אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

תזונה

כמה זמן אפשר להשאיר מזון יבש בכלי פתוח בלי שהוא יאבד את ערכו התזונתי או את הריח והטעם המושך את החתולים? האם שמש ישירה או לחות לפנות בוקר גורמים לקלקול מהיר?

מזון יבש יש לאכסן בכלי סגור ובמקום קריר. יש לזכור כי המזון יותר ברטיבות שנעה סביב 8-9 אחוזי לחות ובמזג האוויר הישראלי שוררים אחוזי לחות קרובים ל-60 אחוז רוב הקיץ.
 

מהר למדי המזון היבש סופח לחות ומתחיל תהליך של התפתחות פטריות ומזיקים אחרים. להערכתי אין לתת מזון שעמד יותר מ-8 שעות.
 

שמש ישירה גורמת לדעיכת ויטמינים והרס חומצות שומן חיוניות. את המזון רצוי לתת במקום קריר ומוצל.

לראש העמוד לראש העמוד

האם מזון שהורטב במים או מרק מתקלקל יותר מהר ממזון יבש?

מזון שהורטב נמצא במצב בו קל יותר למיקרואורגניזמים להתפתח בזמן קצר , חיידקים רבים מכפילים את מספרם כל מספר דקות כך שבשעתיים יש לנו תרבית חיידקים.

 
למרות היותו של המזון היבש כמעט סטרילי, לאחר היצור הסביבה אינה סטרילית. לכן אני רואה במזון שהורטב עם פוטנציאל גבוה יותר לקלקול והחמצה.

לראש העמוד לראש העמוד

האם חשוב לתת לגורים וחתולות מניקות מזון איכותי יותר?

בהחלט כן, גורים צורכים מזון לקיום גופם אך גם לגדילה ולכן הם זקוקים לרמת ויטמינים ומינרלים מותאמת. יש חשיבות גם ליחס בין המרכיבים.


חתולה מניקה זקוקה לכמויות אנרגיה, חלבון, ויטמינים ומינרלים ברמות גבוהות עד פי 4 מחתולה לא מניקה, כך שהיא במיוחד זקוקה למזון עשיר.

 

בפרו פלאן לדוגמא אחוז החלבון גבוה מ-40% על מנת לאפשר מצב אופטימלי עבור חתולה מניקה או חתול שרוצים לשמור על מסת גוף רזה שלו בזכות ערכי חלבון גבוהים.

לראש העמוד לראש העמוד

האם בשר מבושל ללא עצמות הוא מזון שלם ומאוזן לחתולים? האם בשר חי הוא מזון שלם ומאוזן?

בשר לבד אינו מספק את כל צרכי החתול הוא מעניק חלבון בלבד.

 

החתול זקוק מלבד חלבון למרכיבים רבים אחרים כמו טאורין (לבריאות העיניים והלב), מינרלים שונים כמו מנגן, נחושת, סלניום ועוד, ויטמינים רבים כמו ויטמין A, תיאמין (חשוב למניעת הפרעות עצביות קשות ) ועוד. היחס בין המרכיבים גם הוא חשוב מאד ויש על כך טבלאות מסודרות המבוססות על ידע רב ומעמיק בתחום.

 

כל אלו מביאים את מדע התזונה להתפתחות כזו שאין סיכוי להרכיב מזון איכותי אמיתי לחתול שלנו.

 

ברור כי חתולים חיו וחיים גם היום בלי כל אלו אך ברור גם כי תוחלת חייהם נמוכה יותר והם סובלים ממחלות רבות ושונות אותן אנו יודעים היום לשייך לתזונה לקויה.

 

חתול בית שמור ומטופל עשוי להגיע בקלות לגיל 15-16 ופעמים לא מעט אף מעל זה.

לראש העמוד לראש העמוד

אם לא היה שיקול של מחיר, האם עדיף להאכיל בשימורים או מזון יבש?

יש חשיבות גדולה לחתול לצרוך על בסיס קבוע מזון יבש בעיקר מטעמים של שמירה על בריאות השיניים והחניכיים.

 
חתול שאוכל רק שימורים עלול לסבול מדלקות חניכיים קשות שיובילו לטיפול רפואי אינטנסיבי. ניתן בהחלט לגוון עם שימורים את מזונו אך חשוב לשמור על מזון היבש כבסיס לתזונה היומית שלו.

לראש העמוד לראש העמוד

האם יש הבדל בערך התזונתי בין שימורים בעלי מרקם אחיד לבין שימורים המכילים כופתיות ברוטב ?

