האם יש צמחים רעילים לחתולים?

השילוב בין חתולים לעציצים עלול להיות מסוכן. כך תבחרו בעציץ ידידותי לכל בני הבית

צמחים אהובים גם עלינו וגם על החתולים שלנו, אבל מסיבות שונות. חתולים מוקסמים לעתים קרובות מצמחי בית, ותשומת הלב שהם נותנים להם יכולה לנוע בין לעיסת העלים, שיכולים להיות רעילים עבורם, עד לשימוש בעציץ בתור ארגז חול לעשיית צרכים.

למה חתולים נמשכים לצמחים?

למרות שהם קרניבורים – חתולים אוהבים לאכול גם דשא, עשב ופרחים. לצמחים רבים יש יתרונות המשפיעים לטובה על החתול, ברמה הרגשית והפיזית גם יחד. חתול הוא חיה בררנית, וברגע שעומד לפניו בטבע מבחר רחב של צמחים, הוא ינצל אותם לריפוי ויבחר בצמחים שמועילים לו.

עם זאת, מאחר שחתולי בית חשופים אך ורק לצמחים שבעליהם בוחרים, הם עלולים לאכול צמחים רעילים שעשויים להזיק להם. זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לגדל עציצים בבית, חשוב לבחור בעציצים שאינם מסוכנים לחתולים, ולספק חלופה שתועיל להם.

אילו צמחים רעילים לחתולים? 

רשימת הצמחים הרעילים לחתול ארוכה ואפשר לקבל אותה מהווטרינר שלכם, אולם הנפוצים ביותר הם רקפות, נרקיסים, הרדוף, לנטנה, פילדנדרום, ציקס, קיסוס ודבקון. תליית צמח רעיל הרחק מהישג ידו של החתול לא תמיד תמנע הרעלה, משום שגם הרחה של צמח רעיל עלולה לפגוע בבריאותו. הרעלה פירושה סכנת חיים מידית, כך שאם אתם חוששים שהחתול שלכם היה במגע כלשהו עם צמח רעיל, פנו בדחיפות לווטרינר או לאחד מבתי החולים לחיות מחמד. 

איזה מצב מחייב פנייה לווטרינר? 

אם החתול שלכם מגלה סימנים של אפתיה, חולשה, הקאות, ריור מוגבר או כל התנהגות חריגה – ייתכן שהוא הורעל מצמח בבית. חשוב להיות ערניים ולקחת אותו מיד לווטרינר או לבית חולים וטרינרי.

למה החתול הפך את העציץ לארגז החול החדש שלו? 

חתלתולים צעירים שאוהבים להשתובב, עלולים להיכנס לתוך העציץ כמשחק, להפוך בו את החול ולכרסם את העלים שלו. אם החתול הבוגר שלכם מתעסק עם העציץ האהוב עליכם, חופר בחול ואף עושה ממנו ארגז צרכים לחתול, ייתכן שישנה בעיה בארגז המקורי שלו. חלק מהחתולים יגיבו כך לחול לא נקי. אחרים ינטשו את הארגז אם הוא ממוקם במקום רועש, אם בעל חיים אחר משתמש בו או אם החלפתם את החול לסוג שהוא לא אוהב.  

לפי ריבי מאיר וריני חביב-עמירן, מומחיות להתנהגות חתולים, אם החתול שלכם משתמש באדניות הצמחים כדי לעשות את צרכיו, סימן שיש בעיה בארגז הצרכים שלו. עליכם לוודא שארגז הצרכים והחול שבתוכו נקיים, שהוספתם שכבת חול בכמות מספקת (גובה של כ-14 ס"מ) ושלא ביצעתם שינויים שעלולים להשפיע על רצון החתול להשתמש בו.

צמחים שמועילים לחתולים 

לעומת הצמחים המסוכנים, ישנם כאלה שיכולים לשדרג לחתולים את החיים. חלק גדול מהם קל מאוד לגדל בבית, וחשוב לעשות זאת בדיוק כמו שאנחנו מקפידים על כלי אוכל וארגז חול נקי. סוגים שונים של עשבים שניתן להנביט (דשא, חיטה, פשתן, שיבולת שועל) אהובים על חתולים. כל מה שצריך הוא אדנית ומצע מתאים להניח עליו את הזרעים להנבטה. ברגע שהם ינבטו ויגדלו לגובה של 5-10 ס"מ, החתול יוכל לאכול מהם. החתולים מכרסמים ואחר כך מקיאים את העשבים, מה שמסייע להם בניקוי תכולת המעיים משערות וטפילים.

לצמחים מסוימים יש יכולת בחיזוק המערכת החיסונית. למון גראס, למשל, הוא בעל תכונות כאלה, וניתן לרכוש אותו בכל משתלה. חתולים אוהבים לנשנש את הלמון גראס והוא גם מסייע במניעת פרעושים. מנטה ורוזמרין גם הם מאוד אהובים עליהם ומסייעים למערכת החיסונית שלהם. ריני מציינת שישנן גם תמציות פרחים וצמחים בעלות השפעה מרגיעה על חתולים, וניתן לרקוח עבורם תמציות מיוחדות שמתאימות לבעיות ספציפיות.

קטניפ - נפית החתולים

נפית החתולים שידועה גם בשם "קטניפ" היא אחד מהצמחים שחתולים מתענגים עליו. הם אוהבים להתחכך בו, להריח וללעוס אותו. נפית החתולים משפיעה על התנהגות חתולים, וגורמת להם לתחושה קצרת טווח של רוגע ועליצות. החתולים מגיבים לנפית בשאיפה ולא על ידי אכילה, ונגיסה בצמח מיועדת לרוב רק כדי לשחרר את הריח. תחושה זו נמשכת בממוצע בין 5 ל-20 דקות, והיא אינה מזיקה או ממכרת. לא כל החתולים מגיבים להשפעת הצמח, ויכולת התגובה היא תכונה תורשתית. גם מחלות או לחץ עשויים למנוע את התגובה.