב ויסלה הונגרי השייך לקבוצת כלבי הצייד. או להיפך אנשים שמעדיפים לא לבלות שעות ארוכות בטיולים מפרכים בחום או בחורף הקר ומעדיפים כלב שאינו דורש פעילות גופנית כמו לדוגמא פקינז או שי צו.

יתרון קיים בכלב המגיע ממשפחה או בית גידול שלרוב אנו יכולים להיות שקטים יותר מבחינה בריאותית ומבחינת היעוץ של המגדל בכל הקשור לגידול הנכון של הגזע הספציפי הזה ובמיוחד של הגורים שלו. מגדלים אחראים ידעו לתת "גב מקצועי" יחד עם הוטרינר לטיפול נכון בכלב.

למה לשים לב כשלוקחים את הגור ?

המסירה:

הגור נמסר לכם החל מהשבוע השמיני ( החל מיום 49 ) לחייו. תקופה זו היא קריטית מבחינת הגור: הגור רגיש לשינויים וטראומות. עד גיל זה הגור שהה במחיצת אחיו לשגר ואימו ובבת אחת נלקח מסביבתו המוכרת (הסביבה הפיזית והחברתית). הוא נמסר למשפחתו החדשה והאוהבת, אך בשלב זה עדין בלתי מוכרת לו לחלוטין. ללא ספק זהו ארוע טראומטי לגור הצעיר והיות והתקופה בה נעשה המעבר גם ככה קריטית לגור, הרי שהחוויה יכולה להיות מאוד לא נעימה עבורו. עלינו להיות מודעים לכך ולנסות להקל עד כמה שניתן את כאב הפרידה של הגור. הגור היה רגיל להיות כל הזמן בחברת אחיו לשגר. כדאי לתת לו הרגשה שהוא עדיין בחברה: להיות איתו, ללטף אותו, לשחק איתו אך בו בזמן לאפשר לו מספיק זמן מנוחה שכן הרבה שעות מהיממה הגור עדיין זקוק לשינה. בקיצור: כשהגור נח או ישן, לא להפריע לו! כשהוא מתעורר, להוציא מיד לפיפי (ראו סעיף "חינוך לצרכים") ואח"כ להשתדל להיות איתו. צריך לזכור שבעתיד הגור יצטרך לבלות שעות לבד (כשבני המשפחה בעבודה או בבית הספר) ולכן רצוי להרגיל אותו בהדרגתיות לשהות לבד.

במיוחד בימים הראשונים יתכן והגור ממש יבכה (יללות חזקות) ובמיוחד בלילה. בלילה, כדאי להכין לו שמיכה מקופלת ולהניח אותה למרגלות המיטה במרחק של הושטת יד וכשהגור מתחיל להרגיש בודד וליילל, פשוט להושיט את היד וללטף אותו; כך הוא ירגיש שיש לידו מישהו וזה ירגיע אותו.

למשפחות עם ילדים: אנו חוזרים ומדגישים את הצורך של הגור במנוחה ושינה. אנא הקפידו שההתלהבות של הילדים מהחבר החדש לא תגרום לכך שכל הזמן יתעסקו איתו ובכך תמנע המנוחה מהגור.

 גור עייף הוא גור שהתפתחותו הפיזית והמנטלית נפגעת בגלל חוסר המנוחה!

אחרי תקופת ההסתגלות לבית החדש ולמשפחתו החדשה, הגור יראה בכם את להקתו ויתחיל לבסס את מעמדו החברתי בלהקה.

תקופת ההסתגלות חשובה לגור ואנו בטוחים שתעשו הכל על מנת להקל עליו את משבר הפרידה.

 

תנאי מחייה:

כלב הוא יצור חברתי מטבעו. בהיכנסו למשפחתו החדשה הוא רואה בכם, כאמור, את הלהקה החברתית אליה הוא שייך. תארו לעצמכם את הרגשתו של הכלב אם הוא ירגיש מנודה ומורחק מהלהקה שלו... כשהמשפחה בבית, הכלב זקוק לחברתכם. אנו בטוחים שחשבתם כבר על איך ישתלב הגור החדש בביתכם ושתעשו כמיטב  יכולתכם להעניק לו את הסביבה הפיזית והחברתית לה הוא זקוק.