ההבדלים לרוב הם יותר לטובת הפחמימות בשימורים המכילים כופתיות ברוטב. לא תמיד ותלוי באיזה מוצר מדובר.

לראש העמוד לראש העמוד

האם יש קשר בין טעימות של מזון לערך התזונתי שלו?

בהחלט לא, לא כל מזון שטעים מאד לחתול הוא בהכרח מזין אותו ושומר על בריאותו. חומרי טעם וריח מושכים לעתים מפצים על מוצר נחות.


אם זאת מוצרי איכות משובחים ניחנים בטעם מובחר. לדוגמא פאנסי פיסט טעים מאד וגם אחד השימורים המזינים ביותר בעולם לחתולים עם הרכב תזונתי שלא יבייש ארוחת מלכים לטייסי חלל.
 

לראש העמוד לראש העמוד

מדוע יש צורך באישור וטרינר לקניית מזון וטרינרי?

מדיניות החברה היא חד משמעית למכירת מזון וטרינרי רק על ידי וטרינרים מאחר והווטרינר הוא האדם היחיד המוסמך באמת להחליט לגבי שינויי תזונה שעשויים מחד לעזור אך גם להזיק לחיה במידה ולא ניתנו בצורה הולמת.

 
לא הייתי רוצה שבעל חנות (אם כל הכבוד לו) יחליט על מזון לחתול חולה.אגב, הנושא קיים כך בכל העולם בצורה די ברורה. לצערי קיים מצב לא טוב בארץ שחברות אחרות לא תמיד מקפידות על כך.

לראש העמוד לראש העמוד

ידוע שחתולי בית "נוהגים" להשמין, ידוע שזה גם פוגע בבריאותם. כיצד ניתן לדעת כמה אוכל חתול בוגר צריך לאכול ביום אחד בכדי להישאר בגודל "נורמלי"?

השמנה בחתולים היא לעיתים בעיה הקשורה בפעילות גופנית נמוכה - למעשה חתול בית החי רק בדירה לא יכול שלא להשמין אם לא דואגים לו לתעסוקה.

 

עכשיו איך עושים כושר לחתול? יש היום יותר מתמיד מידע על כל הקשור בהעשרה סביבתית לחתול והחשיבות שלה לא רק לפעילות הגופנית אלא גם למניעת חרדות ובעיות התנהגות המתבטאות לרוב בהשתנה בבית או על המיטות + לפעמים נשיכה ועוד בעיות שונות. ראיתי בתים בהם תלו שטיחים על הקיר לטיפוס - חבלים מהתקרה, צעצועים שונים מיוחדים להעסיק את החתול, אפשר לשקול חתול צעיר שיפעיל את המבוגר ועוד. חפשו תחת העשרה סביבתית וחתול באינטרנט.


לגבי תזונה - יש מזונות מיוחדים לחתולים כאלו ואני ממליץ בחום לחפש את אלו בהם ריכוז החלבון הוא גבוה במיוחד וריכוז השומן נמוך מהרגיל. לדוגמא במוצר מסוים % 47 חלבון ו -% 11 שומן. ברוב המזונות הרגילים אחוז החלבון הרבה יותר מתון.ריכוז חלבון גבוה ישמור יפה על מסת גוף רזה אך ימנע עליה במשקל. חתול היא חיה המסוגלת לקיים את האנרגיה בגוף מחלבון ובעשותה זאת לשמור על משקל תקין ובריא תוך מניעת סכרת.

לראש העמוד לראש העמוד

אנחנו מגדלים חתולה מגיל שבועיים בערך. אחרי כמה אריזות של מזון לחתלתולים העברנו אותה למזון חתולים רגיל. כיום היא ב 7 חודשים. האם היא אמורה לקבל מזון גורים עד גיל שנה? זה מה שראיתי בפרסום של חברה מסוימת

אנחנו מגדלים חתולה מגיל שבועיים בערך. אחרי כמה אריזות של מזון לחתלתולים העברנו אותה למזון חתולים רגיל. כיום היא ב 7 חודשים. האם היא אמורה לקבל מזון גורים עד גיל שנה? זה מה שראיתי בפרסום של חברה מסוימת, ואני רוצה לדעת האם יתכן "שעצרתי" את הגדילה/התפתחות שלה בזה שנתתי לה מזון חתולים רגיל. תודה.

