Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
תזונת גורי חתולים חלק ב
תזונתגורי חתולים חלק ב

המדריך המלא לתזונת גור חתולים – חלק ב'

אחרי שהכרתם את ההבדל בין סוגי המזונות השונים לגורים ואת יתרונותיהם המרכזיים, הגיע הזמן לדבר על אופן האכלה ועל הזמן המתאים למעבר למזון לחתולים בוגרים

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה
האכלה נכונה של חתולים עוזרת להם לגדול ולהיות בריאים ומאושרים, ולכן ישנן שאלות רבות שעולות סביב התהליך. בחלקו הראשון של המדריך דיברנו על ההבדלים בין סוגי מזונות שונים לגורים ולמה גורים זקוקים למזון משלהם, וכעת ניגש לטיפים לגבי אופן ההאכלה עצמו.

היכן וכיצד מומלץ להאכיל את גור החתולים?

חתולים אוהבים הרגלים, ושגרה מוכרת מקנה להם ביטחון. מסיבה זו, חשוב לסגל עבורם שגרת האכלה ואכילה קבועות. אם אתם מגישים לחתלתול מזון לח כדאי לעשות זאת בשעות קבועות ובתדירות קבועה, ואילו בהגשת מזון יבש יש להקפיד על החלפת מזון שלא נאכל אחת ליממה. המזון צריך להיות מוגש בקערות נקיות, במקום שקט ונוח לגישה והרחק מארגז הצרכים. 

קערות עשויות מתכת או קרמיקה עדיפות לרוב על קערות פלסטיק. עומק הקערה תלוי בהעדפת החתלתול – ישנם חתולים המעדיפים לאכול מקערה עמוקה, וישנם שיעדיפו צלחת שטוחה או צלוחית. שתי האחרונות יביאו לאכילה איטית יותר, שמתאימה עבור חתלתול שאוכל מהר מדי. שימוש במשטח האכלה קל לניקוי יעזור לכם בשמירת סביבת ההאכלה נקייה. אם אתם מגדלים כמה חתלתולים, רצוי להגיש קערת מזון נפרדת לכל אחד מהם ולשמור על מרחק בין הקערות למניעת חיכוכים.

מה לגבי שתייה ומתן מים לגור החתולים?

שמירה על כמות מים תקינה בגוף חשובה לא פחות מההזנה במזון גורים, בעיקר כשמדובר על גורים שצורכים מזון יבש. חתלתולים אינם זקוקים לחלב לאחר הגמילה מהאם, והשתייה הנכונה להם היא מים טריים. חשוב לדאוג תמיד למים טריים בקערות נקיות, המוצבות באזורים נגישים הרחק מארגז הצריכם ולא בסמוך לקערות המזון.

קערת המים צריכה להיות נמוכה מספיק כדי לאפשר לחתלתול הקטן גישה נוחה לשתייה. קערות קרמיקה נחשבות לבחירה המועדפת, מכיוון שישנם חתלתולים שייבהלו מהשתקפותם בקערה עשוית מתכת. אם נראה שהחתלתול נרתע מקערת המים, ייתכן והדבר נובע מכך ששערות השפם שלו נוגעות בשולי הקערה. במקרה זה, יש לדאוג לקערה רחבה יותר.

כמה אוכל לתת לגור חתולים ובאיזו תדירות?

לחתלתולים הגדלים במהירות תאבון גדול, דבר היכול להביא אותם לאכילת כמויות מזון גדולות בבת אחת וכתוצאה מכך לכאבי בטן. כדי להימנע מהבעיה, רצוי להגיש לחתלתול מזון בכמויות קטנות ובתדירות גבוהה. מזון לח יש להגיש ארבע פעמים ביום לפחות, ואם הדבר לא מתאפשר יש לדאוג לשלוש ארוחות יומיות ובמקביל להשאיר עבורו מזון יבש לנשנוש חופשי. 

עם ההגעה לגיל שישה חודשים ניתן  לרדת בתדירות ההאכלה, ולהציע לחתלתול שתי ארוחות  יומיות של מזון לח. מזון יבש מומלץ להשאיר זמין, מכיוון שחתולים מורגלים לאכילת מנות קטנות בתדירות גבוהה. 

כמות ההאכלה היומית המומלצת מצוינת על אריזת המזון, אך יש לזכור שמדובר בהמלצה בלבד. את ההמלצה יש להתאים לגיל, למשקל, לסגנון החיים ולמצב הגופני של החתלתול. המטרה היא לשמור על מצב גופני תקין ולהימנע ממשקל נמוך מהרצוי או מהשמנת יתר. אם אתם מתלבטים לגבי הכמות המתאימה, היוועצו עם וטרינר.

שינוי מזון לחתלתול

לגורי חתולים מערכת עיכול רגישה מאד, ולכן מומלץ להימנע משינויים לא הכרחיים בתזונתם. לאחר אימוץ החתלתול החדש, כדאי להמשיך במתן מזון הגורים אותו אכל בבית המגדל או בעמותה, אלא אם מדובר במזון שאינו מאוזן ומותאם לגורים. אם הוחלט על שינוי בסוג המזון, יש לבצע שינוי זה בזהירות ובהדרגתיות. 

בשלב הראשון מומלץ להציע את המזון החדש לצד המזון הקודם, בקערות נפרדות. לאחר שהחתלתול טעם מהמזון החדש, ניתן לערבב מעט ממנו במזון הישן. בשלב הבא, יש להעלות את היחס בין המזון החדש לישן על פני 7-10 ימים, עד להגעה לאכילה מלאה של המזון החדש. ישנם גורי חתולים שיזדקקו למעבר הדרגתי יותר, שיימשך על פני שבועיים. בכל מקרה, אם החתלתול מפגין ירידת תאבון, שלשולים או הקאות, מומלץ לפנות לוטרינר לקבלת עזרה. 

במקרה שהוחלט על העברת הגור חתולים ממזון לח ליבש, יש לזכור כי הגור חתולים יתחיל לצרוך יותר מים ויבקר לעתים קרובות יותר את קערת המזון שלו. 

מתי להעביר למזון לחתולים בוגרים?

גורי חתולים יכולים להיראות בוגרים לחלוטין כבר בגיל 6-8 חודשים, אבל למרות זאת חשוב לזכור שעמוק בפנים הם עדיין גורים. העצמות שלהם ממשיכות לגדול ולהתחזק, וגם מסת הגוף צפויה לגדול עדיין. מסיבה זו, מומלץ לשמור על הזנה במזון מותאם לגורי חתולים עד לגיל 12 חודשים, ולאחר מכן לבצע מעבר הדרגתי למזון חתולים בוגרים מלא ומאוזן המותאם לצורכי החתול.