אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

התנהגות

אנחנו חיים בבית קרקע ולחתולה שלנו יש גישה חופשית החוצה דרך חלון פתוח. לעיתים קרובות היא תופסת לטאות וציפורים קטנות ומביאה אותן הביתה לשחק איתם ולזלול אותם. איך אפשר למנוע ממנה לעשות זאת?

ריבי מאיר וריני חביב-עמירן, המומחיות לטיפול התנהגותי בחתולים, עונות לשאלות שלכם
 
ראשית, כל הכבוד לחתולה שלכם על כך שהיא נוהגת כחתולה אמיתית! לצערנו, בטבע יש גם נטרפים ולעיתים , לצערנו הרב, מדובר בכך שאנחנו, האנשים, רואים זאת. זה לא נעים לנו, אבל – זה מהלך טבעי ביותר, ואנא אל תכעסו על החתולה. בנוסף, היא מביאה את השלל למקום הבטוח ביותר עבורה – הבית. היו בטוחים שהיא מאד סומכת עליכם ומרגישה איתכם הכי קרוב שאפשר – ואנא ראו זאת מנקודת ראותה של החתולה.
 
שנית, מה ניתן לעשות? במידה והחתולה לא מעוקרת, יש לעשות זאת בהקדם. בנוסף, תוכלו לענוד לחתולה קולר אלסטי המיוחד לחתולים שעליו מוצמד פעמון קטן (חובה עליו להיות בעל אפשרות להינתקות מצוואר החתולה ואם וכאשר היא תיקלע למצוקה וחלילה תהיה בסכנת חנק מהקולר).
מטרת הפעמון להרחיק את הטרף המיועד כשהחתולה נעה לקראתו במרדפה להרגו. כמובן שחשוב גם לחרוט את שם של החתולה ומספר טלפון למקרה חירום.

כמו בהרבה בעיות, משחקי חכה תמיד יעילים, הם מחקים באופן מושלם את מעוף הציפור או מרוץ העכבר. חשוב להמשיך ולתת לה לצאת ולהכנס כרצונה, ולתת לה כמובן המון אהבה ואוכל מעולה.
 
בהצלחה וכל טוב.

לראש העמוד לראש העמוד

יש לנו חתולה שאספנו מהרחוב לפני חצי שנה, היא להערכתנו כבר בת 7-8 חודשים. היא מאד נקיה ומטופחת ואנו חיים בבית עם חצר ופרדס קרוב בו היא אוהבת מאד לרוץ עם שאר החתולים שלנו (עוד 3). כולם עושים צרכים מחוץ

יש לנו חתולה שאספנו מהרחוב לפני חצי שנה, היא להערכתנו כבר בת 7-8 חודשים. היא מאד נקיה ומטופחת ואנו חיים בבית עם חצר ופרדס קרוב בו היא אוהבת מאד לרוץ עם שאר החתולים שלנו (עוד 3). כולם עושים צרכים מחוץ לבית רק היא התרגלה לארגז החול שלה. איך ניתן להפסיק את עשיית הצרכים בבית? אנו מאד מעריכים את ניקיונה אך הגיע זמן שתבין כמו שאר החתולים שלנו שקקי עושים בחצר.

 

החתולה פשוט התרגלה לארגז שלה. היא מאד מעריכה את העבודה שהוא נקי כל הזמן ובסביבה שקטה ונוחה לעשיית צרכיה. ניתן להרגילה לעשיית הצרכים בחוץ על ידי קידום הארגז לכיוון הדלת מדי יום עוד כמה צעדים. בסוף פשוט לשפוך את תכולתו עם הקקי בחצר כדי שתזהה את המרקם והריח. למחרת להחליף את החול בחוץ וכך לאט היא תתרגל לעשות בחוץ. כדאי לדאוג למיקום שקט וצנוע ולא חשוף למשל לנביחות כלבי השכנים וכו'.

לראש העמוד לראש העמוד

יש לי חתול בן שלוש שנים, שיש לו הרגל לא נעים לנשוך את הידיים והרגליים של כל מי שנמצא לידו. הנשיכות כואבות מאוד ומשאירות סימנים. לא ידוע מה הסיבה לכך, האם זוהי הפרעת התנהגות או סוג של משחק?