רשימת מכולת:

תזכורת קצרה על מה שחייבים:

·        כלי לאוכל וכלי למים. חשוב לוודא שגודל הכלים מתאים לגובהו של הגור הקטן.

·        קולר ורצועה המתאימים לגודל הגור (תאלצו להחליפם עם גדילת הגור). להזכירכם שעל פי החוק כלב חייב להיות קשור ברצועה ולפיו מחסום פה כשהוא ברשות הרבים (וזאת עוד לפני שדיברנו על הסכנות שיש ברחוב כמו כבישים וכלבים אחרים שעלולים לתקוף!)

·        שמיכה או שטיח במקום בו הוא אמור לישון.

בנוסף, ניתן להנעים את זמנו של הגור (במיוחד כשאנו לא בבית) בעזרת צעצועים המיועדים לכלבים, או עצם מיוחדת לכרסום שניתן לקנות. העצם הזו קשה מדי לפיצוח והכלב יכול לבלות שעות בנסיון לכרסם אותה. יתרון נוסף שיש לאביזרי הכרסום: תוך כדי נסיונות הכרסום, הכלב מנקה את שיניו וכך מצטברת פחות אבן שן שיכולה לגרום לנזקים בשיני הכלב.

אביזרים נוספים שכדאי שיהיו כוללים שמפו לכלב, מגבת ומברשת שער (ראו "טיפוח").

אלו חיסונים הגור צריך לקבל?

שגרת החיסונים של גור כוללת  לרוב מספר חיסוני משושה בהפרש שבין 2-4 שבועות בהתאם לשיקול דעתו של הוטרינר. רוב הוטרינרים יעדיפו 3 חיסונים כסדרה הבסיסית. חלק מהוטרינרים יחסנו בחיסון הראשון נגד  מחלת הפרוו והכלבלבת בלבד .

טיפול נגד תולעים ניתן בצורת סירופ או בצורת כדור –הטיפול מיועד לסילוק תולעים עגולות ושטוחות כאחד. הטיפול לרוב ניתן מספר פעמים (2-4 טיפולים לרוב).

באיזה גיל לקחת את הגור?

הגיל הטוב לקחת את הגור מה"להקה שלו" הוא גיל שמונה שבועות. הסיבה לכך קשורה לתהליכי התפתחות רגשית של הגור ותהליכי חיברות אותם הגור מפתח ולומד בצורה החזקה ביותר בתקופה של גיל 5-8 שבועות. בגיל זה חלים שנויים גדולים בהתפתחות הגופנית והמנטלית ודרך המשחק והאינטראקציה עם אחיו הגור לומד כיצד להתמודד עם מגע, משחק, תגובות לגרויים, משיכה ודחיפה של חפצים ועוד.

מה המזון שמומלץ לגור החדש?

