חתולים וילדים - 6 טיפים לביסוס הקשר בין ילדיכם לחתול

הטיפים הבאים יעזרו לילדיכם להתחיל את הקשר עם החתול החדש על הצד הטוב ביותר

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית, לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

ילדים שגדלים לצד בעלי חיים זוכים ליהנות מחבר קרוב לשנים ארוכות, כך שהורים רבים מעוניינים לצרף חתול למשפחה המתרחבת. עם זאת, כיוון שילדים לא תמיד מצליחים לקרוא את שפת הגוף של חתולים, הם עשויים להזדקק לעזרה ביצירת יחסים חיוביים עם בן הבית החדש.   

לאחר שבחרתם בחתול שמתאים להשתלב במשפחתכם והבאתם אותו להתאקלמות בביתו החדש, הגיע הזמן להעניק לילדיכם כמה כלים פשוטים שיאפשרו לקשר המיוחד להתחיל ברגל ימין.  

אל תכפו את הקשר 

זכרו שלא רק ילדכם מתרגש מהמפגש עם החבר החדש, ושגם עבור החתול מדובר בחוויה לא מוכרת. חתולים הם חיה טריטוריאלית, ולוקח להם זמן להתרגל לסביבה חדשה. תנו להם את הזמן להסתגל אל הבית החדש, לפני שיכירו מקרוב את הדיירים שחיים בה. גם אם אימצתם חתול בוגר שמורגל בקרבתם של בני אדם, טבעי שייקח לו זמן להרגיש בנוח. הימנעו מלהרים את החתול או לקרב אותו אל הילד שלא מרצונו, ואפשרו לו לחקור את הסביבה, לרחרח וליזום את המפגש בעצמו. כמו כן, למדו את ילדכם שאם החתול בורח אל מתחת למיטה או לאזור אחר שמחוץ להישג ידו, סימן שהוא מבוהל ואסור לנסות להוציא אותו ממקום המחבוא שלו.  

הסבירו לילדים את שפת החתולים 

אין דבר נפלא יותר עבור הורה מאשר לצפות בילדיו מביעים בקול את התרגשותם, אולם בכל הנוגע לחתולים, הסבירו לילדים שכדאי להימנע מצעקות, ריצה או קפיצות. בשלב הבא, למדו אותם לזהות את הסימנים שמפזרים חתולים כדי לרמוז על מצב הרוח שלהם. לאחר שיבחינו מתי החתול רגוע בהתאם לאיתותים של הזנב והאוזניים שלו, יידעו מתי החתול רוצה לשחק והאם הוא מרגיש מאוים. הסבירו להם גם מהן הדרכים בהם החתול מביע שביעות רצון, כמו גרגור או התחככות כנגד הרגליים. 

הכירו את נקודות הליטוף 

ליטוף החתול בשעה שהוא מתכרבל לצד הילד יכול להיות עבורו מהנה מאוד, אבל ישנם דברים שחשוב שילדכם יכיר על מנת להימנע משריטות. חתולים רבים אינם אוהבים שילטפו את הבטן שלהם, ואחרים מעדיפים שלא ירימו אותם. הדריכו את הילד ללטף את החתול בעדינות תוך שימוש בכף יד פתוחה, ולהתרכז בנקודות כמו הראש או הגב, ולא כפות הרגליים, הבטן או הזנב. בהמשך, לאחר שתכירו את החתלתול החדש מקרוב, תוכלו לדעת אם הוא מאפשר ללטף אותו באזורים נוספים. 

העניקו לילדים "כוח סודי" 

חתולים נהנים מחטיפים וממשחקים של ציד. אם תרצו לסייע ביצירת קשר יוצא דופן בין ילדכם לבין החתול הביתי, תוכלו להחליט על חטיף מסוים שרק הילד יעניק לו, או משחק מיוחד שהשניים יוכלו לשחק ביניהם. עם הזמן החתול יבין את מערכת היחסים החדשה, ויצפה לזמן המשותף עם הילד בכליון עיניים ובזנב מורם. 

אפשרו משחק משותף באמצעות צעצועים בלבד 

אחד מחוקי הבילוי המשותף שכדאי לקבוע מלכתחילה, הוא הוצאה של הידיים והרגליים מחוץ למשחק. חתולים רבים שמורגלים להתייחס אל כפות הידיים כאל צעצוע שאפשר לרדוף אחריו, ממשיכים לראות בהן משחק גם כשאינכם רוצים לשחק יותר. הדריכו את הילדים להשתמש תמיד בצעצועים בטיחותיים כמו חכה, אשר מרחיקים את שאר הגוף מציפורני החתול או משיניו. 

המשיכו לעקוב אחר הקשר המתפתח בין הילד לחתול 

גם אם נדמה לכם שכללי המפתח הועברו וששני הצדדים מביעים עניין ביחסים החדשים, המשיכו לעקוב אחר הקשר מהצד. היו מוכנים לכך שלמרות הרצון הטוב ייתכנו אי הבנות. למען ביטחון הילדים והחתולים חשוב שתוכלו להתערב בזמן אמת. זכרו להעניק פידבקים חיוביים לילד על התנהגות נכונה ואחראית, וליטופים לחתול על הסבלנות והעניין שהוא מגלה מול חברו החדש.