ריבי מאיר וריני חביב-עמירן, המומחיות לטיפול התנהגותי בחתולים, עונות לשאלות שלכם
 
אכן מדובר בסוג של משחק ויחד עם זאת , ברור שההתנהגות איננה נעימה כלל ואם תרצה, ניתן להפסיקה או יותר נכון, לנתב אותה לצורת התנהגות אחרת, שאיננה יוצרת כאב או קושי. חשוב להבין, כל חתול זקוק כמו אוויר לנשימה ומזון למשל, לפעילות משחק המדמה או מחקה באופן מלא את פעולת הצייד של החתולים ה"גדולים" (אריות ,נמרים וכדומה מאותה המשפחה).
 

החתול שלך זקוק לפעילות טבעית לגמרי במשך כל שעות הערות שלו – וזה אומר בעיקר בשעות החשיכה בהיותו חיה לילית מטבעו. אז איך עושים זאת איתו ועבורו- יש פעילויות חכה מצויינות – חשוב מאד לוודא שהחכה מחקה בפעולתה באופן מלא את הצייד הידוע לחתול מתוך הזכרון התאי והגנטי שלו – כלומר חכה ארוכה עם נוצת ציפור המסתובבת בדיוק כמו הציפור ומשמיעה משק כנפיים. בנוסף – חכה שבקצה שלה עכבר ועוד ועוד.
 

חשוב מאד שהחכה עצמה תהיה שחורה או ללא צבע – כדי שלא יהיה כל קשר בינך ובין ה"טרף". חשוב לנתק כל קשר בין הידיים והרגליים שלך ובין פעילות המדמה צייד. מן הסתם שיחקו עם החתול בעזרת הידיים כאשר הוא היה גור ועדיין לא חזק כל כך וכעת – כאשר הוא בוגר הוא ממשיך בכך.
 

אז בבקשה לא לכעוס עליו בשום צורה שהיא וכאשר הוא מראה שפת גוף של פעילות – אנא שלוף החכה המתאימה עבורו – ושחק איתו בעזרתה במשך כחצי שעה או עד שהוא מתעייף ומומלץ כמובן לפני שנת הלילה שלך. חשוב שהידיים שלך ישמשו רק לליטוף ואהבה ולא למשחק ישיר עם החתול. עם סבלנות ואהבה זה יקרה.

לראש העמוד לראש העמוד

לחתול שלי יש מצבי רוח קיצוניים והייתי רוצה לדעת מה אני יכולה לעשות כדי לעזור לו. לפעמים הוא יום שלם חסר מנוחה ומיילל.

חתול לא מיילל סתם לרוב יש לכך סיבה. יכולה להיות בעיה בריאותית כמו כאב, בעיית שתן, שיניים ועוד, אך גם בעיית התנהגות כמו למשל חיזוקים שהוא קיבל בפעמים קודמות שיילל ולכן הוא חוזר על כך. אפשרות נוספת היא חרדה (ANXIETYׂ), מאד נפוצה בחתולים ולרוב מלווה בעוד בעיות כמו השתנה ומציצת שמיכות או בגדים.
 
אני מציע ליצור קשר עם רופא וטרינר המומחה גם בבעיות התנהגות, או לחילופין לגשת לרופא וטרינר שישלול בעיות בריאות ולהזמין מומחית לבעיות התנהגות הביתה. אם תרצו להתקדם אשמח לתת פרטים של אנשי קשר צרו קשר במייל אלי.
לראש העמוד לראש העמוד

בנוסף לכלב הקשיש שלי הבאתי הביתה חתולה בת 3 חודשים ואני מאכילה אותה באוכל יבש מיוחד לגורים. למרות זאת אני "תופסת" אותה כל הזמן אוכלת מהקערה של הכלב (חשוב לציין שזה אוכל יבש מיוחד לכלבים בוגר

בנוסף לכלב הקשיש שלי הבאתי הביתה חתולה בת 3 חודשים ואני מאכילה אותה באוכל יבש מיוחד לגורים. למרות זאת אני "תופסת" אותה כל הזמן אוכלת מהקערה של הכלב (חשוב לציין שזה אוכל יבש מיוחד לכלבים בוגרים וממש לא מתאים לה) איך אני מפסיקה את זה? מה יקרה אם היא תאכל את האוכל של הכלב?