 

לידיעה, חתולים משלימים התפתחות בגיל חמש שנים. את הקפיצה הגדולה בהתפתחות החתול מבצע עד גיל שנה.אין חשש מעצירת התפתחות.למעשה המרכיב החשוב ביותר במזון החתול הוא כמות החלבון ואיכותו.


רמת חלבון גבוהה תמנע עליה במסת שומן ותשמור את החתול עם מסת גוף רזה בריאה - מסת גוף רזה היא השרירים עצמות ואיברים פנימיים חוץ משומן ומאגרי פחמימות.

לראש העמוד לראש העמוד

החתולה שלי לא מרוצה ממזון איכותי ויקר , ומתלהבת מאוכל פשוט שקניתי לחתולי רחוב.האם להתעקש על האיכותי למרות "חוסר התלהבותה"?

לא מומלץ להתפשר על מזון שאינו איכותי. מזון זול עלול לעלות ביוקר,בביקורים תכופים אצל וטרינר.

 

אפשר לנסות טעמים שונים ממגוון חברות.לחתולים יש את ענין העדפה לטעם מסוים.לדוגמא קבוצת טעמים כמו דגים ,עוף וכו', נסו למצוא את הטעם המועדף במזון איכותי.

לראש העמוד לראש העמוד

יש לנו גור חתולים בן 4 וחצי חודשים. ע"פ המלצת וטרינרית, עליו לאכול כמות מדודה של מזון ביום, החתול מחסל את הכמות בחצי יום ומבקש תוספת. החתול שמן, האם עלינו להפחית בכמויות על מנת שירזה או לאפשר לו

יש לנו גור חתולים בן 4 וחצי חודשים. ע"פ המלצת וטרינרית, עליו לאכול כמות מדודה של מזון ביום, החתול מחסל את הכמות בחצי יום ומבקש תוספת. החתול שמן, האם עלינו להפחית בכמויות על מנת שירזה או לאפשר לו לאכול כרצונו?

 

לגורי חתולים בגיל זה יש תאבון רב, הבטן הנפוחה נובעת לא מהשמנה אלא משרירי בטן לא מפותחים וקיבה קטנה, לא ממליץ להגביל, בסופו של דבר הוא זקוק למזון הזה.


מזון איכותי מרוכז עם ערך חלבון גבוה מעל 40% עשוי להפחית את הכמויות.

לראש העמוד לראש העמוד

קיבלתי חתול בן 5 חודשים האם צריך להאכיל אותו פעמים ביום או ארוחה אחת ביום בהתאם לכמות הרשומה על מאכלי החתולים?

חתול לא מומלץ להאכיל בארוחות אלא לתת לו גישה חופשית למזון. חתול נורמלי יאכל כ-10-15 פעמים ביום כל פעם מנה קטנה.

את הכמות היומית ניתן לווסת על פי המומלץ בטבלה ובכל מקרה ניתן לאזן את הכמות על פי מצבו הגופני של החתול.


בקישור זה מופיע מאמר בנושא.

לראש העמוד לראש העמוד

למיטב ידיעתי, מזון חתולים המכיל קמח חיטה וקמחי מזונות אחרים בעיקר (כמו שפריסקיז מעדני החתול למשל מכיל) אינם נחשבים כמזון איכותי במיוחד?!

מנסיוני הרב בתחום, המזונות לחתולים עשויים להכיל גם מרכיבי חיטה למיניה ואין לכך שום קשר לאיכות המזון. מזונות איכות רבים לחתולים מכילים חיטה.


מוצר פריסקיס הוא בהחלט אחד מהמוצרים הטובים היום לחתולים, עבור כספך את מקבלת תמורה הולמת מאד. המזון שייך לקטגוריית מזונות הפרימיום.

 
לחברת פורינה יש סדרה של מזונות לחתולים בקבוצת הסופר פרימיום הקרויה פרו פלאן . בפרו פלאן גם יש שימוש במרכיב חיטה ואין כאן שום עדות לנחיתות. גם במזונות וטרינריים רבים יש מרכיב חיטה תלוי באיזה מזון ולמה מיועד.


אני מציע שאשוחח עם הוטרינרים שלך ואסביר את הענין באופן מקצועי ואעדכן לגבי רמת נעכלות, חומציות שתן, תקני איכות ובטיחות במזון של חברת נסטלה פורינה העולמית  ועוד ועוד.


לקוחות רבים בעולם מאכילים את המוצר להנאתם ובריאותם של חתולי הבית. לי אישית יש 17 חתולים אותם אני מאכיל במזון לשביעות רצונם המלאה תרתי משמע.

לראש העמוד לראש העמוד
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד