דלקת חניכיים אצל חתולים

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

דלקת חניכיים – ג'ינג'יביטיס, נפוצה מאוד בקרב אנשים, כלבים וגם חתולים. כ-8 מתוך 10 חתולים מעל גיל 3 שנים כבר יחוו בעיות שיניים וחניכיים , והיעדר טיפול בדלקת יכול להביא להחמרה ולהתפתחות של מחלות חלל פה נוספות. אז מהי בעצם דלקת חניכיים, מהם הסימנים הקליניים הנילווים לה ומהן דרכי הטיפול? ד"ר עינת יס עונה על כל השאלות. 

מהי דלקת חניכיים אצל חתולים?

דלקת חניכיים אצל חתולים נוצרת, ממש כמו אצל אנשים, בעקבות הצטברות של פלאק (רובד חיידקי השן). החיידקים המתרבים משחררים חומרים שמגרים את רירית החניכיים ופוגעים באמייל השן. במידה והפלאק לא מוסר, תוך מספר ימים מינרלים שונים מהרוק נקשרים אליו ונוצרת אבן שן. כעת החיידקים כלואים בתוך אבנית וממשיכים לפגוע בבריאות השן והחניכיים. 

למחלות שיניים מספר שלבים, בשלב ראשון מתחילה דלקת החניכיים (ג'ינג'ביטיס) ובשלבים מאוחרים תיתכן התקדמות של הדלקת עד להתפתחות דלקת חלל הפה (סטומטיטיס- ראה מאמר ) או דלקת סביב בסיס השיניים (פריאודנטיטיס) אשר פוגעת במבנים עמוקים יותר ויכולה להביא אף לנשירת שיניים. 

מהם הגורמים לדלקת חניכיים בקרב חתולים?

ישנם מספר גורמים אפשריים להתפתחות דלקת חניכיים: 

הגיינה לקויה של חלל הפה 

טיפול שגרתי בחלל הפה של החתול חשוב מאוד למניעת דלקת חניכיים. צחצוח שיניים יומיומי עם מברשת ומשחה ייעודיות לחתולים, מזון יבש איכותי ומתן חטיפים דנטליים, יסייעו בהפחתת הרובד החיידקי ובשמירה על בריאות חלל הפה של החתול. 

צפיפות שיניים 

שיניי חלב שלא נשרו או מבנה לסת מסויים יכולים להביא לצפיפות מרובה של השיניים, התורמת להצטברות פלאק. במידה וקיימות שיני חלב שלא נשרו, מומלץ לרוב על עקירות השיניים העודפות אצל הוטרינר או מומחה פה ולסת וטרינרי. 

גזע 

לגזעים מסויימים ישנה נטיה מוגברת לסבול מבעיות של חלל הפה. גזעים בעלי אף פחוס כמו חתולים פרסיים למשל, נוטים לסבול יותר מבעיות חניכיים בשל צפיפות שיניים גבוהה יותר. 

גיל

הסיכון לסבול מבעיות חניכיים אצל חתולים עולה עם הגיל בשל הצטברות נמשכת של שכבת הפלאק. עם זאת, דלקת חניכיים נפוצה גם בקרב חתולים בגילאים צעירים יותר. 
 

מהם הסימנים לדלקת חניכיים בקרב חתולים?

חתול הסובל מדלקת חניכיים יכול להפגין מספר סימנים, לכן חשוב לעקוב אחר מצבו ולבדוק את שיניו באופן תדיר לזיהוי מוקדם של המחלה. 

חניכיים אדמומיות ודלקתיות

אדמומיות החניכיים היא הסימן הנפוץ ביותר לדלקת וניתן לזהות אותו בקלות בהסתכלות ישירה. לכן, מומלץ לערוך בדיקה ביתית באופן קבוע להערכת צבע חניכיו של החתול וזיהוי שינויים בצבע לאורך זמן. גם חתולים שאינם משתפים פעולה עם הבדיקה בפעמים הראשונות יכולים להתרגל באופן הדרגתי להסתכלות.

 סימני אי נוחות וכאב בעת אכילה

אכילה רק בצד אחד של הפה, משחק עם המזון והעברתו מצד לצד, הימנעות מאוכל יבש במקביל לאכילה תקינה של מזון לח, יללות כאב במהלך האוכל ואף שמיטת מזון מהפה יכולים להעיד על קשיים בלעיסה וחוסר נוחות משנית לדלקת חניכיים. 

