אלרגיה למזון בחתולים: כל הפתרונות שחשוב להכיר

האם חתולים יכולים להיות אלרגיים למזון, מה התסמינים ומה עושים במקרה שהחתול שלכם אלרגי או רגיש לרכיבים מסוימים?

בני אדם מגלים לעתים רגישויות לסוגי מזון, וחלקם אפילו אלרגיים לרכיבים שונים ברמה שעלולה לסכן את בריאותם. אלרגיה למזון היא למעשה תגובה של מערכת החיסון כנגד רכיב מסוים, כאשר לעתים גם כמות קטנה מאד של האלרגן יכולה להזיק. אצל חתולים אלרגיות למזון הן נדירות יחסית, ונפוצות מעט יותר בחתולים צעירים. ברוב המקרים לא מדובר באלרגיה אלא באי-סבילות למזון, כשהכוונה היא לתגובה שאינה חיסונית אבל עדיין בעלת תסמינים דמויי אלרגיה.

איך מאבחנים אלרגיה למזון אצל חתולים?

למרבה הצער, אבחון אלרגיה שכזו אינו פשוט, מאחר שאין מבחנים ספציפיים לאלרגיה והתסמינים עשויים להופיע גם כשהחתול מתמודד עם מחלה אחרת. מסיבה זו,  אם אתם חושדים שהחתול שלכם סובל מאלרגיה למזון, חשוב תמיד להתייעץ עם וטרינר ולפעול בהתאם להמלצותיו.

מתי קיים חשד שהחתול אלרגי למזון?

קיימים תסמינים שונים שעלולים להעיד על אלרגיה למזון. כמו שכבר ציינו, כל אחד מהם עשוי להעיד גם על קיומה של מחלה או בעיה רפואית אחרת, כך שיש לפנות להתייעצות אם אחד או יותר מהתסמינים הבאים מופיעים:
•    החתול מתגרד, מתלקק או מנקה את עצמו יותר מהרגיל, לפעמים עד לכדי פציעה. אצל חלק מהחתולים העור עשוי להיות אדמומי ועלולות להופיע התקרחויות מקומיות כתוצאה מהגירוד.
•    עלייה בתדירות הקאת או פליטת  כדורי שיער, כתוצאה מהליקוק העודף – מה שמוביל לבליעת פרווה מוגברת. 
•    דלקות אוזניים חוזרות.
•    בעיות עיכול שנמשכות מעל ל-3-4 שבועות, כמו הקאות, צואה רכה או שלשול.

זכרו שגרד עשוי גם להיות תגובה לזיהום עורי או אלרגיה לפרעושים, ובעיות עיכול מתמשכות יכולות להופיע בעקבות דלקת כרונית במערכת העיכול, טפילים או מסיבות נוספות. הווטרינר יוכל לפסול או לאשר גורמים אחרים לתסמינים הללו, במטרה להגיע לאבחון המתאים. 
 

מה עושים אחרי האבחון?

מכיוון שלא קיימת בדיקה ספציפית לאלרגיה למזון, אחרי שנפסלו גורמים אחרים הווטרינר צפוי להמליץ על מעבר זמני למזון היפואלרגני כמו למשל HA מסדרת PURINA PROPLAN VETERINARY DIETS.

HA הוא מזון יבש מלא שמיועד לטיפול באלרגיה או אי סבילות למזון אצל חתולים בכל גיל, שכולל רכיבים המסייעים בהפחתת הסיכוי להתפתחות תגובות אלרגיות אצל החתול. 

HA לא רק ידידותי לחתולים שסובלים מאלרגיה אלא גם טעים וקל לעיכול. כך שתוכלו להיות בטוחים שהחתול מקבל את כל הרכיבים התזונתיים הנחוצים לו. כמו כן הוא מכיל את נוסחת OX/ST הייחודית לפורינה אשר מסייעת במניעת מחלות דרכי שתן תחתונות.  

מדובר בדיאטה שניתנת לתקופה מוגבלת של מספר שבועות, בהתאם לתסמינים שהחתול סובל מהם. במהלך הזמן הזה חשוב מאד למנוע חשיפה של החתול לכל מזון אחר, כולל חטיפים ומזון ביתי, כדי לקבל תוצאות אמינות. חתולים שרגילים לטייל בחוץ, יש להשאיר בתוך הבית כדי למנוע אופציה של נשנוש מזון שאינכם מודעים אליו.
 

מה עושים בשלב הבא?

בסוף תקופת הניסיון, הווטרינר יעריך את תגובת החתול למזון החדש ויבחן אם חלו שינויים בתסמינים שהוא סבל מהם. אם מצבו של החתול אכן השתפר, בשלה הבא תחליטו אם לבחון ניסיון חזרה אל המזון קודם כדי לאשר חד משמעית שהמזון הקודם הוא הגורם לתופעה. קיימת גם אפשרות להחליף את המזון ההיפואלרגני למזון המכיל חלבון חדש יחיד, וכך לנסות ולזהות מהו הרכיב הספציפי הגורם לאלרגיה. 

דרך נוספת שרבים בוחרים בה, היא להמשיך בהזנה ההיפואלרגנית אשר הטיבה עם החתול ושיפרה את מצבו. במקרה כזה חשוב לבדוק שהמזון ההיפואלרגני הוא מזון המותאם להזנה ארוכת טווח, כמו HA מבית פורינה, וכי מדובר במזון איכותי העונה על כל הדרישות התזונתיות של החתול שלכם.