 

אם החתולה אוכלת מצלחת הכלב היא פשוט סקרנית. מזון חתולים איכותי וטוב יגרום לה בסופו של דבר להתרגל למזון שלה ולבסוף תתענין פחות במזון הכלב. אפשר לומר בשקט שחתול היא חיה בה יש ניאופיליה כלומר אהבת החדש אך לרוב המגמה היא להתקבע על סוג אחד טעים במיוחד. ללא ספק מזון איכותי ימנע את התופעה.

לראש העמוד לראש העמוד

החתולה שלנו בת 13 ולפני כחצי שנה החלפנו לה את האוכל.מאז היא עושה צרכיה בתדירות יותר גבוהה. האם צריך שוב להחליף לה את האוכל?

מדד של כמות הצרכים הינו ביטוי לנעכלות המזון. יש מחקרים של חברת "פורינה" המוכיחים כי לחתולים בגיל זה יש בעיה לעכל ביעילות את המזון ולכן המזון לחתולים בגיל זה יותר מרוכז ואיכותי. מזון המכיל מעל 40% חלבון ונעכלות מעל 90% .
לראש העמוד לראש העמוד

יש לי חתולה גורה בת 4 חודשים שסובלת קצת מבעיות התנהגותיות. בגיל 4 חודשים היא מלאה אנרגיה וסקרנות. אני משתדלת לא לנהוג בה באגרסיביות ובסבלנות רבה לנטרל אצלה הרגלים כגון הרס הסלון ואכילת העציצים שלי, שו

יש לי חתולה גורה בת 4 חודשים שסובלת קצת מבעיות התנהגותיות. בגיל 4 חודשים היא מלאה אנרגיה וסקרנות. אני משתדלת לא לנהוג בה באגרסיביות ובסבלנות רבה לנטרל אצלה הרגלים כגון הרס הסלון ואכילת העציצים שלי, שום דבר לא עוזר אפילו לא ספריי דוחה, מה שהיא רוצה היא לוקחת. הווטרינר אמר לי שהיא פראית במיוחד ושאופי זה עניין של מזל בחתולי רחוב. הקטנה שלי רגילה לבני אדם מגיל שבועיים ולמרות זאת היא ממש לא אוהבת אנשים ואגרסיבית לאורחים שלי. דבר אחרון, היא לא נגמלת מיניקה, יונקת לי את הידיים או חולצות שהיא אוהבת, ממש נודניקית. למרות הכול, אני אוהבת אותה מאוד ורוצה שתהפוך לחתולה ממושמעת יותר, נחמדה יותר ושתפסיק לנסות לינוק כול דבר. מה עושים?

 

מה שאת מתארת הוא גורה שמחפשת העשרה סביבתית הולמת. הסביבה שלך מלאה גרויים וניתן להוסיף גרויים מכוונים כדי להימנע מנזקים. יש צעצועים לחתולים, ניתן לתלות חבלים, סולמות על הקיר בעיצוב מתאים לחדר ועוד. יש מנהרות מיוחדות מבד עמיד למשל של פייזלי.
 
בגיל מסוים העסק נרגע ויהיו פחות נזקים.

לראש העמוד לראש העמוד

יש לי חתולה בת 3 חודשים, חירשת. שמתי לב שכשאני יוצאת מהבית והיא נשארת לבד היא מייללת (אני שומעת אותה מלמטה). האם היא מפחדת להישאר לבד? האם זה קשור לעובדה שהיא לא שומעת? זו הפעם הראשונה שיש לי חתולה וא

יש לי חתולה בת 3 חודשים, חירשת. שמתי לב שכשאני יוצאת מהבית והיא נשארת לבד היא מייללת (אני שומעת אותה מלמטה). האם היא מפחדת להישאר לבד? האם זה קשור לעובדה שהיא לא שומעת? זו הפעם הראשונה שיש לי חתולה ואני לא יודעת מה לעשות?

