10 פתרונות מנצחים לבעיות התנהגות אצל חתולים

מיללות בלתי פוסקות ועד להתעללות בעציץ, גלו את הפתרונות לבעיות התנהגות אצל חתולים

"למה החתול שלי נושך אותי?" "איך זה שהוא היה כל כך חמוד ופתאום הוא מתרוצץ כמו טיל בכל הבית?" בעלי חתולים רבים מתקשים להבין את אופן החשיבה של החתול שלהם, ומניחים בטעות שהחתול שאימצו בעייתי, מפגין חוסר אכפתיות או נוהג בחוסר היגיון מוחלט. 

כדי לגרום לחתול לעשות כרצונם, חלק מהמאמצים יבחרו באמצעי חינוך שירתיעו אותו, כמו שפריצר למשל. עם זאת, מומחים להתנהגות חתולים ממליצים להמיר את ההפחדות בניסיון להבין את הסיבה שמאחורי התנהגותו של חברנו הפרוותי. גם אם לעתים נדמה לנו אחרת, חתולים פועלים רוב הזמן בהיגיון רב ולא עושים לנו "דווקא". ההיגיון שלהם פשוט שונה משלנו, ועלינו לעשות מאמץ קטן כדי להבין אותו ואת התנהגות החתול המתלווה אליו. אם נלמד למה החתול זקוק וניתן לצורך שלו מענה, נצליח לפתור כמה מבעיות ההתנהגות שלו ולבסס מערכת יחסים המבוססת על אמון ולא על הפחדה.  

