טיפול בשלשול כרוני אצל חתולים

מהן דרכי הטיפול המומלצות בשלשול כרוני, וכיצד יודעים איזו מהן מתאימה לחתול שלכם? כל הפתרונות לבעיה שחשוב להכיר, והמלצות למזונות קלים לעיכול

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה 

 

למרות שמדובר בבעיה לא כל כך נעימה, שלשול אינו תופעה נדירה בחתולים. הוא יכול להופיע בכל גיל, גם אצל חתולים בריאים בדרך כלל. לא מדובר במחלה בפני עצמה, אלא בסימן שמצביע על פגיעה במערכת העיכול או באחת ממערכות הגוף שמחוץ לה. אחרי שהכרתם את התסמינים ואת הגורמים האפשריים לבעיה, ואחרי שהווטרינר ערך בדיקות רלוונטיות מקיפות, הוא יעניק לכם את האבחנה המתאימה וידבר על דרכי הטיפול המתאימות. 

לרוב, הסיבות לשלשולים מתחלקות לשתיים – מחלה שמקורה מחוץ למערכת העיכול ומחלה שמתרחשת בתוך מערכת העיכול. במקרה בו אובחנה מחלה מהסוג הראשון, ימליץ הווטרינר על טיפול מתאים במחלה. ככל שהחתול ירגיש טוב יותר, כך תפחת הופעת תסמיני המחלה המשניים שלה ותוסדר גם פעילות מערכת העיכול שלו. 

במקרה בו נראה כי מקור השלשול הכרוני הוא במחלה חבויה בתוך מערכת העיכול, בעיקר כאשר אין סימנים מדאיגים יותר כמו ירידה חריפה במשקל, הקאות תכופות או ירידה בתאבון, גישת טיפול נפוצה תהיה ניסיון החלפת המזון של החתול. המזון שהווטרינר ימליץ עליו יהיה מזון קל לעיכול, והחתול יועבר אליו לפרק זמן מסוים – לרוב, למשך 14 ימים לפחות. מטרת המעבר תהיה לבחון אם השלשול פוסק, כדי לבחון את הצעדים המתאימים הבאים. 
 

אילו מזונות נחשבים קלים לעיכול ומה הם מכילים?

מעבר לתפריט שתומך במערכת עיכול פגועה הוא אחת מההמלצות הנפוצות במקרים מהסוג שתיארנו. תחת ההגדרה של מזונות קלי עיכול נמצאים מזונות המבוססים על רכיבים אשר נספגים ביתר קלות, ומכילים סיבים, פרביוטיקה ויטמינים ומינרלים המסייעים להחלמה ולתפקוד תקין של מערכת העיכול. 

מזון כזה יכול לתרום באופן משמעותי לשיפור בתחושתו הכללית של החתול ולהפחית מהתסמינים שהוא סובל מהם. למעשה, במחקרים רבים נמצא כי החלפת מזון למזון קל לעיכול יכולה להביא להיעלמות השלשול הכרוני בכ-50% מהחתולים(!) 
 

הפתרון המוביל לחתולים שזקוקים למזון קל לעיכול

סדרת המזונות של פרו פלאן מבית פורינה מיועדת ללוות את החתולים לאורך כל שלב בחיים – כולל במצבי אתגר בריאותי. בסדרת Veterinary Diets תמצאו מזונות וטרינריים ייעודיים, המותאמים לטיפול בבעיות רפואיות שונות בהן גם מחלות מערכת העיכול. כלל המזונות נבדקו והוכחו מדעית, על מנת לתת לחתול את כל מה שנחוץ לתפקודו. 

פרו פלאן EN הוא מזון קל לעיכול, המיועד לעזור לחתולים בוגרים ולחתלתולים הסובלים ממחלות במערכת העיכול שמתבטאות בשלשול, הקאות, תיאבון ירוד וירידה במשקל. המזון מכיל חלבון איכותי וקל לעיכול ממקורות מצומצמים, כדי להפחית תופעות של חוסר סבילות או אלרגיה למזון. 

בנוסף, פרו פלאן EN מכיל גם פרביוטיקה ייחודית לתמיכה בחיידקים הטובים במערכת העיכול, לצד סיבים התומכים בבריאות תאי מערכת העיכול. EN קיים גם בצורת מזון יבש וגם בצורת מזון רטוב, כך שהוא יכול להתאים להעדפתו של כל חתול. הוא מותאם כהזנה רציפה לחתולים בכל שלבי החיים, בוגרים וגורים כאחד. 

במחקר שבוצע על חתולים שסבלו משלשול כרוני, נמצא כי הזנה במזון EN רטוב הביאה לשיפור במרקם הצואה ב-70% מהחתולים ולהיעלמות השלשול בכ-50%. כך שאם גם החתול שלכם סובל משלשול, מעבר למזון קל לעיכול יכול להיות הפתרון שחיפשתם.