הדרישות התזונתיות של הכלב מורכבות. על מנת לספק לכלב את כל צרכיו התזונתיים יש לבסס את תפריט הכלב אך ורק על מזון מסחרי שמצויין עליו "מזון מלא ומאוזן לכלב". קל וחומר כשמדובר בגור הנמצא בתקופת גדילה מואצת ותזונתו בשלבים אלו של חייו תשפיע על מבנהו ובריאותו הן כגור והן ככלב בוגר. קיימים כיום מזונות מסחריים רבים בשוק ברמות שונות של איכות, כשהמזונות האיכותיים ביותר נמצאים ברמת "סופר פרמיום". המזונות מופיעים בצורות ובטעמים שונים וכן בטווח מחירים רחב (המחיר לרב קשור לרמת איכות המזון). רב בעלי הכלבים מעדיפים לתת מזון מסחרי יבש הבא בכופתיות בצורות שונות. המזון היבש נוח מאוד לשימוש, ובכלבים גדולים הוא האפשרות ההגיונית ביותר. אין צורך לדאוג לכך שהכלב "ישתעמם" מהאוכל האחיד. ההפך, כלב שמשנים לו תכופות את סוג המזון מפתח אנינות טעם ואז מתחילות בעיות האכילה. הכלב כבר לא מוצא עניין באוכל שלו ואנו מתחילים לרוץ אחרי גחמותיו הקולינריות, (וכבר שמענו על כלבים שהסכימו לאכול אך ורק סטיק בקר בגריל!). אם הכלב שלכם נהנה מהמזון היבש שאתם מגישים לו והוא טוב לכלב מבחינה רפואית, המשיכו לתת את אותו סוג מזון. בעיית האנינות מתחזקת גם כשמתחילים לתת לכלב שאריות מהמזון שלנו. הכלב מהר מאוד מתרגל לטעם הנפלא של הבישול הביתי ומתחיל לסרב למזון היבש. היות ולא נוכל לספק את הדרישות התזונתיות המיוחדות של הכלב ע"י מתן שאריות, הרי בעשותנו כן, אנו שוב נכנסים למעגל קסמים שאף אחד לא יוצא ממנו מורווח: לא אנחנו ובוודאי שלא הכלב. בנוסף, לגזעים מסוימים יש נטייה ל"נישנושים" והשמנה, כך שהרגלי אכילה גרועים וכלב שמן הם, לצערנו, מראה נפוץ. לכלבים שמנים יש נטיה לפתח  מחלות שונות העלולות לפגוע בצורה קשה בבריאות הכלב ובאיכות חייו.

 

המזונות המסחריים היבשים מחולקים לפי צרכים שונים (מזון גורים, בוגרים, קשישים, מזון דיאטטי, ועוד ועוד..). בשלב זה של חייו הגור צריך לקבל מזון גורים (Puppy). בהמשך, יש סוגים שונים כשלכל יצרן יש "תוכנית מזון" המייעדת מזון מסויים לגילאים השונים. אנו ממליצים בשלבי הגדילה של הגור לתת לו מזון מסחרי יבש משובח (סופר-פרמיום). במזונות הסופר-פרמיום יש רכיבי מזון איכותיים יותר ברמת נעכלות גבוהה כך שכמות המזון הדרושה לכלב קטנה יותר. כמו כן, כמות הצואה קטנה יותר ויש הטוענים שגם הריח שלה פחות נורא! ככלל, המזונות המשובחים יקרים יותר מהמזונות הסטנדרטים, אך זוהי בהחלט השקעה לטווח ארוך בבריאות ובמבנה הכלב.  כמו בבני אדם, היום ידוע שגם בכלבים הבסיס לבריאות טובה ואיכות חיים גבוהה מתחיל בתזונה נכונה.

מנסיון של  שנים רבות, אנו בחרנו ב "פורינה פרופלאן" כמזון המומלץ ביותר לכלב בכל שלבי חייו. ל"פורינה פרופלאן" תכנית הזנה מושלמת ברמה הגבוהה ביותר (סופר פרמיום) המספקת לכלב את התזונה המלאה לה הוא זקוק על פי צרכיו המשתנים. חברת פורינה המשקיעה משאבים אדירים במחקר ופיתוח מוצרי תזונה מהשורה הראשונה, פיתחה גם סידרה של מזונות רפואיים המיועדים למצבי חולי שונים, על פי המלצת הוטרינר. 

אנא פנו לאחד מאנשי הצוות במרפאה שישמח להסביר לכם על תכנית ההזנה של "פורינה פרופלאן". בעזרת תכנת מחשב יחודית נעזור לכם בהתאמת סוג וכמות המזון המתאימים לכלבכם.

יש לזכור שבכל מעבר ממזון אחד לאחר יש לעשות זאת בהדרגה כשכל פעם מערבבים מעט יותר מהמזון החדש במזון הקודם עד שמגיעים למעבר שלם. לעיתים כלבים רגישים למרכיב מזון מסויים  באוכל ולכן כדאי לשים לב תוך כדי המעבר אם הכל בסדר עם הגור (צואה תקינה, הקאות, מצב העור וכו). בגיל 7-8 שבועות הגור אמור לקבל את מנת המזון שלו ב- 4 ארוחות ביום עד גיל 4 חודשים. מספר הארוחות מצטמצם עם הגדילה, כשבסביבות גיל 6-7 חודשים ניתן לתת את המנה ב- 2 ארוחות ביום ובערך בגיל שנה לרדת לארוחה אחת, אם כי מבחינה רפואית מומלץ לחלק את המנה היומית לשתי האכלות למשך כל חיי הכלב במידה והדבר אפשרי. אלו הם רק קוים מנחים. צריך לבדוק תמיד אם הגור נראה טוב (מדד טוב הן הצלעות: אסור לראות אותן אך צריך להרגיש אותן במישוש), הגור גדל ומתפתח טוב ותאבונו בריא.