 

ריבי מאיר וריני חביב-עמירן, המומחיות לטיפול התנהגותי בחתולים, עונות לשאלות שלכם
חתולים חרשים נוטים ליילל באופן חזק מהרגיל, והיללות עצמן הן גם מאד צורמות. החתולים החרשים לא למדו מאימן את הדרך והצליל המתאימים לביצוע פעולה זו, ובנוסף הם כמובן לא שומעים עצמם ויחד עם זאת הם רוצים בתשומת לב שהיללה מיועדת עבורה - כך שכל הסיבות האלו יחדיו מביאות ליללות מאד גבוהות וצורמות.

 
חשוב להבין שהצליל טבעי לגמרי. היא צעירה מאד וכמובן מאד לא רוצה שתלכי ממנה. היא זקוקה לחברה – והטוב ביותר עבורה, הוא אימוץ גור מקסים נוסף, רצוי בגילה. זה מאד מאד מומלץ – תמיד עדיף לחתולים לגדול ולחיות עם חתול נוסף - הוא גם חברה נהדרת וגם מגן, תומך, בן זוג למשחק ועוד ועוד. אנחנו, בני האדם, הולכים לעניינינו והחתול נשאר לבדו וזה קצת לא נעים מבחינתו ובהחלט מאד משעמם.

 
אם תחליטי שאין באפשרותך להיות אחראית לגידול וטיפול בשני חתולים, אנא דאגי לשחק ולהיות עם החתולה כעת ולתמיד, בכל יום בבוקר כעשרים דקות – חצי שעה, לפני שאת עוזבת את הדירה.

 
אנא עשי זאת גם בשעות הערב- לילה כמובן – ועשי בזמן זה כל מה שחתולה עושה עם אחיה – כלומר משחקים מתאימים אינטראקטיביים – משחקי חכה וכדומה וכדאי לאפשר לצפות בכל הקורה בחוץ באופן בטוח (רשתות על החלונות בכל הקומות מעבר לקומה ראשונה) פעילויות עצמאיות עבורה בתוך הדירה: מדפים מדורגים לעלות ולרדת, מקומות גבוהים לקפוץ אליהם, מנהרות למיניהן עם שפע של משחקים מוחבאים וגם חטיפים מוחבאים בתוך קרטונים וקופסאות עם חורים ועוד ועוד שפע רעיונות, כדי להשאיר אותה עם עניין טבעי לחתולים.

לראש העמוד לראש העמוד

שלום, יש לי חתול סיאמי בוגר מקסים בן ארבע. מזה כשנה יש לו בעיית התנהגות שקשה לי לרסן - הוא לוקח בפיו את האוכל היבש וישר רץ לשטיח בסלון או בחדר השינה, זורק ומפזר אותו ואוכל משם. איך אפשר לגרום לו לאכול

שלום, יש לי חתול סיאמי בוגר מקסים בן ארבע. מזה כשנה יש לו בעיית התנהגות שקשה לי לרסן - הוא לוקח בפיו את האוכל היבש וישר רץ לשטיח בסלון או בחדר השינה, זורק ומפזר אותו ואוכל משם. איך אפשר לגרום לו לאכול מהכלי מבלי להשאיר "מזכרות" בכל הבית?

 

ריבי מאיר וריני חביב-עמירן, המומחיות לטיפול התנהגותי בחתולים, עונות לשאלות שלכם
 
אכן מדובר בבעיה התנהגותית וכמו תמיד במקרים אלו ובכלל – אנא אל תכעס על החתול ואל תנהג כלפיו באלימות כלשהי , חלילה, מילולית או פיזית. תמיד – כאשר חתול עושה פעולה כלשהי, שנראית לנו, בני האדם, מוזרה או בעייתית (עבורכם), יש לזכור שהוא עושה זאת מתוך צורך כלשהו ולעולם לא כדי להכעיס בכוונה. הוא פשוט נוהג בדרך שמרגישה לו הטבעית ביותר בנסיבות שנוצרו, וחשוב שההתייחסות שלך תהיה שתהיה חיובית, ומתוך חשיבה על מתן פתרון "שיזרום" עם החתול וצרכיו.
 

