דלקת של חלל הפה אצל חתולים – סטומטיטיס

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

מחלות שיניים וחניכיים הן אחת הבעיות הנפוצות ביותר בקרב חתולים, אשר ידועים ביכולתם להחביא מאיתנו את המחלות והבעיות שלהם. לכן, כמגדלי חתולים חשוב שנכיר את הסימנים, נעקוב אחר חלל הפה של החתול באופן קבוע ונבדוק האם קיימת בעיה כלשהי המצריכה טיפול.

מהי סטומטיטיס של חתולים?

סטומטיטיס הינה מצב רפואי המאופיין בהופעת דלקת סטרילית חמורה בחלל הפה ובחניכיים של חתולים. הדלקת תוביל לאדמומיות משמעותית של חלל הפה והחניכיים ולסימני כאב בעת אכילה. במקרים חמורים יתכן גם דימום מחלל הפה. 

הגורמים לסטומטיטיס – דלקת בחלל הפה של חתולים

הגורמים להתפתחות סטומטיטיס בחתולים אינם ברורים לחלוטין. ידוע כי פלאק והצטברות אבן שן תורמים להתפתחות המחלה, ויתכן ווירוסים מסויימים עלולים לגרום לה להתפרץ, בעיקר וירוס הקליצ'י.

הסימנים לסטומטיטיס בחתולים

הדלקת במקרי סטומטיטיס תוקפת את כל חלקי חלל הפה ותגרום להופעה של סימנים שונים שחשוב להכיר. 

אדמומיות ודימום מהחניכיים 

חניכיים אדומות, נפוחות ודלקתיות הן סימן מחשיד לסטומטיטיס. במקרה של סטומטיטיס הדלקת לא תתמקד רק באיזור החניכיים, אלא תפגע גם באזורים נוספים בחלל הפה כגון רירית חלל הפה האחורי, אזור הכניסה למערכת הנשימה והעיכול (לרינקס ופארינקס) ואף עלולה לגרום לכיבים באזורים אלה. 

בעיות אכילה וירידה במשקל  

אכילה איטית, אכילה רק בצד אחד של הפה, משחק עם המזון והעברתו מצד לצד, שמיטת המזון מהפה, השמעת יללות של כאב במהלך האכילה והימנעות ממזון, הם סימנים אשר יכולים להעיד על דלקת חריפה בחלל הפה. אחד הסימנים הבולטים הוא כאשר החתול רץ בשמחה אל קערת המזון, אך אינו מצליח לאכול, שומט את המזון ומיילל בכאב. 

ריור מוגבר

בשונה מכלבים, אצל חתולים ריור אינו מצב נפוץ או תקין, ולעיתים קרובות הוא יעיד על בעיה בחלל הפה. 

הפסקת הטיפוח העצמי של החתול 

חתולים ידועים באהבתם הרבה לטיפוח עצמי, ומבלים שעות ארוכות בניקוי גופם בעזרת הלשון והשיניים. ירידה בתדירות עד להימנעות מטיפוח הפרווה יכולים להעיד על בעיה. במצב של דלקת בכל חלל הפה, תהליך הטיפוח הקבוע של החתול עלול להכאיב לו מאוד, ובהיעדר טיפול, החתול יימנע לחלוטין מניקוי הפרווה והיא תהפוך לדהויה, מלוכלכת ומדובללת. 

ריח רע מהפה של החתול

הבל פה רע נפוץ בקרב חתולים הסובלים מסטומטיטיס. ישנן גורמים נוספים לריח פה רע, והופעה של ריח עז לא תעיד בהכרח על סטומטיטיס, אך עם הופעתו כדאי לקבוע בדיקה אצל הוטרינר כדי לשלול מחלות חלל פה כגורם. 

אם זיהית אחד או יותר מהסימנים למעלה חשוב מאוד לקבוע בדיקה אצל הוטרינר בהקדם לאיבחון הבעיה וטיפול בה. 
 

טיפול בסטומטיטיס בחתולים

הצעד הראשון בטיפול בסטומטיטיס הוא ביקור אצל הוטרינר לזיהוי המחלה. הוטרינר יבדוק את חלל הפה לנוכחות מחלת שיניים, חניכיים או מחלת פה כללית יותר כסטומטיטיס ויעריך את חומרתה. בהתאם לממצאים ימליץ הוטרינר על אפשרויות האיבחון והטיפול המיטביות. איבחון סופי של המחלה מבוצע על ידי לקיחת ביופסיה מאזורי חלל הפה הדלקתיים אשר תוצאותיה מצביעה על דלקת חריפה סטרילית. 

טיפול אנטיביוטי

שימוש באנטיביוטיקה ניתן לצורך הורדת זיהום חיידקי משני אשר מחמיר את הדלקת והכאב. טיפול זה יכול להועיל בהורדת הדלקת ובשיפור בכאב במצבים של התלקחות והחמרה, אולם טיפול זה אינו מומלץ לטווח ארוך או כמניעה. 

טיפול בסטרואידים

הטיפול בסטרואידים נשמר לרוב למקרים החמורים ביותר ולמקרי התלקחות חריפה של הדלקת. לפני מתן הסטרואידים מומלץ לבצע ביופסיה של חלל הפה ולוודא כי אכן מדובר בתהליך דלקתי סטרילי. השימוש בסטרואידים אפקטיבי לטיפול קצר טווח בסטומטיטיס של חתולים, אולם בשימוש ארוך טווח תיתכן עמידות לו וכן התפתחות תופעות לוואי לא רצויות. 

טיפול בנוגדי דלקת שאינם סטוריאידים

טיפול בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות ((NSAID, משמש אף הוא לצורך הורדת הדלקת והפחתת הכאב (אך לעולם  לא במקביל למתן סטרואידים!). גם כאן מדובר לרוב בטיפול קצר טווח למקרים אקוטיים של התלקחות המצב.  

עקירות שיניים

במקרים מסויימים, בשל מחלה חריפה בכל חלל הפה, מומלץ על ביצוע עקירות שיניים. עקירת השיניים שסביבן קיים תהליך דלקתי יכולה להוביל להורדת הדלקת בחניכיים ולהורדת עומס החיידקים בחלל הפה. במקרי סטומטיטיס חמור ונרחב, לעתים יומלץ על עקירות שיניים נרחבות בכדי לנסות ולשלוט במחלה החמורה. 
שגרה קבועה לשמירה על הגיינת הפה של החתול שלנו, מעקב יומיומי ובדיקות תקופתיות אצל הוטרינר יסייעו במניעת התפתחות של מחלות בחלל הפה ויעניקו תמיכה לטיפול במחלה קיימת. באחריותנו לוודא שהשיניים שלהם יישארו בריאות.