בעזרת תכנת ההזנה הממחושבת של "פורינה פרופלאן" ניתן לעקוב בצורה מדוייקת אחר עקומת הגדילה של הגור ולאתר בעיות גדילה כבר בשלבים הראשוניים.

לאחרונה נוסף מרכיב יחודי חדש למזונות לגורים של פורינה פרו פלאן המכיל קולוסטרום בקר. הקול וסטרום מכיל שלל של פקטורים המעוררים ומפעילים את המערכת החיסונית של הגור ומשפרים מאד את היכולת שלו להתמודד עם זיהומים. התוסף נקרא אופטיסטרט ומופיע על כל השקים של פרו פלאן גורים. האופטיסטרט הוא למעשה קולוסטרום בקר שעבר טיפול מיוחד שמסיר ממנו מרכיבים שעלולים לגרות כמו לקטוז חלב(סוכר החלב) ומותיר את הפקטורים החשובים לפיתוח של מערכת חיסונית חזקה ויעילה יותר.

 

חשוב ביותר: תמיד לוודא שיש לכלב כל הזמן מים טריים בכלי מתאים ונקי.

 

מספר איסורים:

·        אין לתת לגור תוספות תזונתיות (כגון קלציום או ויטמינים). תוספות אלו יכולות לגרום לנזק רב ובלתי הפיך במידה והן ניתנות ללא התוויה רפואית. מזון הגורים המסחרי המאוזן והמלא מיועד לספק את כל הצרכים התזונתיים של הגור ותוספות מיותרות יכולות כאמור להזיק ביותר.

·        אין לתת לכלב עצמות למאכל: הן עלולות להתקע במערכת העיכול, לקרוע את דופן הושט או המעי וגם לגרום לחסימות וסתימות. לכן, העצמות מקומן בזבל!

·        אין לתת לכלבים שוקולד (הוא מכיל חומר שרעיל לכלבים!)

·        אין לתת לכלבים בצל על כל צורותיו (חי, מבושל, מטוגן וכו.)

 

כיצד להכין את הבית להגעתו של גור חדש?

רצוי להכין את הבית לקראת הגעת הגור. קחו בחשבון את נושא המשחק וכרסום שגור עלול להפגין וכדי למנוע תסכול והרס של רהיטים או גירוד קירות ודלתות מומלץ בחום להצטייד בגדרה לכלבים או כלוב טיסה. כלוב טיסה עוזר מאד לחינוך לצרכים ובעזרתו אפשר לשמור על הבית נקי ושלם.

הרעיון הוא להרגיל את הגור לכלוב. על ידי קריאת לגור ומתן פרסים בתוך הכלוב הכלב לומד כי הכלוב הוא מקום חביב עליו ולמעשה לשם יקח את הצעצועים והפרסים שלו. הכלוב הופך למעשה למאורה הטבעית  של הכלב. המקום בו הכלב מרגיש בטוח ופרטיות מלאה.

רצוי לזרוק את הפרסים פנימה לתוך הכלוב תוך השמעת צליל מסוים כמו לדוגמא שימוש בקליקר וכך הכלב לומד לקשר את הצליל עם הכניסה לכלוב. בצורה כזו נוכל ללמד מהר את הכלב להיכנס לכלוב.

יציאה לטיולי צרכים רצוי לעשות לעיתים מאד תכופות אפילו כל שעתיים בימים הראשונים על מנת ללמד את הכלב את הנושא ולחזק את ההתנהגות החיובית. כל פעם שהכלב עושה פיפי בחוץ יש לשבחו ולתת פרס. כלבים שלומדים את הנושא טוב יעשו שוב ושוב בחוץ וימנעו מעשיית צרכים בבית.

