ריח רע מהפה אצל חתולים - הליטוזיס

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה 

הגורמים לריח רע מהפה של חתולים

לריח רע מהפה של החתול מספר סיבות אפשריות, ועל כן במידה וזיהית שינוי בריח הפה, מומלץ  לפנות לוטרינר בהקדם לאיבחון מקור הבעיה והתאמת הטיפול הנכון. אספנו לכם כמה מהסיבות הנפוצות ביותר. 

תזונה

למזון יש השפעה מיידית על הבל הפה של החתול, והוא עלול לגרום לריח רע באופן זמני או לאורך זמן. הריח העז של המזון הלח או הטרף האחרון שהחתול שלכם מצא, בדרך כלל יישאר איתנו למשך כמה שעות, ויעבור. אולם למזון הלח יש גם נטייה להידבק לשיניים, ולכן תזונה לחתול שמבוססת על מזון לח בלבד יכולה ליצור שינוי בריח הבל הפה לזמן ממושך וללא שגרת הגיינה נכונה גם למחלות שיניים וחניכיים.

דלקת חניכיים אצל חתולים  

דלקת חניכיים (ג'ינג'ביטיס) נפוצה במיוחד בקרב חתולים ותיתכן כבר בגיל מוקדם, ולעיתים קרובות היא הגורם לריח הרע מהפה של החתול. הדלקת נוצרת בעקבות הצטברות של פלאק (רובד חיידקי השן) על גבי השיניים. החיידקים המתרבים משחררים חומרים שמגרים את רירית החניכיים ופוגעים באמייל השן. במהלך המטבוליזם של חיידקי חלל הפה, משתחררים חומרים נדיפים בעלי ריח עז  אשר גורמים לריח הרע מהפה של החתול. סימנים נוספים של דלקת חניכיים אצל חתולים כוללים אדמומיות, נפיחות ואפילו דימום של החניכיים. במידה והפלאק לא יוסר תוך 3-5 ימים, תיווצר אבן שן שתכלא את החיידקים בתוך האבנית ותביא אף היא להמשך גירוי החניכיים והתפתחות הדלקת. למידע נוסף על דלקת חניכיים אצל החתול לחצו כאן 

מחלה פריאודנטלית אצל חתולים   

מחלות פריאודונטליות הן קבוצה של בעיות שיניים המשפיעות על הרקמות התומכות של השיניים בתוך עצמות הלסת – כולל עצמות הלסת עצמן, שורשי השיניים וריקמת החיבור באזור. מחלות פריאודונטליות אצל חתולים נגרמות כאשר חלה נסיגת חניכיים שגורמת להיווצרות כיסים בלתי נראים בין השיניים והחניכיים. בכיסים אלו נאספים חיידקים המביאים לדלקת וזיהום באזור סביב שורש השן. השלב הסופי של מחלה פריאודונטלית  יכול להביא לפגיעה בעצמות הלסת ונשירת שיניים, ובמקרים חמורים תיתכן גם פגיעה באיברי גוף רחוקים יותר כולל הלב, הכבד והכליות.

סטומטיטיס   

סטומטיטיס היא דלקת חמורה של כל חלל הפה. הסימנים לדלקת הם חניכיים אדומות ומגורות, ריור, שמיטת מזון ואפילו יללות כאב בזמן הניסיון ללעוס. הגורמים להתפתחות סטומטיטיס בחתולים אינם ברורים לחלוטין, ידוע כי פלאק והצטברות אבן שן תורמים להתפתחות המחלה, ויתכן כי וירוסים מסויימים עלולים לגרום לה להתפרץ, בעיקר וירוס הקליצ'י. 

מחלות כליה אצל חתולים 

פגיעה תפקודית בכליות גורמת להצטברות רעלנים שונים בדם, אשר לעיתים גורמים לריח רע מהפה. במקרה כזה יופיעו סימנים נוספים כמו ירידת תיאבון, הקאות, שתייה מוגברת ומתן שתן תכוף. למידע נוסף על מחלת כליות כרונית בחתולים לחצו כאן

סכרת אצל חתולים

חמצת קטוטית סוכרתית היא תופעה מסוכנת שנגרמת מסיבוך של מחלת הסכרת, בה נוצרים גופיפי קטו נדיפים, אשר גורמים לריח פה מתקתק ושונה מהרגיל. במקרה כזה, יופיעו סימנים נוספים כמו ירידת תיאבון, אפתיה, הקאות ושינויים בכמויות השתייה ומתן השתן. במידה וחתולך סובל מסכרת ונראה כי קיים שינוי בריח הפה, חשוב להביאו בהקדם אפשרי לבדיקה אצל הוטרינר.  

