10 הכלבים החכמים בעולם

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

חברנו הטובים שהולכים על ארבע, ידועים באהבתם האין סופית אלינו, במתיקות וגם בחוכמה שלהם. על פי מחקרים, רמת האינטליגנציה של כלבים גזעיים נמדדת ע"י האינסטינקטים שלהם, ציות ויכולת ההסתגלות. ישנם גזעים הלומדים פקודות חדשות ומגוונות במהירות, ואפילו מצליחים לזכור אותן לאורך זמן. האינטליגנציה של הכלבים נמדדת גם בכמה מילים הם מצליחים ללמוד ואפילו ישנה גם תחרות שמצאה את הכלב החכם בעולם. הכירו את 10 גזעי הכלבים החכמים בעולם.

בורדר קולי

יופי זה לא הכל. הבורדר קולי נחשב לגזע הכלבים החכם ביותר בעולם ורובם יכולים ללמוד הנחיות בתוך פחות מחמש חזרות. לכלבי הבורדר קולי יכולת לזכור מספר רב של מילים ולבצע פקודות מגוונות בצורה מדהימה ומרשימה. מעבר לכך, גזע זה בעל אנרגיות מטורפות, הוא דורש פעילות רבה ואינו מתאים לכל אחד, מאחר והוא דורש המון פעילות פיזית ומנטלית. מדובר בכלב משפחה נהדר, טוב עם ילדים ומתאים לאנשים פעלתניים. כמו רוב גזעי הרועים, גם לבורדר קולי יש יצר מולד לשמירה והוא יזהר מאנשים זרים. מומלץ לחשוף אותם כבר בשלב מוקדם לאנשים זרים, מה שימנע ממנו להיות ביישן ואגרסיבי בעתיד.

בורדר קולי

פודל

הפודל יכול להראות לכם סתם עוד כלב חמוד, שנראה מחוייך ומפונפן, אך מדובר בכלב חכם מהרגיל. גזע זה ניתן לאילוף לביצוע פעולות שונות ומתוחכמות, יש לו יכולת קליטה של המתרחש בסביבתו ולהגיב בהתאם. בנוסף, יש לו את היכולת לשחזר צעדים וסיטואציות בהן נכח, הוא יודע לשחות ואפילו ניתן ללמדו לקפוץ מבעד לחישוק. גזע זה מתאים לגידול בבית, אינו משיר שיער ונחשב כהיפואלרגני, מה שהופך את הגידול שלו לנוח יותר. כלב זה פעיל ודורש פעילות גופנית כדי להוציא מרץ, לשחק עם בעליו ועם צעצועים ורק מחכה שמישהו יפעיל אותו.

פודל

רועה גרמני

הגזע שכולם מתייגים אותו ככלב שמירה או כלב משטרה, יכול להיות החבר הכי טוב שלכם, שיגן עליכם ויאהב אתכם. מעבר להיותו אחד הכלבים הפופולארים, מדובר באחד הגזעים החכמים, הוא יודע להגיב מהר לכל מצב, מה שהופך אותו לכלב השמירה המצוין שהוא. הרועה הגרמני הוא כלב גדול וחזק, ערני ובעל חושים מחודדים, הוא שרירי וגופו מרשים. הוא יכול להיות כלב משפחה מושלם, נאמן בצורה בלתי נתפסת, בטוח בעצמו וקל לאילוף. גזע זה זקוק לפעילות גופנית רבה, הוא אוהב אתגרים ופעילויות פיזיות מורכבות בנוסף, גם אתגרים שכליים.

רועה גרמני

גולדן רטריבר

אחד הגזעים פופלארים הוא הגולדן רטריבר וחוכמתו היא אחת הסיבות לכך. הוא משמש ככלב נחייה לעיוורים ובעלי מוגבלויות נוספים, כוחות הביטחון נעזרים בו רבות והוא מתמחה בענפי ספורט רבים. עוד דבר שהופך אותו לחכם, זו היכולת שלו ללמוד ולשנן פקודות. כלבי גולדן רטריבר הם בין הזנים הנפוצים ביותר בעולם. הייעוד העיקרי של כלבי הגולדן רטריבר מראשית דרכם היה להיות כלבי ציד, אך כיום הם כלבי מחמד מקסימים. הם אוהבים מאוד בני אדם, ידידותיים עבור ילדים. הגולדן נוח מאוד לאילוף, הוא חזק, ספורטיבי ואוהב לשחות.

גולדן רטריבר

דוברמן

הוא חושב מהר ופועל בהתאם, הוא יודע לבצע הנחיות שונות ומשמש רבות ככלב שמירה והגנה. הדוברמן הוא אמיץ, חזק, בעל מראה אלגנטי ואצילי, הוא אינטליגנט ומאוד נאמן לבעליו. מדובר בגזע פעיל במיוחד, ויש לבלות עימו בחוץ על מנת לשמור על בריאותו ועל אנרגיה תקינה שהוא כה זקוק לה, אחרת יכנס למצב של שעמום, דבר שעלול ליצור אצלו סטרס. הדוברמן קל לאילוף וניתן להגיע איתו לתוצאות מרשימות. רצוי לחשוף אותו לאנשים ובעלי חיים כבר בגיל מוקדם ולמנוע ממנו תוקפנות כלפיהם בעתיד.

