תהליך החיברות של גורי חתולים ובניית הקשר עימם

תהליך החיברות (סוציאליזציה) של גור חתולים הוא התהליך בו מתחיל החתלתול להיחשף לעולם סביבו, להכיר ולחוות מה בטוח ומה פחות בטוח בשבילו וכל זאת על ידי מפגשים רבים ומגוונים - עם צלילים, מראות חדשים, חוויות שונות, אנשים וחיות מחמד נוספות.

המומחים עדיין חלוקים בדעתם לגבי הזמן המדויק בו מתחיל תהליך החיברות, אולם מקובל להניח כי 8-10 השבועות הראשונים לחיי החתלתול הינם החשובים ביותר בתהליך זה.
ברבים מהמקרים שבועות ראשונים אלו עוברים על החתול בבית המגדל, בעמותה או ברחוב, כך שבעת האימוץ כבר חווה החתלתול לא מעט חוויות שישפיעו על המשך דרכו.
עם זאת, תהליך החיברות אינו נפסק לאחר השבועות הראשונים לחיים ולכן גם בעת ההגעה לבית החדש תוכלו להמשיך ולהקנות לחתלתול שלכם כשורי חיים ודרכים בטוחות ורגועות להשתלב בחיי המשפחה ולבנות קשר עם בני הבית.

רוב הסיכויים שבפעם הראשונה שתקבלו בברכה את גור החתולים החדש לביתכם, תבחינו שהוא נכנס לחייו החדשים במעט חשש. הוא עשוי להיות קצת ביישן ואפילו להיראות מפוחד מכל תשומת הלב. חשיפה לדברים חדשים חשובה להתליך ההסתגלות של החתול בביתו החדש, אך חשוב לבצעה בהדרגה ולא להציף את צרור השמחה הקטן במידע רב יותר ממה שהוא יכול להתמודד איתו.

הנה כמה טיפים שימושיים לסוציאליזציה של גור החתולים בביתו החדש:

שמרו על כולם רגועים

לאחר שהגור הקטן התמקם בחדרו (שהכנתם מבעוד מועד), הוא מוכן לפגוש את משפחתו האנושית החדשה. זה ללא ספק רגע מרגש מאוד, אבל נסו לשמור על כולם רגועים. לפני שמכניסים את גור החתולים החדש להיכרות עם המשפחה חשוב לבקש מכולם להיוותר רגועים, לשבת בשקט על הרצפה ולהסכים על כלל אחד - לגעת בגור החתולים רק אם גור החתולים מגיע אליכם.

בלי לתפוס ובלי להכריח

חשוב שלא יהיו ריבים או ויכוחים בין הילדים או בני המשפחה האחרים, בעת ההיכרות. הרמת קול או תנועות חדות עלולות להפחיד את הגור הקטן. אם גור החתולים מנסה להסתתר, נסו לשדל אותו לצאת בעזרת צעצוע או חטיף כדי לעודד אותו להיות חברותי, אך לעולם אל תתפסו אותו או תכריחו אותו וכבדו את החלטתו להסתתר ולנוח ולאגור כוחות לקראת מפגש מחודש.

צפו בילדים

אם אתם חושבים שאתם מתרגשים מגור החתולים החדש שלכם, רק דמיינו איך ילדים מרגישים! המפגש עם הילדים הוא צעד גדול לסוציאליזציה של גור החתולים.
כדי להעלות את החברות שלהם על הדרך הנכונה, למדו ילדים צעירים כיצד להרים ולתמוך במשקל של גור החתולים כראוי, וכיצד ללטף את החתול בעדינות. לעתים קרובות פעוטות טופחים במקום ללטף, מה שיכול להיות לא נוח או אפילו כואב עבור גורי חתולים זעירים. למדו את הילדים היכן ללטף את החתלתול - החלק העליון של הראש ולאורך הגב. למרות שלא ניתן לעמוד בפני הבטן כאשר גור החתולים מתגלגל ומשחק, רובם רגישים למדי לגבי אזור זה ועלולים שלא לאהוב את המגע באזור. והכי חשוב - הזכירו לילדים להשאיר את הזנב של החתלתול לנפשו – ולעולם לא למשוך אותו!

