איך לגדל שני חתולים ולצאת מזה בלי שריטה

קרב יללות אינסופי או ידידות מופלאה? טיפים לגידול מוצלח של צמד חתולים באותו בית

רובנו מניחים שחתולים, בהיותם חיות טריטוריאליות הזקוקות למרחב שלהן, אינם מעוניינים באינטראקציות עם חתולים אחרים ומעדיפים להשאיר את הבית לעצמם. ההנחה הזו מוטעית. החתול מטבעו הוא אכן "צייד בודד" אבל הוא גם חיה חברותית מאד. מי שראה שני גורי חתולים משחקים זה עם זה, יודע שהם יכולים להפיק הנאה רבה מנוכחותם ומחברותם של חתולים אחרים. 

למעשה, חשוב מאוד שחתולים יחיו עם חתול נוסף אחד לפחות, כי על אף היותנו משפחתם המאמצת, אנחנו לא תחליף לחברה חתולית. "למרות הדעות הקדומות, חתולים צריכים חבר", אומרת ריבי מאיר, מומחית להתנהגות חתולים. "הם מעניקים זה לזה תמיכה רגשית ופיזית. בהיותם גם נמרים קטנים הזקוקים לאימון בציד ולהוצאת אנרגיה לשחרור האגרסיות שלהם – החיים בשניים מאפשרים להם להתאמן זה על זה, לשחק ולצוד יחד, מה שמפרק את המתחים שלהם ומונע מחלות". 

אימוץ וגידול שני חתולים 

חתולים שרגילים לחלוק את הבית עם חתול אחר מגיל קטן, סביר מאד שלא ייפתחו בעיות התנהגות אשר רובן קשורות בכך שהם חיים בבדידות. הדבר נכון כמובן גם לגבי אימוץ זוג גורי חתולים או חתולים בגירים ששהו יחד בעמותה או באומנה. בהגיעם לבית חדש ולטריטוריה לא מוכרת, חתולים חווים בלבול ופחד. בזוג, חוויית הקליטה שלהם תהיה קלה יותר והם יסייעו זה לזה להתאקלם בקלות. 

צירוף חתול חדש 

כשמדובר בצירוף חתול חדש לחתול הביתי הוותיק, זה כבר סיפור אחר. סביר שהחתול הוותיק לא יקבל את החבר החדש בזרועות פתוחות ויראה בו מתחרה על טריטוריה, מזון ותשומת לבכם. לכן, חשוב לדעת איך לחבר בין שני החתולים, אחרת תהיו עדים מהר מאוד לגלריית התגובות התוקפניות של החתול – מסימור שיער, דרך נהמות וכלה בשריטות ונשיכות. 

תהליך קליטה נכון, שמלווה בהרבה סבלנות ואהבה יצליח, אם פשוט עושים זאת נכון והם ילמדו לחיות זה עם זה. במקרה הטוב הם יהפכו לחברים. בתסריט הרע ביותר הם ישמרו על סטטוס קוו בבית וגם זה ממש בסדר, כי גם כך אין בדידות.

איך לצרף חתול חדש בהצלחה  

 כשמצרפים חתול חדש לחתול ותיק, רצוי מאוד שהם יהיו בערך באותו הגיל. חתול בגיר שקרוב בגילו ובאופיו לחתול הוותיק יקל על תהליך ההיכרות ויעלה את הסיכויים להתפתחות הדרגתית של חברות טובה. מומלץ להכין היטב את הבית להגעתו של הדייר החדש ולספק לו סט כלי מזון, פינת רביצה, ארגז חול, משטח לשיוף ציפורניים ומקומות טיפוס ומסתור. אם במקום שממנו הבאתם את החתול יש משחקים, כלי אוכל או שמיכה – כדאי להביא אותם אתכם לביתכם כדי שיהיה לו חיבור לריחות ולחפצים שהוא כבר מכיר. 

בשלב הראשון, חשוב להכין חדר נפרד לחבר החדש, שבו מצויים כל צרכיו. בחרו בחדר בו ניתן לנעול את החלון ואת הדלת, ויחד עם זאת שיהיה מאוורר. ניתן לבחור גם בחדר קטן כמו חדר האמבטיה, ובלבד שלא יהיה זה האהוב על החתול הוותיק בבית. זאת, מאחר שבימים הראשונים חייבת להתקיים הפרדה מלאה בין החתול הוותיק לחתול החדש. הוותיק, כבעל הבית המקורי, יזכה להסתובב ביתר חלקי הבית. 

זכרו שעבור החתול החדש מדובר בחוויה מלחיצה ובסביבה שאינה מוכרת לו. עבור הוותיק, מנגד, מדובר בפלישה לטריטוריה. על כן, שניהם מצויים במתח גבוה. "עקרון ההפרדה הוא החשוב ביותר בקליטת חתול חדש בבית שבו שוהה כבר חתול ותיק", אומרת מאיר. בימים הראשונים שמרו על הפרדה מלאה והקפידו לשהות עם שניהם ולהעניק לשניהם תשומת לב. שחקו משחק משותף עם כל אחד מהם בנפרד. המעבר שלכם בין החדרים יאפשר להם להכיר זה את זה באמצעות ריחות.  

משך ההפרדה משתנה מחתול לחתול ולוקח לרוב כשלושה שבועות. יש חתולים חברותיים יותר וכאלו שפחות (חתולים צעירים יותר מתאקלמים מהר יותר). כשתחושו כי כל אחד מהם חש בטוח יותר במקומו, תנו להם להיפגש.  

המפגש הראשוני בין שני החתולים 

המפגש הראשוני, פנים מול פנים, עלול להיות טעון מעט ולכלול קימורי גב ונהמות. אל תתערבו. זו תקשורת חתולית טבעית. אפשרו להם לרחרח זה את זה ולהפגין את חתוליותם. ברוב המקרים אם ביצעתם את הליך ההתאקלמות באופן הדרגתי ובסבלנות רבה – הם יירגעו במהרה. כשהם שוהים זה לצד זה ברוגע, חזקו את התנהגותם באמצעות פרסים וחטיפים. 

לבסוף חשוב לזכור: כמו אצלנו, בני האדם, גם אצל חתולים יש עניין של כימיה. יש כאלה שיתחברו ויהפכו לצמד חמד שלא נפרד ואף הולך לישון ביחד, ויש חתולים שלא יפגינו יותר מדי חיבה הדדית – אבל ילמדו לחיות יחד תוך שמירת המרחב והכבוד זה של האחר. במקרים חריגים, בהם החיבור אינו עולה יפה, רצוי לפנות למומחים להתנהגות חתולים לקבל עצות שיאפשרו חיים משותפים.