 1. למה החתול שלי נושך כשאני מלטף אותו? 
  בדיוק כמו בני האדם, חתולים שונים מפגינים חיבה באופן שונה וגם זקוקים לה במידה שונה. זה לא כל כך נעים לזכות בנשיכה בתגובה לליטוף, אבל מבחינת החתול זוהי דרכו לומר "אתה לא בכיוון" או "תודה, אבל הספיק לי". חתולים מסוימים אוהבים לטיפות על הלחי אבל מתעצבנים אם נוגעים להם בגב, אחרים מתלטפים ונחמדים כל עוד לא מתקרבים אל אזור הבטן שלהם. חכו עד שהחתול רגוע, ונסו ללטף אותו בעדינות. הוא כבר יודיע לכם אם זה נעים לו או לא.  
  לעתים הסבלנות של החתול נגמרת כבר אחרי 3 דקות, וזה לא אומר שאתם לא עושים את עבודתכם נאמנה. רוב החתולים יפזרו סימנים לפני שהם ינשכו אותנו: אם החתול מפסיק לגרגר או מתחיל להתנהג בחוסר מנוחה, סימן שהגיע הזמן להפסיק להיום.
 2. למה החתול הפסיק להשתמש בארגז הצרכים?
  רכשתם ארגז חול של חתול שעלה לא מעט כסף, אבל הוד חתוליותו החליט שחדר השירותים הזה פחות מעניין מאשר העציץ. מה עושים? מדובר בבעיה ריחנית ולא נעימה, אבל בדרך כלל יש מאחוריה סיבה. ראשית, חתולים ינטשו את ארגז החול אם הוא מלוכלך או אם החול שנמצא בו לא נעים וגורם להם לכאבים. אצל חלק מהחתולים גם ארגז חול מכוסה עלול לגרום לפחד ולהתאפקות, ואף לעשיית הצרכים במקומות חלופיים .  
  הפתרון הטוב ביותר הוא ארגז חול בצורת גיגית גדולה, רחבה ועמוקה, שמכילה חול מתגבש ולא מבושם בגובה של כ-13 ס"מ. חשוב כמובן להקפיד שהחול יהיה נקי. את הארגז מומלץ להניח הרחק מאזור האכילה והשתייה של החתול. אם יש לכם שני חתולים, ספקו להם ארגזים שונים.  
  ייתכן גם שהחתול מתמודד עם בעיה רפואית כמו דלקת בדרכי השתן. חתולים שסובלים מדלקת יתקשו להתאפק עד להגעה לארגז, וחלקם עלולים בטעות לקשר בין הכאב לבין הארגז עצמו. אם הקפדתם על ארגז מתאים לצורכי החתול אך הוא עדיין מסרב להשתמש בו, פנו לווטרינר כדי לשלול בעיה רפואית. כמו כן, חתול שיושב בארגז אך אינו מצליח לבצע את צרכיו, יש לקחת לבדיקה בהקדם האפשרי. 
 3. למה הוא מתרוצץ כל הלילה כמו משוגע? 
  חתולים הם ציידים ליליים, ולכן הגיוני לחלוטין שהחתול שלכם יחפש בלילה דרכים לשעשע את עצמו. אם רעשי הלילה הפכו למוגזמים, נסו לשחק איתו לפני השינה כדי להוציא קצת מהמרץ שלו ולספק את תשוקת הציד.
 4. מה הצמח המסכן שלי עשה לחתול? 
  חתולים תולשים ולועסים עלים של צמחים לעתים קרובות. בטבע, חתולים בוחרים לעצמם את הצמחים שטובים לבריאותם, אשר לעתים גם מסייעים להם להקיא כדורי פרווה. מאחר שחתולי בית אינם יוצאים לרכוש לעצמם פרחים לשבת, הם תלויים בבחירה שלנו. ישנם צמחים שמועילים לחתולים, וכאלה שעלולים להיות רעילים עבורם. אם אתם מגלים שהחתול שלכם מוקסם מהצמח הביתי, רכשו עבורו חלופה מבין הצמחים שחיוניים לו. תשומת לבו תעבור אל הצמח החדש, והצמח האהוב עליכם ייצא מכלל סכנה.
 5. איך לגרום לחתול להפסיק ללעוס חוטי חשמל? 
  הסקרנות של חתולים ורצונם לשחק, מובילים אותם אל חפצים רבים שניתנים ללעיסה או למשיכה. נסו להרחיק את חוטי החשמל ממקומות גלויים ולעטוף אותם בנייר דבק עבה. במקביל, אם אין לחתול צעצועים שטובים ללעיסה, רכשו עבורו כמה כאלה. הקפידו שהם לא יהיו דומים לחוטי החשמל במראה שלהם, כדי שהחתול לא יניח שמדובר במשחקים מאותה הסדרה.
 6. איך להוציא אותו מפח האשפה?
  הדרך הטובה ביותר למנוע מהחתול להיכנס לפח האשפה היא להרחיק אותו מטווח הגישה שלו או להשיג פח עם מכסה הדוק ומאובטח. אל תתחילו עם מיכל שקל להיכנס אליו ואז תעברו בהדרגה לפחים שהגישה אליהם קשה יותר. זה רק יאמן את החתול להיות יותר מיומן בכניסה לפחים האלה. 
 7. איך לגרום לחתול לרדת מהשיש?
  יש מספר דרכים בהן אפשר למנוע מהחתול מלעלות על דלפקים או שולחנות במטבח. קודם כל ודאו שהחתול לא עושה זאת משום שאין לו מקומות גבוהים אחרים לטפס עליהם. אם יש לו חלופות והוא פשוט מסתקרן, הפכו את הדלפק לפחות "אטרקטיבי" על ידי הימנעות מהנחת אוכל על השיש. תוכלו להעמיד בקבוקי פלסטיק ריקים קרוב לקצה, כדי שהחתול יפיל אותם אם יקפוץ למעלה. הוא לא יאהב את הרעש ואת אפקט ההפתעה, ולאחר מספר ניסיונות ייתכן שיחפש מקום נוח יותר.
 8. למה החתול שורט שוב ושוב מקום מסוים בבית?
  גילוי שריטת חתול על גבי חפץ אהוב בבית היא הפתעה לא נעימה. חלק מהחתולים מפתחים גם הרגל של קריעת שטיח. אם קיים בבית מתקן גירוד לחתול, ייתכן שיש בו חלק שעשוי מבד שדומה לשטיח, מה שמבלבל את החתול. החליפו את האזור הזה בחומר אחר, כמו קרטון גלי למשל. 
  יכול להיות שהחתול יעדיף פינה מסוימת ללא שום סיבה נראית לעין. אולי יש בה ריח כלשהו שמושך ומחזיר אותו אל זירת הפשע. נסו לנקות אותה ביסודיות מספר פעמים כדי להעלים את הניחוח. בנוסף, רכשו עבור החתול מתקן גירוד גבוה ומתקן גירוד רחב, אופקי וחזק, עם שוליים רחבים. ספקו לחתול גם מספר קרטונים, על מנת שיוכל להשמיד אותם להנאתו.
 9. למה החתול שלי מיילל בלי הפסקה?
  חתול שהחל ליילל בצורה מוגזמת לא עושה זאת כדי להרגיז אתכם. ייתכן שהוא סובל מכאב, אבל יכול להיות גם שגילה שאתם מתייחסים אליו כאשר הוא מיילל וזו דרכו לקבל תשומת לב. אפשרות נוספת היא חרדה, שנפוצה בחתולים ולרוב מלווה בבעיות נוספות כמו השתנה ומציצת שמיכות או בגדים. פנו לווטרינר כדי לשלול בעיה רפואית, או היוועצו עם מומחה להתנהגות חתולים.
 10. החתול לא מסכים לאכול בפינה שלו, מה קרה?
  חתול שמורגל לאכילה באזור מסוים ומסרב להתקרב אליה פתאום, מגיב כנראה להתרחשות מסוימת. אולי מכונת הכביסה ניצבת בסמוך לקערה והחלה לפעול לפתע? ייתכן שחתול רחוב נכנס אל הדירה וניסה לחטוף מהמזון שלו? אל תאלצו את החתול להתקרב למקום שמפחיד אותו. אם החתול מסכים לאכול כרגיל באזור אחר, מצאו את הבעיה שגורמת לו להירתע מהאזור הקודם. אם הוא נמנע מאכילה באופן כללי, כנראה שמדובר בבעיה רפואית או בכאב. פנו לווטרינר.

ולבסוף, חתולים מפגינים לא פעם התנהגות מצחיקה, משונה, מעצבנת ואפילו מסוכנת שגורמת לבעליהם לגרד את ראשם בפליאה. אל תניחו מראש שהחתול שלכם משונה. מצאו את הסיבה להתנהגותו, בין שהיא גופנית, רפואית, רגשית או סביבתית, ותגלו שהיא הגיונית, בדרכה החתולית. זכרו, כי כל בעיית התנהגות פתירה בדרכים חיוביות.