צרכים תזונתיים ייחודיים אצל חתולים

אלרגיות, דלקות עור, שינויים במשקל או מחלות בדרכי השתן הן רק חלק מהסיבות שמובילות להחלפת מזונו של החתול. איזה צרכים נוספים משפיעים על התזונה ובאילו דרכים?

כולנו מכירים את התחושה של כאבי בטן, חוסר תיאבון או הפרעות בעיכול, שנלווית למצב רפואי כזה או אחר. אותו הדבר קורה גם אצל חתולים, כאשר בחלק מהמקרים מדובר בבעיה קצרת טווח ובמקרים אחרים בתסמינים שנמשכים תקופה ארוכה. במקביל לטיפול וטרינרי, רבים מבעלי החתולים מקבלים גם המלצה לבצע שינויים מסוימים בתפריטו של החתול. הכוונה היא למעבר לתזונה מתאימה שיכולה להעניק לחתול תמיכה נוספת בהתמודדות עם המצב הרפואי, על ידי שילוב אופטימלי של חומרים מזינים. 

כדי לענות על הצרכים התזונתיים של חתולים במלואם, פותחו פורמולות הזנה שונות שמיועדות לתמיכה במצבים רפואיים נפוצים. בין אם מדובר בתמיכה קצרה למצב רפואי חולף ובין אם במחלה כרונית שדורשת מעבר קבוע למזון ייעודי. ומכיוון שבכל מצב רפואי נדרשת תזונה שונה, ניתן למצוא מזונות ייעודיים למחלות מערכת העיכול, לדלקות עור, למחלות כליה, לטיפול בהשמנת יתר ועוד. 

חברת פורינה, שמלווה כלבים וחתולים בכל שלבי החיים, פיתחה בדיוק למצבים כאלה את סדרת Pro Plan Veterinary Diets. הסדרה כוללת מגוון מזונות פורצי דרך שמתאימים לחתולים, ופותחו לאחר מחקר מדעי במטרה להעניק תמיכה תזונתית במצבים מהסוג שהזכרנו. בסעיפים הבאים תכירו כמה מהמצבים הרפואיים הנפוצים שמשפיעים ומושפעים מתזונה, ואת ההמלצות התזונתיות הרלוונטיות. 
 

השמנת יתר

כל חובב חתולים אוהב לפנק את חברו הפרוותי, אלא שלעתים אנחנו יכולים להגזים מעט. מומחים מעריכים שאחד מכל שלושה חתולי בית סובל מהשמנת יתר, וממש כמו אצל בני האדם – משקל היתר אינו תורם לבריאות ויכול אפילו לפגוע בה. חתולי בית, שסגנון חייהם מאופיין לעתים במעט פעילות גופנית וגישה חופשית למזון, נמצאים בסיכון לסבול מהשמנת יתר. כך שבכל הנוגע לפינוקים נוספים, חשוב לקחת זאת בחשבון. 

כדי למנוע את הסיכון להשמנת יתר אצל חתולי בית, מומלץ לשחק איתם בעזרת צעצועי חתולים כמו חכה או כדור שיעזרו להם לצוד, להתרוצץ וליהנות. נוסף, חשוב גם להאכיל אותם במזונות המותאמים לגילם, בריאותם ומצבם הכללי, כדי לעזור להם לשמור על משקל גופני תקין. לפני כל שינוי תזונתי חשוב להיוועץ עם רופא וטרינר, שיעריך את מצבו הגופני של החתול, יאשר אם אכן נדרשת ירידה במשקל ויבצע את התהליך בצורה הדרגתית ונכונה. 

פורמולת ההזנה במזון OM  מסדרת Pro Plan Veterinary Diets מותאמת במיוחד לחתולים בעלי משקל עודף ברמת פעילות גופנית נמוכה יחסית. הפורמולה מכילה נוסחה דלת שומן ורמות חלבון גבוהות, לצד ערך קלורי נמוך וכמות סיבים תזונתיים גבוהה. מדובר בשילוב מנצח שמבטיח ירידת משקל מבלי לפגוע במסת השריר ובתחושת השובע של החתול. בנוסף, OM מכיל גם פורמולה ייחודית למניעת היווצרות קריסטלים בדרכי השתן, הנפוצים יותר בקרב חתולים בעלי עודף משקל. 
 

אלרגיות

אלרגיה אמיתית למזון שמובילה לגרד בעור היא נדירה יחסית בחתולים, ומופיעה אצל פחות מאחוז אחד מהם. אי סבילות למזון לעומת זאת, מופיעה לעתים קרובות יותר. מכיוון שחלבונים ממקור בקר, עוף ודג הם האלרגנים הנפוצים ביותר אצל חתולים, הדרך היחידה לאשש אלרגיה או אי סבילות למזון היא לעבור למזון היפואלרגני שלא מכיל את הרכיבים הללו.

אם הווטרינר חושד שהחתול שלכם סובל מאלרגיה, הוא ימליץ על ניסיון מעבר למזון המכיל חלבון ממקור חדש או חלבון מפורק למשך 6-12 שבועות. המטרה תהיה לראות אם מצבו של החתול משתפר, על מנת לדעת אם הוא רגיש או אלרגי לאחד מהרכיבים במזון הקיים שלו.

HA הוא מזון היפולארגני מסדרת Pro Plan Veterinary Diets , המתאים לחתולים הסובלים מאלרגיות. המזון מכיל חלבון מפורק ורכיבים נוספים שמיועדים למנוע מצב של גירוי אלרגי של מערכת החיסון. מאחר שמדובר במזון קל לעיכול בעל תכולת שומן נמוכה, הוא מתאים גם לחתולים הסובלים מבעיות שונות בדרכי העיכול ולמצבים בהם נדרשת תזונה דלת שומן. המזון מותאם גם לגורים וגם לחתולים בוגרים.