חינוך גורי חתולים לעשיית צרכים בארגז חול

ארגז חול חיוני לכל חתול החי בבית בלבד , אך מומלץ גם לחתולים היוצאים החוצה. זאת, בכדי להרגיל גם אותם ולמנוע בעיות עתידיות כאשר יציאה מהבית אינה אפשרית או מומלצת.
חינוך גורי חתולים, לעשיית צרכים בארגז החול אינו מסובך ואפשר בקלות לחנך את הגור ואף חתול בוגר להשתמש בו . עקבו אחרי המדריך שלנו ותוכלו להקנות לחתלתול שלכם שימוש בטוח וקל בארגז.

בחירת ארגז החול הנכון

לגורי חתולים מומלץ לבחור בארגז פלסטיק בעל שוליים נמוכים יחסית בכדי לאפשר להם גישה נוחה. לאחר שיגדלו ניתן להחליף את הארגז לארגז גדול ועמוק יותר המותאם לחתול בוגר.
לחתול יהיה מספיק מקום להסתובב בתוכו ובכך ימנע פיזור חול ופסולת מחוץ לארגז. לגורי חתולים שרק לומדים להשתמש בארגז, מומלץ לבחור תחילה בארגז פתוח ללא מכסה, להסתגלות וקלות כניסה ויציאה ממנו. לאחר ההסתגלות, ואם אתם רוצים למזער הפצת ריחות וכן להעניק לחתול יותר פרטיות, כדאי לעבור לארגז סגור. כלל אצבע הוא שצריך להיות ארגז חול אחד לכל חתול בבית ועוד ארגז נוסף מעבר לו.

בחירת החול הנכון

קיים מגוון גדול של חול לחתולים ולכל חתול ההעדפה משלו. חול מתגבש, חול ריחני, חול עשוי שבבי עץ , חול קריסטלי - כולם אפשריים . בחרו את החול הרצוי לכם , בדקו שהחתול מרגיש עמו בנוח וחשוב ביותר- עקבו אחר ההוראות על האריזה לגבי הכמות הרצויה שיש לשים בארגז. חשוב מאד לשים לב כי אתם שמים כמות מספקת של חול שיאפשר חפירה וכיסוי נוחים. במידה והחלטתם לשנות את סוג החול- יש לעשות כך בהדרגה כך שהחתול יוכל להסתגל למרקם החדש.

מיקום ארגז החול בבית

חשוב למקם את ארגז החול באזור שקט בבית שמאפשר לחתול מתן צרכים בשקט ובשלווה. אין למקם את הארגז במסדרון עמוס תנועה, ליד מכונת כביסה מרעישה או באזור אחר בו קיימים רעשים פתאומיים. חשוב גם למקם את הארגז רחוק מהאזור בו נמצאים קערת האוכל והשתייה. גם חתולים רוצים מרחק בין השניים! כעת שבחרתם את הארגז המתאים, ארגנתם את החול וסידרתם מיקום שקט בבית, אפשר לעבור למשימה העיקרית – חינוך ואילוף גור החתולים או החתול הבוגר לארגז החול.

3 שלבים לחינוך גורי חתולים לארגז חול

כך תחנכו את גור החתולים או החתול הבוגר שלכם ב-3 שלבים פשוטים לאילוף למתן צרכים בארגז:

1. מעקב אחר סימנים שהחתלתול שלכם צריך להתפנות – פקחו עין על הגור שלכם ושימו לב לסימנים מקדימים כגון רחרוח הרצפה, גרד אזור אחורי או כניסה לתנוחת כריעה.

2. כשאתם מזהים את הסימנים- קחו את החתלתול והניחו אותו בעדינות בתוך ארגז הצרכים. לגור החתולים שלכם, שלפוחית שתן קטנטנה ולכן כדאי ורצוי לשים אותו בארגז הצרכים גם מיד לאחר אכילה או שתייה, וכן מיד לאחר שהתעורר משינה. לאורך הזמן, הגור שלכם יתחיל לקשר בין מתן צרכים לנוכחות בתוך הארגז ויעשה דרכו אליו לבדו.

3. שבחו את החתלתול אחר שימוש בארגז- ליטוף , מילות חיבה ואף פינוק טעים אחרי שימוש בארגז ילמדו את הגור שלכם לקשר את הארגז לחיזוק החיובי ובמהרה הוא ישתמש בו בביטחון.

זכרו -  תאונות קורות. היו סבלניים והתמידו ולעולם אל תכעסו או תענישו חתלתול שפספס ועשה ברחבי הבית. נקו את האזור והמשיכו באימונים.
חשוב ביותר - במידה והגור או החתול הבוגר כבר למדו להשתמש בארגז ולפתע החלו במתן צרכים מחוץ לו - יתכן ומדובר בבעיה רפואית כגון, דלקת בדרכי השתן התחתונות.
במקרה כזה חשוב לפנות מיידית לווטרינר לבדיקה.

חשיבות ניקוי ארגז החול

אם אתם רוצים להימנע מתאונות בביתכם ולהבטיח הצלחה באילוף של החתול שלכם לשימוש בארגז החול, ודאו שאתם מנקים את הארגז שלו באופן קבוע.
כיצורים נקיים, חתולים לא ירצו להשתמש בחול מלוכלך ומלא פסולת ויש אפילו חתולים בררנים שלא ירצו להשתמש בארגז גם לאחר שימוש יחיד!
נקו את הפסולת המלוכלכת לפחות פעם ביום, אך ייתכן שתצטרכו לעשות זאת יותר. הכל בהתאם למספר החתולים שיש לכם ולתדירות השימוש שלהם בארגז. אחת לשבוע מומלץ לבצע ניקוי יסודי של הארגז: לרוקן אותו ולשטוף אותו עם מים חמים וחומר ניקוי עדין כסבון כלים. הימנעו משימוש בחומרי חיטוי חזקים שכן אלה עלולים להיות רעילים לחתולים. לנשים בהריון מומלץ מאד להימנע מניקוי ארגז החול לאורך כל ההיריון, בשל חשש מהדבקה בטפיל הטוקסופלסמה (שמועבר בצואה חתולים) ויכול לסכן את ההיריון והעובר.