דוברמן

כלב רועים שלטנדי

על אף המראה המגונדר, גזע זה ידוע בשל חוכמתו הרבה, ויכולתו ללמוד פקודות וטריקים שונים במהירות. בנוסף, השלטי יודע לזהות את מצב רוחו של בעליו ולתקשר איתם בדרך טובה. עצם היותו חכם, מאפשר לאלף אותו בקלות רבה ורצוי להתחיל זאת כבר בשלב מוקדם. כלב רועים שלטי הוא קטן, בעל פרווה ארוכה, משולבת עם פנים מחודדות ויפות. כלבי השלטי נחשבים לגזע מלא באהבה, צייתן, מאופק, אך מלא אנרגיה. הוא אוהב משחקים ופעילויות, ריצה בשטח פתוח ואתגרים פיזיים. הוא כלב משפחה נהדר, אך חשוב לנקוט זהירות עם הילדים, מכיוון שגזע זה הוא קטן ויכול להיפגע בקלות, לכן פיקוח על הילדים הוא הכרחי. מדובר בכלב שמירה איכותי, הנירתע מנוכחותם של זרים ויודע להגן על הטריטוריה שלו.

כלב רועים שלטנדי

לברדור רטריבר

נחשב לאחד הכלבים החכמים ביותר, ועם השנים אולף להיות כלב נחייה, כלב חיפוש וחילוץ, גישוש ואיתור. הוא מסוגל ללמוד פקודות שונות ולחזור עליהן שוב ושוב, ויודע לרצות את בעליו. הלברדור רטריבר הוא בעל אנרגיה רבה שגודל למטרות ציד, וכיום הוא חיית מחמד נהדרת. הוא היפראקטיבי ובגלל האופי הידידותי שלו, הוא כלב שמירה גרוע. לאור משקלו, גודלו והתנהגותו הנרגשת והקופצנית, כלבי הלברדור רטריבר זקוקים לאילוף, שיהיה אחיד על ידי כל בני הבית, כך שלא יהיה לו פתח להפרת חוקי המשמעת.

לברדור רטריבר

פפיון (פפילון)

גזע כלבים אינטליגנטי מאוד, מציית לפקודות במהירות וזריז מאוד, תכונות המאפשרות לו להיות כלב תערוכות מצוין שמגיע לרוב למקומות הראשונים. הוא עדין, קטן, אנרגטי מאוד ולרוב בעל אופי חיובי ומצב רוח טוב. חשוב שהפפיון ייחשף מוקדם לאנשים, בעלי חיים וסיטואציות שונות ומגוונות, כך שיגדל להיות בעל אמון, סקרן, רגוע שלא חושש מסביבתו. על אף גודלו הקטן, הוא מלא אנרגיה שצריך לפרוק באופן קבוע, אך חשוב לעשות זאת באופן זהיר ומתון, מאחר ומדובר בכלב עדין. פרוותו של הפפיון היא יפה ויש לשמור עליה עם שמפו מיוחד שלא יהרוס אותה, ישמור על הצבע שלה והרכות שלה.

פפיליון

רוטווילר

הרוטווילר נחשב לגזע מאוד חכם, בעל תפיסה מהירה ויכולת ללמוד טריקים בקלות. במשך השנים הוא שימש ככלב שמירה והגנה. כל מי ששומע את השם וודאי נתקף חרדה ופחד מהכלב הגדול והמאיים, שאפילו נחשב בחוק לאחד הכלבים הכי מסוכנים. אם עובדים נכון עם הרוטווילר, מאלפים ומחנכים למשמעת, ניתן לקבל את אחד הכלבים המדהימים. מדובר בכלב נאמן שקשור מאוד לבעליו, אוהב את בני הבית ויגן עליהם בכל מחיר. כמו יתר הכלבים החכמים, גם את הרוטווילר ניתן לאלף בקלות, הוא צייתן וקולט פקודות במהירות, והרצון שלו לרצות את בעליו, הופך את חווית האילוף לטובה. גזע זה סובל מהשמנה וחשוב לשמור עליו פעיל ולתרגל איתו מידי יום. הוא אוהב לשחק ויהנה מריצה בפארק או טיול בשכונה.

רוטווילר

וולש קורגי

מבנה גופו של הוולש קורגי הוא ארוך, רגליו קצרות, גופו שרירי והוא זקוק לפעילות פיזית רבה כדי שלא ישמין. גזע זה נמנה עם הגזעים החכמים בעולם וכמו האחרים, הוא יודע לבצע פעולות שונות ולחזור עליהן. הוא קטן, חמוד והאנרגיה שלו מטורפת, הוא אוהב להשתולל עם הילדים ויתר בני הבית. הוא נוח לגידול בדירה קטנה, על אף שמשפחת המלוכה הבריטית מגדלת אותו בארמונותיהם ולמלכה אליזבת השנייה היו כ-30 כלבי וולש קורגי לאורך השנים. מדובר בגזע כלבים מאוד משפחתי שקל לאלף, הוא אוהב לבצע פקודות ורצוי שיוציא קצת אנרגיה לפני האילוף, על מנת שיהיה רגוע יותר.

וולש קורגי