במקרה הספציפי שאתה מתאר, ומבלי שיש לי את כל הפרטים הנחוצים, הרי שכנראה מדובר בפחד כלשהו שאותו מפגין החתול מפני אכילה במקום בו נמצא האוכל. האם יש כלב, חתול או אולי אדם, שמפניהם מפחד החתול ואשר הוא חייב להתרחק מהם כדי לאכול?
 

הייתי מציעה לכם כך – שימו לו את האוכל הרגיל וגם אוכל צ'ופרי שהוא מאד אוהב על מצע כלשהו, פלייסמט מפלסטיק למשל, וכן – בחדר השינה או בסלון – כנראה רק שם הוא מרגיש בטוח מסיבה כלשהי, ותראו מה קורה. דאגו לכך גם שכלי מים טריים ונקיים יהיה גם הוא שם ופשוט "תזרמו" עם החתול. בכל מקרה - הרבה אהבה ובלי כעס.

לראש העמוד לראש העמוד

יש לי גורת חתולים כבת שלושה וחצי חודשים. בשבוע האחרון, ללא סיבה מיוחדת, היא לא מפסיקה לילל בחוזקה בכל פעם שאין לה גישה אלינו, למשל בלילה שאנו מסתגרים בחדר השנה. היללות חזקות מאוד ואנחנו לא עוצמים עין.

ריבי מאיר וריני חביב-עמירן, המומחיות לטיפול התנהגותי בחתולים, עונות לשאלות שלכם
 
אכן מדובר בסימפטום שיש לטפל בו ובמהירות. אנא, קחו אותה לווטרינר המטפל בה כדי לשלול בעיה פיזיולוגית (ייתכן והיא נמצאת בייחום, למרות גילה הצעיר יחסית, ואז חשוב מאד לעקר אותה בהקדם האפשרי). והיה והווטרינר יאשר את בריאותה המלאה והטובה של החתולה – אז אכן מדובר בהתנהגות שניתן לסייע לכם להתמודד איתה, כך שהחתולה תקבל מענה לצרכיה ואתם תוכלו לישון בשלווה כל הלילה, כל לילה.
 
החתול הוא חיה לילית בעקרון, וזה אומר ששעות החשיכה ולאורך כל הערב והלילה, זה הזמן בו החתולים ערים ופעילים. ההצעה שלנו היא זו: שחקו איתה בפעילות אינטראקטיבית, עם צעצועים שלה או כל דבר שיפעיל אותה. במשך כחצי שעה עד שעה בשעות הערב, כשאתם שלווים ומוכנים להקדיש לה זמן איכות. לאחר מכן אנא תנו לה אוכל טעים ביותר שהיא אוהבת (שימורים איכותיים או יבש) וכמובן דאגו לכך שהאוכל יהיה טרי, המים נקיים וגם כמובן ארגז החול ללא צרכים. בנוסף – תנו לה עוד זמן איכות עם תשומת לב בכל דרך שהיא אוהבת – ליטופים, סירוקים, רביצה משותפת ועוד.
 
לאחר מכן, שחקו איתה שוב במשחקים האהובים עליה (הרבה חתולים מאוד אוהבים את החכה) ואז שימו לה עוד מהאוכל הטעים ביותר שהיא אוהבת, כדי שהיא תוכל לנשנש להנאתה בכל עת. ארגנו לה מקום נעים, חמים ואפשרות להתכרבלות לצורך שינה והשאירו כמובן עוד חטיפים מוחבאים בתוך קופסאות פלסטיק קטנות ונקיות, שיש חורים בצידיהן, כך שיהיה לה משחק שיעסיק אותה. תוכלו גם לעשות דבר דומה עם משחקונים למיניהם – כל דבר אשר יאתגר אותה במשך הלילה להנאתה כחתולה אמיתית.
 