ריח רע מהפה 

הבל פה רע הינו סימן נפוץ מאוד לדלקת חניכיים. במהלך המטבוליזם של חיידקי חלל הפה, משתחררים חומרים נדיפים בעלי ריח עז שגורמים לריח הרע מהפה של החתול. עם זאת, ישנן מחלות נוספות שגורמות לריח רע מהפה והופעה שלו לא תעיד בהכרח על דלקת חניכיים.

למידע נוסף אודות הליטוזיס בחתולים

איך מטפלים בדלקת חניכיים של חתולים?

אם זיהית אחד או יותר מהסימנים למעלה, חשוב מאוד לקבוע בדיקה אצל הוטרינר בהקדם לאיבחון הבעיה וטיפול בה. לאחר היווצרות אבן השן, ניתן להסירה אך ורק על ידי טיפול שיניים תחת הרדמה כללית אצל הוטרינר. לכן, חשוב לנסות ולמנוע את יצירת הפלאק הראשוני והתפתחות אבן השן, על ידי בדיקות וטיפולים שגרתיים לשמירה על בריאות הפה של החתול

איך מונעים דלקת חניכיים בחתולים?

מעקב קבוע וצמוד 

שמירה על בריאות השיניים והחניכיים של החתול כוללת הסתכלות שגרתית על פיו של החתול להערכת התפתחות בעיות חלל פה וזיהוי סימנים מחשידים, על ידי הפשלת החניכיים והערכת דופן השיניים להצטברות אבנית, מומלץ להרגיל את החתול לבדיקה בהדרגה. בנוסף, חשוב  לבצע בדיקות תקופתיות של חלל הפה אצל הוטרינר.    

מזון יבש איכותי  

מזון יבש ואיכותי המותאם לשמירה על בריאות חלל הפה של החתול, יסייע במניעת התפתחות מחלות שיניים וחניכיים.  

צחצוח שיניים  

בעזרת מברשת ומשחת שיניים ייעודיות לחתולים. מומלץ לנסות ולהרגיל את החתול לפעולת הצחצוח כבר בגיל צעיר, כך יגבר הסיכוי לשיתוף פעולה מצדו. עם זאת, האמת הפשוטה היא כי חתולים רבים לא ישתפו פעולה עם נסיונות צחצוח, לא משנה כמה תנסו. במקרים כאלה, במקום להילחם בחתול ולגרום לסטרס, מומלץ לנסות פתרון אחר. 


חטיפי DENTALIFE - דנטלייף של חברת פורינה  

דנטלייף חתול

למידע נוסף על מוצרי דנטלייף לחתולים, חטיפים לשמירה על בריאות השן    לחצו כאן ⇦


חטיפי דנטלייף מפנקים ודואגים לבריאות השיניים מידי יום! החטיפים פותחו במיוחד לטיפול יומיומי בבריאות חלל הפה של חתולים. המרקם הפריך והייחודי תוכנן במדויק להקפת כל שטח השן ולעידוד החתול לנגוס בו בעזרת שיניו האחוריות, כך שכל חלל הפה, כולל השיניים האחוריות הקשות ביותר להגעה, עובר ניקוי יסודי. חטיפי DENTALIFE - דנטלייף לחתולים קיבלו את אישורה של המועצה האמריקאית הוטרינרית לבריאות הפה ((VOHC והוכח מדעית כי בשימוש יומיומי חטיפי דנטלייף DENTALIFE מפחיתים את הצטברות הפלאק ואבן השן ב-69%! 

ההמלצות שלנו למניעת דלקות חניכיים אצל חתולים

1.    בקרה יומיומית על חלל הפה של החתול על מנת לזהות סימנים מקדימים להתפתחות בעיות בריאותיות.
2.    צחצוח שיניים יומיומי
3.    מתן חטיף דנטלי יומי
4.    מתן חטיף דנטלי כפרס לאחר צחצוח שיניים
5.    מים טריים זמינים בקערה נקייה 
6.    בדיקות תקופתיות של חלל הפה אצל הוטרינר