חשוב לדעת כי אם הכלב עושה בבית לא לכעוס עליו ולהתעלם. במידה וכועסים על הכלב כשעושה בבית צרכים הוא עלול לפתח חרדה מפני הבעלים בהקשר של עשיית צרכים בבית –התוצאה היא שימנע מעשית צרכים לידכם בחוץ ויחזור לעשות בחדר השינה או במקום נסתר אחר.

רצוי להכין פרסים כמו חטיפי כלבים או אפילו נקניקיה פשוטה חתוכה לקוביות קטנות, שמיכות, עיתונים, צעצועי לעיסה והמון חומרי נקוי...

 

ומה אם נוסעים מהבית ?

בהחלט רצוי לקחת את הכלב איתנו לנסיעות קצרות כדי להרגילו לנסיעה וליצור תחושה כי מדובר בחוויה חיובית. לנסיעות ארוכות יותר רצוי לשקול לבקש ממשפחה או חברים לטפל בו  ולהוציאו לטיולי צרכים ולשחק איתו. פנסיון בגיל צעיר עלול לעיתים להיות בעייתי בכל הקשור למניעת מחלות מאחר והמערכת החיסונית של גור עדין לא מפותחת. לפנסיונים מסוימים יש אגף מתאים נקי במיוחד ושמור לגורים צעירים.

יש לאחרונה אתר של "דוג פרנדלי" ובו ניתן לדעת האם אפשר להביא את הכלב לצימר או לחופשה איתכם. האתר מרכז אתרי בלוי וחופש המתירים הבאת כלבים למקום.

מתי לגשת לוטרינר?

כדאי ממש בתחילת הדרך כבר בימים הראשונים להגיע לבדיקה של הוטרינר, הוטרינר יבצע בדיקה גופנית מלאה של הגור ויוכל לאתר בעיות או דברים מיוחדים אליהם יש לשים לב. אפשר לקבל מהוטרינר טיפים ועצות רבות בנושא חינוך ותזונה נכונה. לגזעים מסוימים יש נטיה תורשתית לבעיות מיוחדות והוטרינר יוכל להנחות אתכם לגביהן .

בגיל 6-8 שבועות ניתן לקבל כבר את החיסון הראשון לגור. אנו ממליצים על חיסון משושה או חיסון משולב למחלת הפרוו וכלבלבת. בנוסף טיפול מונע נגד תולעי מעיים שטוחות ועגולות. התילוע והחיסונים יתנו בהמשך כסדרם מספר פעמים על פי הנחיית הוטרינר.

האם אפשר כבר להתחיל לאלף את הגור?

הצעדים הראשונים בחינוך הגור בהחלט ניתנים להעשות כבר בגיל מאד צעיר. שלבים חשובים בחינוך כוללים – תגובה לשם של הכלב, שימוש בחיזוקים והכרה של פרסים והשימוש הנכון בהם.

בהמשך אפשר להתחיל לבצע חשיפה של הכלב לגרויים ובמיוחד ילדים וכלבים צעירים אחרים. מפגשי גורים (כיתת גורים) היא הזדמנות חשובה מאד להתפתחות של הגור. כניסה לבית ספר או גן ילדים בבוקר גם הן הזדמנויות טובות מאד של הכלב להיחשף נכון לילדים והמולה של אנשים ומכוניות. רצוי לעשות זאת במינונים הולכים וגדלים ובהתחלה רק כמה דקות. לתת הרבה פרסים וחיזוקים חיוביים על העמידה הזו ומגע עם הילדים והתמודדות רגועה עם הרעש וההמולה.

אלו צעצעועים מומלצים ?

רצוי לרכוש צעצועים הניתנים ללעיסה וכרסום בלי להזיק לכלב. יש למשל קונג שהוא כדור אדום או שחור בקוטר משתנה עם חור במרכזו הניתן להכניס לתוכו חטיף או למרוח ממרח טעים במיוחד שימשוך את הכלב (למשל גבינה לבנה או חמאת בוטנים ). יש עצמות לעיסה מעור בופלו או בקר, יש חבל משחק דנטלי ועוד ועוד. רצוי לא לרכוש צעצועים שבקלות יעברו פירוק לחתיכות ואז עלולים להיבלע ולהפוך לחסימת מעיים.