לסיכום – אנא היעזרו בסבלנות. תוך מספר ימים היא תיכנס לשגרה טובה ונעימה זו ואתם תוכלו לישון כל הלילה בנעימים.
לראש העמוד לראש העמוד

לאחרונה אימצתי חתולה בת 4 חודשים, מקסימה ושובבה. בנוסף, יש לי בבית כלב בן 9 חודשים. החתולה רצה ממקום למקום והוא בעקבותיה וכך מתנהלים מרדפים בבית. הכל כמובן בקשקוש זנב הוא אפילו מרשה לה לשתות מכלי המים

לאחרונה אימצתי חתולה בת 4 חודשים, מקסימה ושובבה. בנוסף, יש לי בבית כלב בן 9 חודשים. החתולה רצה ממקום למקום והוא בעקבותיה וכך מתנהלים מרדפים בבית. הכל כמובן בקשקוש זנב הוא אפילו מרשה לה לשתות מכלי המים שלו. עם זאת, כלפי חוץ זה נראה שהוא מציק לה, למרות שהיא לא נראית מפוחדת: לפעמים היא משחקת איתו עם הרגליים והוא מתרגש ומלקק אותה ומריח אותה מכל הכיוונים (כשהוא לא מוצא אותה הוא מתחיל ליילל). הוא כלב די גדול ואני חוששת שבלי כוונה הוא יכול להזיק לה. איך אדע מתי להפריד ביניהם?

 

את בהחלט יכולה להיות רגועה וכל עוד החתולה בריאה וחזקה ,יודעת להגן על עצמה, וכאשר נמאס לה היא מגיבה בסטירה קלה באויר או עשיית "פווו" לכלב – זה בסדר גמור.  חשוב מאד להבין שלחתולים ולכלבים יש שפת גוף ומסרים שונים לחלוטין, ולעיתים לוקח זמן עד שהם מכירים זה את שפתו של האחר או האחרת. פרק זמן זה של ההיכרות הוא בהחלט מסוכן קלות לעיתים, ואז יש להשגיח וכאשר יש הבדלים משמעותיים בגודל ובהתנהגות בין החתול והכלב – להתערב עד שהחתול או החתולה גדולים פיזית ובטוחים בעצמם, כדי להתגונן ולהעביר מסרים ברורים.כמו בכל התאקלמות – משך הזמן הוא בסביבות שבועיים-חודש , כאשר כמובן , כל מקרה לגופו, אבל באופן כללי – בזמן זה יש להשגיח ולוודא שאין תאונות ותקלות וכל אחד יודע לשמור על עצמו ולכבד את גבולות האחר. בנוסף – חשוב מאד לאפשר לחתולה להגיע למקומות גבוהים ומוגנים מבחינתה , בכל עת .

 

כלומר – לצייד את הבית במדפים מדורגים פנויים לטיפוס ו/או בכל אביזר אחר המתאים למחבוא ומסתור במקומות אליהם הכלב לא יכול להגיע.

 

מזון היבש וגם הרטוב של החתולים מאד טעים לכלבים וחשוב להניחם במיקום גבוה כל הזמן וגם את המיים כמובן.עניין עשיית הצרכים יכול גם הוא להוות מיקום אסטרטגי לכלב לשחק (להציק) לחתולה.מומלץ להצטייד בארגז פתוח עמוק ורחב , כדי שהחתולה תוכל לצאת ממנו , ולא תרגיש כלואה , כמו שעלול לקרות כאשר יש מכסה עם פתח אחד , לארגז החול.כמו-כן יש צורך לוודא שהכלב לא מנשנש את צואת החתולה (הם נוטים לעשות זאת...) ולא מפריע לה בעשיית הצרכים באופן כללי.חוץ מזה – "לזרום" ולתת להם לשחק ולאהוב זה את זו וההפך – ככל שהם יירצו.באופן טבעי גם כלבים וחתולים מסתדרים נפלא , כאשר בני האדם לא מתערבים יותר מידי...בהצלחה ונשמח לקרוא עדכונים.נ.ב. – עיקור לחתולה חובה כמובן וגם סירוס לכלב מאד מאד מומלץ.

לראש העמוד לראש העמוד
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד