חינוך חתולים בלי לצאת מהכלים

הטיפ הפשוט הזה יגרום לכם לוותר על ספריי המים והצעקות

נפתח בשאלה: אתם חוזרים הביתה, נכנסים לסלון ורואים את מיצי עסוק בהשחזת ציפורניים על הספה שרכשתם רק לפני שבועיים. מה תעשו? 

התגובה הראשונית של בעלי חתולים רבים תהיה לצעוק על החתול, לגרש אותו בתנועות ידיים או להבהיל אותו עד שיברח. לטווח הקצר הפעולה הזו אולי תועיל, אבל סביר להניח שבפעם הבאה שתחזרו אל זירת הפשע, תגלו בה שוב את הפושע הקטן. ייתכן שתתהו "האם הוא עושה לי בכוונה?" והתשובה היא – ממש לא.  

חינוך מבוסס אמון (הניחו את השפריצר בצד) 

בעלי חתולים רבים טועים לחשוב שהם יכולים לאלף חתול כשם שאפשר לאלף כלב. חתולים, בשונה מכלבים, יוצרים קבוצות חברתיות המבוססות על כבוד לטריטוריה ולא על כבוד למנהיג הלהקה. לכן, אילוף שמבוסס על כבוד כלפיכם יהיה קשה מאוד ליישום, והשתלטות על החתול בכוח רק תגרום לו לפחד ממכם ולא תשנה את התנהגותו. צורות התנהגות שאנו מתקשים להבין הן במקרים רבים רק צורך החתול מנסה לספק לו מענה. לכן חשוב להבין על איזה צורך מדובר, ולמצוא את התחליף שמתאים כפתרון.  

ריני חביב-עמירן, מומחית להתנהגות חתולים, ממליצה לפתור בעיות התנהגות אצל חתולים באמצעות שילוב בין יצירת בסיס של אמון לבין היענות לצורכי החתול. במקום לצעוק, להשפריץ מים או ליצור מניפולציות אחרות, גרמו לו להבין שאתם נמצאים בצד שלו וצרו עבורו חלופות שירחיקו אותו מהמעשה השלילי.  

החלפת הענישה בהבנת הצורך של החתול 

אז מה הפתרון? אם אימצתם גור, קיימים מספר הרגלים חיוביים שתוכלו להשריש אצלו כדי ליצור התניות חיוביות להמשך החיים. עם חתול בוגר יותר, צרו מערכת יחסים שמבוססת על כבוד ולא על הפחדה. לחתולים יש כמה צרכים בסיסיים, והבנה שלהם יכולה להוביל לפתרון חלק גדול ממה שאנחנו מגדירים בטעות כ"בעיות התנהגות".  

חתול ששורט רהיטים למשל, יעשה זאת כשאין לו חלופה טובה מספיק. גירוד הציפורניים הוא צורך חשוב עבור חתולים, וכשאין להם מענה בדמות מתקן גירוד שמתאים להם, הם יחפשו אחר מקורות אחרים. לפני שאתם רוכשים מתקן גירוד לחתול, הכירו את התנאים הנחוצים כדי להפוך מתקן למוצלח ואיכותי. ייתכן שהמתקן שיש לכם כיום לא יציב מספיק והחתול חושש ליפול ממנו, או שהוא נמוך וחלש מדי עבורו. 

החתול קופץ על השיש? אולי אין לו מספיק מקומות גבוהים לקפוץ עליהם או שהשארתם מזון מסקרן שהוא מעוניין לרחרח. רוצים להפוך אזורים מסוימים לאטרקטיביים בעיני החתול על חשבון אחרים? במקום לגרש אותו אל האזור החדש, נסו להבין מה נחוץ לו וספקו לו את התחליף באזור שמתאים מבחינתכם.   

גם במקרה בו החתול עושה צרכים מחוץ לארגז, שפריצר או הפחדות לא יועילו. חתולים זונחים את הארגז שלהם משלל סיבות: הוא לא נקי, חתול אחר השתמש בו, החול החדש לא מתאים להם או שהם סובלים מבעיה רפואית בדרכי השתן. חתול משתין בבית לא כדי "לעשות דווקא" אלא כדי לאותת על בעיה.   

למה החתול שלי נושך? 

נשיכות הן בעיה נוספת שאפשר למנוע באמצעות הבנת הצרכים של החתול. לתוקפנות סיבות רבות, בהן חוסר הבנת הסימנים הלא מילוליים של החתול לצד חוסר סיפוק צרכים מסוימים. לדברי חביב-עמירן חתולים עלולים להיעשות אגרסיביים כשמונעים מהם הרבה דברים מצד אחד ושוכחים לספק חלופות מצד שני. גם כאבים פיזיים ומחלות עלולים לגרום לאגרסיביות, ולכן בדיקה וטרינרית חשובה בכל שינוי התנהגותי בולט. 

לפני שאתם כועסים על החתול, שאלו את עצמכם: האם ייתכן שהוא סובל מבעיה שאני יכול לפתור? כל חתול הוא מיוחד בדרכו, אך ישנן גם בעיות התנהגות נפוצות שבאות לידי ביטוי אצל חתולים רבים. הכירו את הפתרונות להן, ותוכלו ליהנות מחתול מחונך ושמח מבלי להזדקק לאמצעי ענישה מזיקים.