איש מחזיק חתול
למידע נוסף על מוצרי דנטלייף לחתולים, חטיפים לשמירה על בריאות השן - לחצו כאן ⇦

ריח רע מהפה של החתול נפוץ ביותר בקרב חתולים. ממש כמו אצל בני האדם, ריח רע מהפה יכול להעיד על הגיינה לקויה של חלל הפה ולהוות סימן מוקדם להתפתחות מחלות בחלל הפה והשיניים. שגרה קבועה לשמירה על הגיינת הפה של החתול שלנו תסייע במניעת התפתחות מחלות בחלל הפה ותעניק תמיכה לטיפול במחלה קיימת. באחריותנו לוודא שהשיניים שלהם יישארו בריאות.

טיפול בריח רע מהפה של חתולים

אם זיהית ריח רע מהפה של החתול, חשוב מאוד לקבוע בדיקה אצל הוטרינר לאיבחון הגורם לשינוי. הוטרינר יבצע בדיקה גופנית מקיפה, ייבחן את חלל הפה ובמקרים מסויימים יבצע גם בדיקות דם כדי לשלול מחלה כללית שעלולה לגרום להליטוזיס.
 
במידה וזוהתה מחלת חלל פה כגורם לשינוי בריח הפה, הוטרינר ימליץ על דרכי טיפול ומניעה רצויים. 
במידה וכבר נוצרה אבן שן, ניתן להסירה רק על ידי טיפול שיניים המבוצע תחת הרדמה כללית אצל הוטרינר. לאחר טיפול זה מומלץ לנקוט מספר צעדים בכדי למנוע ולהאט הצטברות חוזרת של פלאק ואבנית. 

מזון יבש איכותי  

מזון יבש ואיכותי המותאם לשמירה על בריאות חלל הפה של החתול, יסייע במניעת התפתחות מחלות שיניים וחניכיים.  

צחצוח שיניים  

בעזרת מברשת ומשחת שיניים ייעודיות לחתולים. מומלץ לנסות ולהרגיל את החתול לפעולת הצחצוח כבר בגיל צעיר, כך יגבר הסיכוי לשיתוף פעולה מצדו. עם זאת, האמת הפשוטה היא כי חתולים רבים לא ישתפו פעולה עם נסיונות צחצוח, לא משנה כמה תנסו. במקרים כאלה, במקום להילחם בחתול ולגרום לסטרס, מומלץ לנסות פתרון אחר. 

חטיפי DENTALIFE - דנטלייף של חברת פורינה  

דנטלייף חתול
למידע נוסף על מוצרי דנטלייף לחתולים, חטיפים לשמירה על בריאות השן    לחצו כאן ⇦

חטיפי דנטלייף מפנקים ודואגים לבריאות השיניים מידי יום! החטיפים פותחו במיוחד לטיפול יומיומי בבריאות חלל הפה של חתולים. המרקם הפריך והייחודי תוכנן במדויק להקפת כל שטח השן ולעידוד החתול לנגוס בו בעזרת שיניו האחוריות, כך שכל חלל הפה, כולל השיניים האחוריות הקשות ביותר להגעה, עובר ניקוי יסודי. חטיפי DENTALIFE - דנטלייף לחתולים קיבלו את אישורה של המועצה האמריקאית הוטרינרית לבריאות הפה ((VOHC והוכח מדעית כי שימוש יומיומי בחטיפי דנטלייף DENTALIFE מפחית את הצטברות אבן השן ב-69%! 

ההמלצות שלנו לשמירה יומיומית על בריאות השיניים של חתולים

1.    בקרה יומיומית על חלל הפה של החתול על מנת לזהות סימנים מקדימים להתפתחות בעיות בריאותיות.
2.    צחצוח שיניים יומיומי
3.    מתן חטיף דנטלי יומי
4.    מתן חטיף דנטלי כפרס לאחר צחצוח שיניים
5.    מים טריים זמינים בקערה נקייה 
6.    בדיקות תקופתיות של חלל הפה אצל הוטרינר