הפרעות מערכת עיכול בחתולים – התפריט המומלץ לכל בעיה

חתולים רבים מובאים לטיפול וטרינרי עקב בעיות במערכת העיכול. מהם אופני הטיפול במקרים של הקאות או ירידה במשקל, ואילו מזונות מומלצים בכל אחד מהמצבים הנפוצים?
ירידה במשקל, שינוי ביציאות או הקאות, הם כמה מהתסמינים שעלולים להעיד על בעיה במערכת העיכול של החתולים. הפרעות כאלה הן נפוצות יחסית אצל חתולים בשלבי החיים השונים, ומדאיגות חלק לא קטן מהפונים למרפאות וטרינריות. בחלק מהמקרים מדובר בבעיה פתאומית שצצה בעקבות מחלה למשל, ובמקרים אחרים בהפרעה כרונית שבה התסמינים מסרבים לחלוף. מתי חשוב להגיע לייעוץ, איך מאבחנים את הבעיה ומה דרכי הטיפול שעוזרות לחתולים לחזור לעצמם?

איך מזהים בעיה במערכת העיכול אצל חתולים?

להבדיל מבעיות רפואיות שקשה לעקוב אחריהן, רבים מהתסמינים הנוגעים למערכת העיכול הם גלויים לעין. תסמינים כאלה הם למשל שינויים ביציאות (שיכולים להתבטא בצואה רכה, שלשול או עצירות), הקאות או פליטות, ירידה בתיאבון ושינויים במשקל.

בחלק מהמקרים עשויים להופיע גם תסמינים אחרים, כמו גרד עורי או שינויים על גבי העור. הדבר קורה במקרה של אלרגיה למזון למשל, או במצב של ירידת ספיגת ויטמינים חיוניים ממערכת העיכול הפגועה שמתבטאת בשינויים בעור. 
 

באילו מקרים מופיעות הפרעות במערכת העיכול?

הגורמים האפשריים לבעיה במערכת העיכול מתחלקים בדרך כלל לפי משך זמן התסמינים. הקאות או ירידת תאבון פתאומיים, יכולים להיות תוצאה של זיהום ויראלי (בעיקר אצל גורים), זיהום חיידקי, שינוי חד בסוג המזון שהחתול צורך, צריכת מזון שלא מתאים לחתול או חסימה במערכת העיכול על רקע גוף זר.  

במקרה שמדובר בהפרעה כרונית, כמו למשל צואה רכה או ירידה במשקל, ייתכן שמדובר במערכת עיכול רגישה, אי סבילות למזון או אלרגיה לאחד ממרכיבי המזון, דלקת כרונית סטרילית וכדומה. חשוב לזכור כי חלק מהתסמינים שצוינו עשויים להופיע גם במחלות שמקורן באיברים אחרים, כמו פגיעת כבד, מחלת לבלב או בעיה בכליות.
 

כיצד מאבחנים ואיך מטפלים?

בכל סימן לבעיה רפואית, מומלץ להתייעץ עם וטרינר. אחרי בירור ההיסטוריה הרפואית של החתול ובדיקה גופנית, הווטרינר יחליט אם נדרשות בדיקות נוספות או שאולי פשוט מדובר בקלקול קיבה. בהמשך, החתול יקבל טיפול מותאם למצבו, כולל אנטיביוטיקה במידת הצורך ומעבר למזון קל לעיכול שמיועד לתמוך במערכת העיכול המשתקמת. 

איזה מזון כדאי להכיר?

EN מבית פורינה פרו פלאן Veterinary diets   הוא מזון ייעודי לטיפול במערכת עיכול שמשתקמת מפגיעה. המזון מכיל חלבון ופחמימות קלי עיכול, פרביוטיקה לתמיכה באוכלוסית החיידקים הטבעית במעי וכמו כן גם חומצות שומן מסוג אומגה 3 להורדת דלקת. 

מאחורי הפרעות כרוניות במערכת העיכול ישנן סיבות רבות, החל מאי סבילות לרכיב מסוים ועד לזיהום טפילי במעיים. במצבים כאלה התיאבון של החתול נשמר בדרך כלל, הוא חיוני ועירני, ושומר על משקל גוף תקין. אם זה אכן המצב גם אצל החתול שלכם, הווטרינר עשוי להמליץ על החלפת מזון למזון קל לעיכול, המכיל תוספים שיתמכו במערכת העיכול הרגישה.  

איזה מזון כדאי להכיר?

Pro Plan Delicate  מבית פורינה פותח במיוחד על ידי מומחי התזונה של פורינה כדי לתת מענה לחתולים בוגרים הסובלים ממערכת עיכול רגישה או מתיאבון בררני. המזון מכיל חלבון קל לעיכול ממקור הודו אשר עוזר להקל על מערכת העיכול, פרביוטיקה לתמיכה באוכלוסיית החיידקים הטובים ורמות גבוהות של ויטמינים מסוג A, E ו-C לתמיכה בבריאות מערכת החיסון. בנוסף,Pro Plan Delicate  מכיל גם את נוסחת OPTIRENAL הייחודית מבית פורינה לקידום בריאות הכליות בחתולים. 

במקרים בהם מדובר בחתול מבוגר יותר הסובל ממחלת מערכת עיכול כרונית או במידה וקיימים תסמינים חמורים כגון ירידה במשקל או בתיאבון, מומלץ לפנות לייעוץ פרטני אצל הווטרינר המטפל ולבחון התאמת מזון קל עיכול ייעודי.
 

איזה מזון כדאי להכיר?

למצבים מהסוג שתואר ניתן להתאים את EN  מבית פורינה פרו פלאן Veterinary diets , ובמקרים מסוימים אפילו מזון היפוארלגני כמו HA  מאותה הסדרה המיועד לחתולים הסובלים מאלרגיה למזון. כל שינוי חד בתפריט של החתול ייעשה כמובן בהתמשך להנחיות וטרינר.