שמרו על פרטיות החתלתול

למרות שזה יכול להיות מפתה לראות גור חתולים ישן, הוא זקוק לפרטיות מסוימת. וודאו שיש להם מיטה קטנה משלהם במקום שקט. הם עשויים אפילו לבחור את המקום הזה בעצמם. וודאו שהם נשארים לבד כשהם אוכלים, הולכים לשירותים או ישנים – והרחיקו את ארגז החול שלהם מפעוטות. אתה בהחלט לא רוצה שהילדים שלך ישחקו עם שום דבר שהם מוצאים בו! שטפו ידיים לאחר הטיפול בגור החתולים ובמיוחד לאחר ניקוי ארגז החול, ועודדו את הקטנטנים לעשות את אותו הדבר.

היכרות גור החתולים עם חיות מחמד אחרות

סוציאליזציה של גור החתולים פירושה גם להרגיש בנוח בסביבת חברים אחרים לבית או אורחים בעלי ארבע רגליים. הסוד להיכרות גור החתולים החדש עם חיות מחמד אחרות בבית הוא סבלנות. לעולם אל תשים אותם במצב שבו הם יכולים להילחם עם חיות המחמד האחרות שלך. חתולים וכלבים לומדים לעתים קרובות לאהוב זה את זה, או לפחות לחיות יחד ללא בעיות, אך לא ניתן לומר את אותו הדבר על כל חיות המחמד.

הרחיקו חיות מחמד כמו ארנבות, שרקנים, עכברים, ציפורים וזוחלים מגור החתולים שלכם בכל עת, מכיוון שחתול ציד יכול לראות בהם טרף.
בעלי חיים מזהים זה את זה באופן חלקי באמצעות ריח. לכן, כשאתם מציגים את גור החתולים בפני כלב או חתול נוסף בבית, נסו להתחיל בהיכרות עם הריח של חיית המחמד הנוספת. לטפו קודם את הכלב או החתול בני הבית ולאחר מכן את החתלתול החדש כך שיחל להכיר את הריח. דרך נוספת היא לשים מצע של חיית החמד הותיקה באזור השינה של החתלתול החדש, בדרך זו הוא יתחיל לקשר דברים נחמדים (לישון בנוחות ולהתכרבל) עם הריח של החיה האחרת.

השתמש בתרסיס פרומון

טריק טוב נוסף להתחלה טובה של סוציאליזציה של גור החתולים הוא להשתמש בתרסיס פרומון סינתטי ובמפזרי פרומון נלווים, שכן אלה יאפשרו לגור החתולים לדעת שהאזור בטוח ויעזרו לו להרגיש רגוע ושליו. אם משתמשים במפזרים, הפצת אחד או שניים ברחבי הבית צריכה להספיק.

צרו שגרה

ברגע שגור החתולים ירגיש בטוח בביתו החדש, הוא יתרוצץ בכל רחבי הבית. שימו לב היכן אתם דורכים, הם יכולים להופיע פתאום משום מקום! הם יהיו מוכנים להרבה משחקים אבל עדיין יצטרכו את התנומות שלהם, אז תנו להם מקום שקט ונחמד שבו הם יכולים להתכרבל בלי שיפריעו להם. שיגרה מסודרת תעזור אף היא לחתלתול להרגיש בטוח, בעיקר לגבי זמני האכלה, משחק וליטוף.
אם פעלתם לפי העצות לסוציאליזציה של גור החתולים, אך הוא עדיין מתקשה בהתאקלמות בבית, דברו עם הוטרינר שימליץ על מומחה להתנהגות שיעזור.