איך לזהות ולטפל בעודף משקל אצל חתולים?

למה חתולים משמינים, ואיך תדעו אם גם החתול שלכם סובל מעודף משקל

מגפת ההשמנה בעולם המערבי אינה פוסחת גם על חתולי הבית, ובעיקר על חתולים שחיים בדירות שאין בהן יציאה לגינה או למרפסת גדולה. הסיבה העיקרית לכך נוגעת לרמת הפעילות והפעלתנות של החתול. חתולים שחיים בחוץ פעילים מאוד לאורך שעות היממה. הם מנהלים מרדפי ציד, מטפסים על עצים ומשחקים עם חתולים אחרים. לעומתם, התנהגות חתולים שחיים בדירות משתנה, מאחר שהם סובלים מהיעדר פעילות פיזית ומהיעדר גירויים חיצוניים שמפעילים אותם. כך הם למעשה נגררים לשעמום ולדיכאון.

מלבד היעדר פעילות גופנית, סיבה נוספת להשמנת יתר בחתולים היא היצע גדול ומגוון של מזונות וחטיפים שניתנים להם ללא פיקוח ומבלי לוודא שאכן מדובר במזון איכותי שמותאם לצורכיהם ולא במזון עתיר פחמימות, עם דרגות שומן גבוהות.

חתול שאינו פעיל גופנית צובר חרדה ומתחים, מאחר שהפעילות הזו הכרחית לקיומו. בהיעדר כל אטרקציה אחרת, החתול נוטה לאכול יותר מהנדרש כדי להפיג את תחושות השעמום והלחץ. למעשה, חתול במצב כזה סובל מאכילה רגשית, ממש כמו אצל בני האדם. החתול מטבעו יודע לווסת את התיאבון בהתאם לפעילות שלו, אבל כיום חתולים רבים אינם חיים בטבע וסובלים מהשמנת יתר. חתול עם משקל עודף הוא חתול בסיכון לסבול ממחלות ומבעיות בריאות רבות.

אחת מהמחלות הללו היא סוכרת, ששכיחה בקרב חתולים. השמנת יתר בחתולים פוגעת גם בתפקודי הכליות ויכולה להביא לכשל כלייתי. משקל היתר מעמיס על השלד והמפרקים ויכול לגרום לבעיות גם בתחום הזה. חתול שמן הוא חתול שהמערכת החיסונית שלו נפגעת והוא חשוף למחלות, דלקות ופגעים בריאותיים שונים, עד כדי סכנת חיים של ממש.

איך לדעת אם החתול סובל מעודף משקל?

וטרינרים נעזרים בטבלאות הערכה של מצבו הגופני של החתול, הקובעות אם הוא סובל ממשקל יתר. ניתן גם לבצע בדיקה על סמך מישוש הצלעות, האגן והבטן ובחינת שכבות השומן ומיקומן בגוף. עם זאת, הדרך הטובה ביותר לדעת אם החתול שלכם סובל מעודף משקל היא לענות על השאלות הבאות: 

  1. האם הוא פעיל דיו? האם הוא מנמנם הרבה, רובץ ונח גם בשעות הערב והלילה שהן שעות הפעילות של החתול?
  2.  האם הוא נראה מסוגר ומדוכא?
  3. האם הוא נראה לכם שמן מדי או שאולי זה פשוט המבנה שלו?

כל חתול הוא אינדיבידואל ולכן חשוב שלא תשוו את חתולכם לאחרים, אלא פשוט תיקחו בחשבון את כל התשובות לשאלות הללו כדי להגיע למסקנה הנכונה.

יש חתולים שמועדים יותר מאחרים לסבול מהשמנה. חתולי הדירות הם בקבוצת סיכון גדולה יותר מאשר חתולי בתי קרקע וחתולי חוץ. מעבר לכך, יש חשיבות גם לאופיו של החתול. חתולים מופנמים ושקטים יותר מטבעם, מבצעים פחות פעילות ועל כן חשופים יותר להשמנה.

PRO PLAN LIGHT

איך להתמודד עם חתול שסובל מהשמנת יתר?

הפתרונות להשמנת יתר בחתולים הם פשוטים. עליכם ליצור עבורם סביבה משחקית, מאתגרת ופעלתנית וליזום פעולות של מרדף, טיפוס וציד. "מומלץ לא להגיע למצב של השמנת יתר בחתולים מלכתחילה, ולהפעיל את החתול באמצעות משחק. אם החתול נמצא לבד, הוא עשוי להימנע מלשחק עם עצמו" אומרת ריני חביב-עמירן, מומחית להתנהגות חתולים. היא ממליצה להכניס את החתול לכושר באמצעות משחקי חתולים משותפים כמו חכות ציפור או להחביא מזון היבש בתוך צעצועים. תוכלו גם להכין משחקים של חתולים לבד, באמצעות חירור גלילי נייר טואלט למשל. חביב-עמירן מדגישה שמדובר בתהליך, ולכן חשוב לעשות את הפעולות באופן הדרגתי.

במקביל, עליכם להימנע מ"דיאטות כסאח". חובה תמיד שהמזון היבש יהיה זמין לחתול ואסור למנוע מזון מחתולים. דיאטות אלה טומנות בחובן סיכונים רבים, ועלולות להשפיע לרעה על בריאות החתול עד לסכנת מוות. חתול צריך לקבל מזון זמין, נקי וטרי, ועליו להיות מותאם לצורכי גילו ומצבו הרפואי.

פרו פלאן מסדרת OPTI LIGHT למשל, הוא מזון לחתולים בוגרים שסובלים מעודף משקל. מאחר שהוא מכיל רמות גבוהות של חלבון לצד ערך קלורי נמוך, הוא יכול לשמר את מסת השריר של החתול ובמקביל לעזור לו לרדת במשקל. שימורים הם מזון "דיאטטי" מטבעו, כי אחוז הפחמימות בהם נמוך, ולכן מתן שימורים כמו Fancy Feast אחרי פעילות, יכול לסייע בשמירה על משקל תקין.

המלצה חשובה מאד לשמירה על משקל מאוזן ואורח חיים בריא של חתול, היא לאמץ חתול נוסף. החיים בשניים הם אידאליים ושומרים על בריאות החתול מכל הבחינות, פיזית וגם התנהגותית ורגשית.

אם החתול שלכם סובל מעודף משקל, אל תחכו שיתפתחו בעיות רפואית. פשוט שחקו איתו יותר, והכניסו שינויים מתאימים לתפריט התזונתי שלו. זה ישפר את מצב רוחו ובריאותו הכללית, וישאיר אותו ספורטיבי ואתלטי כיאה למשפחה המרשימה שממנה הוא מגיע.