האם טוב לקחת על הידיים את הגור?

רצוי למעט בהחזקה על הידים ולא להרגיל את הכלב לכך אלא במקרים בהם רוצים למנוע משהו או מדי פעם כליטוף ומשחק. בגזעים קטנים במיוחד שאותם לוקחים הרבה יותר  על הידים אנו נראה אכן התנהגות שמבטאת את העובדה שהכלב משוכנע שהוא מרכז העולם. כלב כזה עלול לסבך עצמו בנשיכה מול כלב גדול או להפגין התנהגות לא חברותית לאנשים וילדים ואף להיות נשכן קטן.

 

האם מותר לגעת באזניים?

משחק עם הכלב ומגע באזניים לא יגרום לכלב לשום נזק. אזניים של כלב רועים גרמני או של יורקשייר טרייר יעמדו בסופו של דבר בכל מקרה. הסחוס שמהווה את השכבה המסוגלת לתמוך את האוזן הוא עדיין צעיר וגמיש מדי והאוזן שגדלה מהר הופכת להיות כבדה מדי לכן האוזן לעיתים רבות נופלת בגיל צעיר.

לרוב עד גיל 7-8 חודשים האוזן מזדקפת בכלבים בהם המבנה התקין הוא של אוזן זקופה. לעיתים נדירות נדרשת התערבות הוטרינר בחבישה או טיפול כדי לסייע לאוזן לעמוד.

האם טוב לפנק עם המזון שלנו?

רצוי מאד לא להרגיל כלב לאכול יחד איתנו את המזון שלנו. מזון ביתי עלול לגרום לבעיות שונות כולל דלקת מעיים , שלשול עקב שנוי מזון , השמנה ותוקפנות. אחת הסיבות לתוקפנות היא כלב שמקבל ליד השולחן את המזון יחד עם הארוחה של הבעלים. כלב כזה עלול להראות תוקפנות משום שהוא מרגיש כי הוא במעמד בכיר בלהקה ועלול להמשיך בגיל בוגר להיות "זכר אלפא". לא להאכיל יחד איתכם, לתת רק מזון יבש איכותי המכיל את כל המרכיבים והרכיבים של המזון הבריא לכלב. בחירה במזון כמו פרו פלאן גורים תעניק לו גם מערכת חיסונית חזקה יותר .

איך נוכל לדאוג לחזק את המערכת החיסונית של הגור כדי למנוע ממנו להידבק במחלות?

המערכת החיסונית של הגור מושפעת מגורמים רבים בינהם הנוגדנים שקיבל מאימו בזמן ההנקה וספיגה של החלב הראשון של האם הקרוי קולוסטרום. חלב זה הינו למעשה מכיל לא רק מזון אלא גם מרכיבים אשר תפקידם להפעיל תאי מערכת החיסון הצעירים של הגור.

בתוספת של קולוסטרום בקר בפרו פלאן גורים הקרויה אופטיסטארט יש את המרכיבים הללו בכמות גדולה יותר ובכך יש הגעה למצוי מלא של הפוטנציאל של המערכת החיסונית כולל תגובה יעילה יותר לחיסונים שהגור יקבל.

המערכת החיסונית זקוקה לחלבון איכותי , מינרלים כמו נחושת ומגנזיום , אבץ , חומצות שומן חיוניות אומגה 3 ועוד. כל אלו מגיעים בצורה האיכותית ביותר דרך מזון איכותי ומאוזן.

 

חשוב מאד להגיע עם הגור לחיסונים ומעקב שגרתי אצל הוטרינר. אחד היתרונות החשובים במעקב במרפאה הוא כניסה לשיגרת חיסונים ותזכורות אשר ימנעו מצב בו הכלב לא מחוסן ועלול להידבק במחלות שונות. המערכת הממוחשבת אצל כל וטרינר מסייעת לנו לזכור ולהגיע בזמן לטיפול וחיסון.

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד